Science czy fiction? Jak AI zmienia naukę | Aleksander Mądry, Andrzej Dragan, Piotr Sankowski

  Рет қаралды 21,716

IDEAS NCBR

IDEAS NCBR

25 күн бұрын

Czy kiedy AI stanie się popularna wśród naukowców, czeka nas nieznane dotąd przyspieszenie rozwoju technologicznego? W jaki sposób asystenci AI już wkrótce zmienią sposób, w jaki się uczymy, pracujemy, odpoczywamy, żyjemy? Czy sztuczna inteligencja „rozwiąże” fizykę lub matematykę? I w jaki sposób powinniśmy rozwijać sztuczną inteligencję, żeby przyniosła nam tylko korzyści?
Aleksander Mądry - profesor informatyki w Massachusetts Institute of Technology. Szef Działu Gotowości w OpenAI (która stworzyła ChatGPT), zajmuje się przygotowaniem reakcji na potencjalne niechciane skutki rozwoju sztucznej inteligencji. Dyrektor Centrum Wdrożeniowego Uczenia Maszynowego MIT, współprzewodniczący MIT AI Policy Forum - jednej z najważniejszych platform debaty o AI.
Andrzej Dragan - profesor nauk fizycznych, pracuje na Uniwersytecie Warszawskim oraz w Centrum Technologii Kwantowych w Singapurze, prowadzi grupę badawczą zajmującą się łączeniem teorii względności z teorią kwantową. Pracował w Imperial College London i University of Nottingham. Popularyzator nauki, a także fotograf, muzyk i twórca filmowy.
Piotr Sankowski - doktor habilitowany nauk informatycznych, profesor Uniwersytetu Warszawskiego. Posiada także doktorat z fizyki. Współzałożyciel spin-offu UW - software house’u MIM Solutions. Założyciel IDEAS NCBR, ośrodka badawczo-rozwojowego w obszarze AI, w którym kieruje grupą badawczą „Inteligentne algorytmy i struktury danych”. Jedyny polski naukowiec, który zdobył cztery granty ERC.
Organizatorzy:
IDEAS NCBR
Uniwersytet Warszawski
IDEAS NCBR to ośrodek badawczo-rozwojowy działający w obszarze sztucznej inteligencji i ekonomii cyfrowej. Wspieramy rozwój tych technologii  w Polsce poprzez stworzenie platformy łączącej środowisko akademickie z biznesowym. Naszym celem jest zbudowanie największej w Polsce przestrzeni przyjaznej prowadzeniu innowacyjnych badań, a także kształcenie nowego pokolenia naukowców, ukierunkowanych na praktyczne zastosowanie opracowanych algorytmów oraz ich późniejszą komercjalizację w przemyśle, finansach, medycynie i innych gałęziach gospodarki. Więcej na ideas-ncbr.pl/

Пікірлер: 75
@dzangosasaos
@dzangosasaos 20 күн бұрын
Perfekcyjna debata! Andrzej, Aleksander, Piotr. Piękne umysły naszych czasów!
@barbaradutkiewicz6078
@barbaradutkiewicz6078 22 күн бұрын
dla mnie najważniejsza jest końcówka dyskusji jak sobie radzić z wykorzystywaniem AI w szkolnictwie. Super przykład nauczycielk,i która generowała wypracowanie w AI i zadaniem uczniów było "polepszanie" tej wersji. Cały czas wydaje mi się , że zabranianie korzystania z narzędzia, które będzie naszą "prawą ręką" jest niemądre. DZIĘKUJĘ ZA DYSKUSJĘ.
@agnieszkachmielewska5504
@agnieszkachmielewska5504 22 күн бұрын
@@barbaradutkiewicz6078 a co będzie robić lewa ręka? A w sumie to należałoby zapytać, co będzie robić lewa półkula mozgowa?
@GregoryStec
@GregoryStec 21 күн бұрын
skoro w 2012 roku byliśmy w stanie zainwestować miliardy euro w stadiony piłkarskie i całe mistrzostwa to nie powinniśmy obecnie mieć problemów w przeznaczeniu kilku miliardów w AI/GPT...
@aleksanderk5695
@aleksanderk5695 15 күн бұрын
Andrzej punktuje, gość od OpenAI to typowy polityk.
@marcinszydowski5563
@marcinszydowski5563 8 сағат бұрын
Świetna dyskusja, argumenty z wielu perspektyw. Co do patentów 43:50 oraz open source, to nie jest jednak taka prosta sprawa: albo wszystko jest dostępne za darmo (możliwe ale wymagałoby to zmiany myślenia globalnie u wszystkich ludzi i ujednolicenia albo ustandaryzowania systemu wartości) albo ludzie musieliby przywyknąć do doceniania cudzej pracy a jest z tym dzisiaj ogromny problem. Z jednej strony najlepiej byłoby, gdyby wszystko było jawne, ale z drugiej ci ludzie też chcą pieniądze za swój wysiłek. Tajemnicą Poliszynela jest, że prawda i tak leży po środku bo i tak często nie uzyska pieniędzy ten kto powinien, no ale jeszcze długo będzie. Poza tym jednak, poziom dyskusji naprawdę wysoki. Pytanie o edukację i odpowiedź 1:18:00 bardzo trafne. Przyszłość szkolnictwa a także medycyny powinien opierać się na personalizacji wspieranej przez AI.
@bkhj2023
@bkhj2023 20 күн бұрын
Piekło zamarzło - Andrzej Dragan w swetrze!
@adamz2726
@adamz2726 18 күн бұрын
Więcej, więcej, więcej...! Dobre to jest. Profesor Andrzej wymiata.
@PoetawDrodze
@PoetawDrodze 21 күн бұрын
Dziękuję.
@jarekmarkieta3496
@jarekmarkieta3496 21 күн бұрын
Brawo prof. Dragan, patent jest mechanizmem, który ujawnia wiedzę (obowiązek ujawnienia wynalazku przez publikację) i zabezpiecza komercjalizację (prawa wyłączne, w tym licencjonowanie).
@conclusionforeign8568
@conclusionforeign8568 11 күн бұрын
Jeszcze chwila i Dragan wyskoczy mi z lodówki
@arkadyseja
@arkadyseja 19 күн бұрын
- Potrafię super szybko liczyć - tak? 5 x 5 ? - 25 - 17 x 153 ? - 3041 - eee źle - ale szybko!
@pawegorka8589
@pawegorka8589 21 күн бұрын
3:30 zaczyna się, pozdrawiam
@BartoszSokolinski
@BartoszSokolinski 21 күн бұрын
Znakomita rozmowa.
@AI_Artistry83
@AI_Artistry83 21 күн бұрын
Czy modele gpt będą myśleć dedukcyjne, czy wyłącznie predykcyjne korelować wzorce na zasadzie heurystyki dostępności?
@konzed
@konzed 11 күн бұрын
Czy tylko ja odniosłem wrażenie że prof Aleksander dyskutował z prof. Andrzejem na tematy teoretyczne czyli o sposobach wnioskowania i inteligencji AI czyli metodach myślenia a dr Piotr w 41 minucie włączył się do dyskusji mówiąc o innym aspekcie AI czyli szybkiej analizie i przetwarzaniu dużych ilości danych czyli nie na temat , wygląda na to że ta AI świetna będzie do analizy i syntezowania wiedzy pochodzącej z dużych zbiorów danych , tak robota inżyniera/analityka
@wielkiopiniotworca
@wielkiopiniotworca 20 күн бұрын
Ja bym bardzo nie chcial zeby politycy interesowali sie AI bo to do niczego dobrego nie doprowadzi.
@marekds2404
@marekds2404 22 күн бұрын
Czy ja właśnie usłyszałem że OpenAI wie co robi? Śmieszne
@RMat-lv1fh
@RMat-lv1fh 14 күн бұрын
REGIONALNE MIEJSCA POSTOJOWE przy drogach ekspresowych to otwarcie Polski na siebie I przyjezdnych, łatwy dostęp do lokalnych produktów, tysiące nowych miejsc pracy, zaczyny by zajrzeć głębiej
@slawekk.4209
@slawekk.4209 23 күн бұрын
Enter the Dragan
@Hikari55588
@Hikari55588 23 күн бұрын
Fajna dyskusja. Na razie działamy po omacku. Nie wiemy do czego doprowadzi rozwój AI w dalszej przyszłości. Oby na pożytek tej ograniczonej ludzkości...
@agnieszkachmielewska5504
@agnieszkachmielewska5504 22 күн бұрын
@@Hikari55588 najlepiej poprzestać na żarówce i nic nie wymyślać, skoro po omacku
@Hikari55588
@Hikari55588 22 күн бұрын
@@agnieszkachmielewska5504 Nie zrozumiałaś mnie. Mamy rozwijać AI oczywiście. Jestem za rozwojem AI całym sercem. A nawet za robotami na ulicach i ograniczeniami dla ludzi nie przystosowanymi społecznie.Działamy po omacku bo nikt nie wie do czego to doprowadzi finalnie. Ale działajmy. I to mocno!
@agnieszkachmielewska5504
@agnieszkachmielewska5504 22 күн бұрын
@@Hikari55588 otóż to, czyli jak nie wiemy, to może musimy "dojrzeć" żeby wiedzieć.
@Hikari55588
@Hikari55588 22 күн бұрын
@@agnieszkachmielewska5504 Czas pokaże
@paweldraws7800
@paweldraws7800 23 күн бұрын
Czy 1fs = 1fs?
@andrzejwodynski
@andrzejwodynski 23 күн бұрын
Ale to jest rewelacyjna informacja dla polskiej nauki że oni nie patentują tych technologii oraz nie udostępniają ich publicznie. Dzięki temu polskie uniwersytety mogą wyjść na prowadzenie rozpoczynając takie badania, skoro wiadomo że można dojść do tego jednego zdania w 3 miesiące to nawet jeśli byśmy w Polsce je odkrywali 9 miesięcy to będzie to warte udostępnienia tego światu, nawet część ludzi może zacząć się uczyć języka polskiego z tego powodu bo wiadomo że tłumaczenia automatyczne prac naukowych mogą być nie dokładne a na tłumaczenia ludzkie trzeba poczekać kilka dni. Warto wykorzystać tą szansę.
@andrzejwodynski
@andrzejwodynski 23 күн бұрын
Musimy się odegrać Czechom którzy wprowadzili do światowego słownictwa słowo "robot". Nasz Naród też powinien podobnie popchać świat do przodu. Moje propozycje słów które można rozwijać na polskich uczelniach publikując pracę o nich intelektryk (urządzenie sterowane sztuczną inteligencją np. kerfuś), benignator (wirtualny przyjaciej), fantomatyka (przebywanie w wirtualnej rzeczywistości), fantomim (urządzenie pozwalające dotykać wirtualnych przedmiotów), genotyki (zamiast GMO), kalafor (urządzenie w którym działa wytrenowana sieć transformerów), prokser(urządzenie które pozwala połączyć dwie sieci w jedną z wiedzą z obu), betryzacja (odpowiadanie w sposób który służy społeczeństwu, zniechęca do tabu), encja (zamiast słowa wytrenowana sieć transformerowa). Wystarczy publikować tysiące prac naukowych po polsku z tymi pojęciami które tylko w jeżyku polskim są dostępne (jeśli coś gdzieś za zamkniętymi drzwiami to tak jakby tego nie było, my będziemy mieli pierwszeństwo piersi publikując).
@KingOzz87
@KingOzz87 23 күн бұрын
​@@andrzejwodynskiCzesi wprowadzili "robota", my "wprowadziliście" Lema🔥😁
@andrzejwodynski
@andrzejwodynski 23 күн бұрын
@@KingOzz87 tylko zwroty Lema nie są powszechne w innojezycznej literaturze naukowej mimo ze maja już kilka dekad. W polskich pracach też ich nie używają. Warto to zmienić.
@agnieszkachmielewska5504
@agnieszkachmielewska5504 22 күн бұрын
@@andrzejwodynski no tak tacy już jesteśmy ynteligentni, że nic z tego nie rozumiemy. Yupiii
@msiomek
@msiomek 22 күн бұрын
Az zapytałem. :) Odpowiedź na pytanie "Jaka jest odpowiedź na niniejsze pytanie?" może być postrzegana jako paradoksalna, ponieważ pytanie jest samo w sobie autoreferencyjne i nie zawiera konkretnej treści, do której można by się odnieść. To pytanie przypomina klasyczny paradoks, podobny do "To zdanie jest fałszywe." Gdyby jednak potraktować je dosłownie, odpowiedzią mogłaby być odpowiedź: "To jest odpowiedź na niniejsze pytanie."
@agnieszkachmielewska5504
@agnieszkachmielewska5504 22 күн бұрын
@@msiomek że tak zapytam. A o co chodzi?
@astat1
@astat1 22 күн бұрын
No nie za bardzo. Pytanie jest "jaka" a nie "co".
@agnieszkachmielewska5504
@agnieszkachmielewska5504 22 күн бұрын
@@astat1 ok. Baw się dobrze. /ironia/
@astat1
@astat1 22 күн бұрын
@@agnieszkachmielewska5504 "Rozumiem. Postaram się być bardziej błyskotliwy i precyzyjny w przyszłości. Dziękuję za wyrozumiałość i konstruktywną krytykę."
@agnieszkachmielewska5504
@agnieszkachmielewska5504 22 күн бұрын
@@astat1 nie musisz. Bądź sobą. To nie była krytyka z mojej strony. Wymiana, ale nie wiem czego.
@mariuszolszewski1651
@mariuszolszewski1651 22 күн бұрын
Gdzie są te nowe antybiotyki???
@natalia001
@natalia001 22 күн бұрын
Od identyfikacji substancji do wytworzenia leku będącego antybiotykiem mija wiele lat. To nie jest tak, że AI od razu wypluwa gotowy lek, ona tylko (aż) wskazuje substancje, które mają działania antybiotyczne. ALE to nie znaczy, że da się te subsstancje wykorzystać do stworzenia leków skutecznych i bezpiecznych dla ludzi (lub innych zwierząt, wszak weterynaria też korzysta z antybiotyków). Trzeba przejść normalną procedurę od laboratorium po testy kliniczne i jeśli te zakończą się pozytywnie, to wdrożenie i produkcję. Jeżeli chcesz sprawdzić, na jakim etapie to jest teraz, poszukaj w google nazwy substancji wytypowanych, a potem co się z nimi teraz dzieje.
@katz1279
@katz1279 10 күн бұрын
Firma, którą reprezentuje Pan Aleksander może działać również w sferze militarnej, o czym zapewne tym bardziej nie może mówić, a może i sam nie wie... Mam na myśli to, że armia zwłaszcza kładzie tzw "łapę" na wszystkim co można skutecznie i innowacyjnie wykorzystać tworząc broń.
@jerzybednarek9988
@jerzybednarek9988 7 күн бұрын
Moim zdaniem Armia już od I wojny w Iraku tj. od 1991 roku , zaczęła udoskonalać planowanie , kontrolę wykonania oraz przewidywania możliwych wersji działań przeciwnika . Nastąpił rozwój samych komputerów będących na wyposażeniu różnych rodzajów broni jak i komputerów w sztabach . Posunęły się naprzód możliwości współpracy komputerów na wszystkich szczeblach dowodzenia oraz współpracy wszystkich komputerów ze sobą . Te możliwości współpracy wszystkich komputerów w sieci całej Armii , zmuszają do konstruowania coraz bardziej pojemnych zbiorów danych . Bezustannie rośnie zapotrzebowanie na zaspokajanie potrzeb dyktowanych przez współpracę . Ten proces zaspokajania potrzeb dyktowanych przez faktyczne pola walki , jest bezustannie udoskonalany . AI może być sztuczną inteligencją tylko przy zachowaniu wąskiej specjalizacji . Armia ma swoją specjalizację i nie potrzebuje sztucznej inteligencji z danymi z innych , nie wojskowych specjalizacji . Myślę , że tzw. Armia szła swoją drogą rozwoju i nadal na tej swojej drodze pozostanie , a to , że cywile nadmiernie podniecają się tą nazwą EJAJA , czyli AI , wcale nie oznacza , że to jest coś wszechmogącego . Kiedyś był taki sam wielki szum związany z opracowaniem kalkulatorków do liczenia i co ? Szum się uspokoił , a kalkulatorki są czymś zwyczajnym . Podobnie będzie z szumem wokół tej nazwy AI . Zarfil Jurek z Polski
@katz1279
@katz1279 7 күн бұрын
@@jerzybednarek9988 Dużo słów, mało treści. Proszę wspomnieć nawigację. Jeszcze nie tak dawno cywilne określały pozycję z dokładnością do 5... 2... 1... 0,5 metra, podczas gdy te same syatemy, ale dla wojska określały pozycję z dokładnością do centymetrów. Teza o "szumie" wokół kallkulatorów jest dość tendencyjna i w/g mnie fałszywa, bo choć pamiętam pierwsze kalkulatory, to nie przypominam sobie jakiegokolwiek szumu w kontekście ich wykorzystania w Armii. Rozumiem, że jest Pan związany z Armią, skoro pogardliwie pisze Pan o cywilach, ale mimo wszystko nie wpłynął Pan na mój SUBIEKTYWNY pogląd, że wybrane aspekty "uczenia" bądź po prostu korzystania z "EJAJA" w armii mają miejsce i nikt spoza wąskich kręgów (w tym również Pan) może nie mieć w ogóle świadomości zakresu ocsekiwań od "EJAJA" w armii. Pozdrawiam, Cywil, Pacyfista brzydzący się armią, ale też realista - Marek z Polski. P.S. Właśnie oglądam na kanale NaukaToLubię filmik "JakIzraelSzkoliAInaPalestyńczykach"...
@radosny4056
@radosny4056 20 күн бұрын
Chciałem aby czatgpt napisał dla mnie dekret który zakazuje odejścia jednej pani z mojego pensjonatu. Czat powiedział że tak nie wolno. Że nie mam takiego prawa. Że ta pani jest wolnym człowiekiem i może robić co chce. No kurde skandal! Maszyna ma bezkrytycznie słuchać się swojego pana. Takie coś jest niedopuszczalne
@pshemsayprzemek4521
@pshemsayprzemek4521 21 күн бұрын
niech open ai zmieni nazwe na closed ai
@hexploit2736
@hexploit2736 21 күн бұрын
Oryginalny komentarz
@pshemsayprzemek4521
@pshemsayprzemek4521 19 күн бұрын
@@hexploit2736
@mikoajpiotrowski3772
@mikoajpiotrowski3772 23 күн бұрын
🐦‍🔥 💚 222 🍄
@aqzdub
@aqzdub 23 күн бұрын
Przeraża mnie wizja zaangażowania polityków w AI. Te głąby to odwrotność Midasa lepiej niech trzymają łapy z daleka. No chyba, że chcecie wepchnięcia AI na tory militarne i przenieść wojnę na poziom produkcji doskonalszych dronów i broni do ich niszczenia. Obym nie miał racji.
@agnieszkachmielewska5504
@agnieszkachmielewska5504 22 күн бұрын
@@aqzdub za dużo tekstu.
@Niekumak
@Niekumak 22 күн бұрын
Może problem nie leży w politykach lecz naukowcach liżących im buty, potykających się o własne ego a jednocześnie pozbawionych godności w kolejce po granty... no i nade wszystko nieobecnych w życiu polityczno- społecznym?
@agnieszkachmielewska5504
@agnieszkachmielewska5504 22 күн бұрын
@@Niekumak powtórzę się- za dużo tekstu
@zh5932
@zh5932 21 күн бұрын
Przeciez to sie od dawna dzieje ;)
@hexploit2736
@hexploit2736 21 күн бұрын
Nie mogę się doczekać kiedy modele językowe zaczną narzekać na polityków 😉
@agnieszkachmielewska5504
@agnieszkachmielewska5504 23 күн бұрын
AI jest wszędzie i jak Pan zyje z tą świadomością,że kontroluje każdy aspekt zycia???
@aqzdub
@aqzdub 23 күн бұрын
Nadinterpretujesz, nie kontroluje a zaczyna wkradać się w coraz więcej aspektów naszego życia.
@agnieszkachmielewska5504
@agnieszkachmielewska5504 22 күн бұрын
@@aqzdub a ja myślę,że wciąż niedointerpretowane. O ile rozumiesz, co ja piszę.
@agnieszkachmielewska5504
@agnieszkachmielewska5504 23 күн бұрын
AI taki pacholek😂
@slawomirwrobel9964
@slawomirwrobel9964 22 күн бұрын
Haha zapomnijcie o takich inwestycjach w Polsce - szparagi zbierać. Takie perspektywy tylko zagranicą :(
@ideasncbr
@ideasncbr 21 күн бұрын
Wydaje się, że Polacy są jednak bardziej ambitni. W IDEAS NCBR staramy się zmieniać myślenie o innowacjach i inwestycjach :)
@slawomirwrobel9964
@slawomirwrobel9964 21 күн бұрын
@@ideasncbr Wypowiedź była podszyta sarkazmem i rozżaleniem z tego co robi obecny rząd - w sferze deklaratywnej wspiera ale de facto uwala wszelkie ambitne naukowe projekty. A za was trzymam kciuki i będę wspierał takie inicjatywy jak wasza. Dziękuję.
@jacekz7917
@jacekz7917 20 күн бұрын
​@@slawomirwrobel9964 a które konkretnie uwalił projekty?
@piotrpeter8346
@piotrpeter8346 23 күн бұрын
Komentarze są usuwane ?
@piotrpeter8346
@piotrpeter8346 23 күн бұрын
"profesorowie " - sami sie nazywają "ekspertami" -wykazali się niewiedzą. szkoda że usuwacie sprostowania. I ci panowie są "profesorami " ? Ktoś to kontroluje , sprawdza?
@andrzejwodynski
@andrzejwodynski 23 күн бұрын
@@piotrpeter8346 yt ma algorytm że wszystkie dłuższe wiadomości trafiają do moderacji. A potem autor kanału ich nie wyciąga z lenistwa albo zrobi to gdy już nikt filmu nie ogląda. Krótszypozytywny komentarz to zostaje od razu zatwierdzony.
@andrzejwodynski
@andrzejwodynski 23 күн бұрын
@@piotrpeter8346 mi też dużo blokuje jak napiszę kilka zdań. Na wszystkich kanałach.
@andrzejwodynski
@andrzejwodynski 23 күн бұрын
@@piotrpeter8346 warto publikować na polskich platformach.
@natalia001
@natalia001 22 күн бұрын
Może się zdarzyć, że sam youtube z automatu coś kasuje.
@jurekpazurek4734
@jurekpazurek4734 10 күн бұрын
Prowadząca chyba zażyła za mało tabletek przeciwlękowych. Głos jej się łamie, jakby miała ogłosić upadek muru berlińskiego. Kto jej dał to stanowisko? Tato? Wujek?
7. ŚFN KATOWICE: Prof. Andrzej Dragan - Czy pomiar kwantowy może zmienić przeszłość?
31:43
Śląski Festiwal Nauki KATOWICE
Рет қаралды 45 М.
WORLD'S SHORTEST WOMAN
00:58
Stokes Twins
Рет қаралды 83 МЛН
Slow motion boy #shorts by Tsuriki Show
00:14
Tsuriki Show
Рет қаралды 9 МЛН
Debata o sztucznej inteligencji | DUCH | DRAGAN | PRZEGALIŃSKA | 10-lecie Młyna Wiedzy
2:20:12
Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy
Рет қаралды 223 М.
Kolejne kroki ekspansji AI
24:25
Nauka. To Lubię
Рет қаралды 139 М.
Czym są liczby urojone? - Kod Wszechświata #6
1:06:12
Astrofaza
Рет қаралды 160 М.
Dlaczego fizyka kwantowa działa? Prof. Dragan o swoim odkryciu
52:17
prof. Andrzej Dragan - „Czy tachiony zbawią teorię kwantową?”
1:24:46