Top 6 książek filozoficznych, które miały na mnie największy wpływ - Top Listy #3

  Рет қаралды 7,490

The Philosophy Guy

The Philosophy Guy

3 жыл бұрын

W dzisiejszej TOP Liście opowiadam nieco mniej o filozofii, a więcej o sobie. Mówię bowiem o sześciu książkach filozoficznych, które zrobiły na mnie największe wrażenie: wstrząsnęły, zachwyciły, pozwoliły odnaleźć naukową drogę. Spis ten powinien być z pewnością dłuższy, kolejność zaś jest cokolwiek umowna. Nadal jest to jednak swoista kronika mojego intelektualnego rozwoju. A jakie są Wasze typy kamieni milowych filozoficznego rozwoju?
PS. Od dzisiejszego filmu zaczyna się poważny KZfaq - ten, w którym na każdej miniaturce musi być twarz prowadzącego! Tak, to już ten poziom...
Artykuł Ostatni mesjasz Petera Zapffego można znaleźć tu: egzystencja.whus.pl/?page_id=176 (pierwsza pozycja od góry). Raz jeszcze ostrzegam - lektura grozi poważnym obniżeniem nastroju.
Jeśli uważasz, że moja twórczość jest tego warta, rozważ wsparcie mnie na Patronite! Mój profil to: patronite.pl/panodfilozofii.
W filmie wykorzystano:
Ścieżka dźwiękowa: Kubbi - Up In My Jam z płyty Gas Powered EP. Utwór dostępny na licencji Creative Commons na stronie / up-in-my-jam-all-of-a-...
Podoba Ci się filmik? Daj kciuk w górę i zasubskrybuj kanał!
Pytania lub uwagi? Zapraszam do ich zgłaszania w komentarzach!
Znajdziesz mnie na:
Facebooku: / pan-od-filozofii-10889...
Instagramie: / panodfilozofii
Academii.edu: kul.academia.edu/JacekJarocki

Пікірлер: 64
@robertkulesz9076
@robertkulesz9076 3 жыл бұрын
I tak trzymaj! Za tak długi czas Twojej nieobecności należy nam się nowy materiał jak najczęściej, najlepiej codziennie:)
@PanodFilozofii
@PanodFilozofii 3 жыл бұрын
Gdybym ja miał jeszcze tyle czasu, żeby móc publikować coś codziennie, byłoby dobrze... Filmy będą co czwartek i co sobotę, co poniedziałek będzie raz na jakiś czas Vlog, a przez kwiecień we wtorki będzie sesja pomocy dla maturzystów. I tak zrobi się gęsto, a na pewno będzie co oglądać :)
@robertkulesz9076
@robertkulesz9076 3 жыл бұрын
@@PanodFilozofii Pomyśl proszę o tym bezmiarze (bezkresie?;) wdzięczności z naszej strony!
@lostbuthopefull8788
@lostbuthopefull8788 3 жыл бұрын
David chalmers - świadomy umysł Emil Cioran - święci i łzy T. Kotarbiński, b russell, L infeld - religia i ja Thomas Kuhn - dwa bieguny Thomas Nagel - widok znikąd Peter Zapffe - ostatni mesjasz Listę zrobiłam dla siebie, może komuś się też przyda
@PanodFilozofii
@PanodFilozofii 3 жыл бұрын
No i wskaźnik oglądalności właśnie leci na łeb... Żartuję! Nie interesuje mnie oglądalność, tylko to, żeby zachęcić Was do filozofii. Dzięki za listę :) Korzystajcie!
@Kacper_W15
@Kacper_W15 3 жыл бұрын
@@PanodFilozofii Mam prośbę. Mógłby Pan napisać komentarz z przypisaniem poziomu trudności każdej z pozycji? Pewnie wiele osób będzie chciało coś z tego przeczytać więc może warto by było wiedzieć w co się pakujemy :) Wystarczy skala 1-10.
@PanodFilozofii
@PanodFilozofii 3 жыл бұрын
Super pomysł! A zatem poziom trudności oceniam na: David Chalmers - Świadomy umysł: 7/10. Emil Cioran - Święci i łzy: 2/10. T. Kotarbiński, B. Russell, L. Infeld - Religia i ja: 1/10. Thomas Kuhn - Dwa Bieguny: 4/10. Thomas Nagel - Widok znikąd: 8/10 (całość), 3/10 (wskazany rozdział) Peter Zapffe - Ostatni mesjasz 2/10.
@friedrichvondenbudenmayer7361
@friedrichvondenbudenmayer7361 3 жыл бұрын
Bałem się, że zmarłeś/porzuciłeś projekt na dobre. Dobrze widzieć Cię wśród żywych!
@mondocabezo444
@mondocabezo444 3 жыл бұрын
Bardzo fajna seria, cieszę się że wróciłeś na yt
@kulkat7377
@kulkat7377 3 жыл бұрын
mimo ostrzeżeń,, opinia o Mesjaszu brzmi zachęcająco. Najwyżej odłożę na lepszy czas;) @Pan od Filozofii, świetny kanał.
@Graven260486
@Graven260486 3 жыл бұрын
3:26 Co do Emila Ciorana, sięgnąłem po niego ("O niedogodności narodzin") za Twoim poleceniem ("Top 6 książek filozoficznych, które czyta się niczym dobrą powieść") i miałem dokładnie takie samo wrażenie jak Ty: (fragmenty z mojej oceny książki) "Gdybym miał jakoś podsumować tę książkę, powiedziałbym, ze autor z całych sił stara się sobie wmówić, że wszystko jest nic nieznaczącą iluzją... ale mu się nie udaje, bo w głębi serca czuje coś pozytywnego i prawdziwego - choć gdyby zapytać jego samego, powiedziałby dokładnie odwrotnie - z całych sił stara się szukać jakiejś "pewnej" prawdy, ale nie może pozbyć się głębokiego uczucia marności i bezsensu wszystkiego." "Bardzo oczytany i bystry sceptyk. Depresja i pesymizm doprowadzone do skrajności, że aż groteskowe, zmieniające tragedię w komedię. Wielokrotnie uśmiechałem się w trakcie czytania tych pesymizów. Facet uzewnętrznia się z najmroczniejszych uczuć i intymnych myśli, a ja co klika stron się śmieję. Czy jestem potworem? Często jest tak, że z (cudzej) filozofii wyciągamy część siebie, ale nie mogę się oprzeć wrażeniu, że Cioranowi chodziło właśnie o czarny humor (który lubię). W końcu przeżył 84 lata, pomimo tragedii narodzin oraz obrzydzenia do ludzi, i świata jaki stworzyli." Myślę, że ten cytat świetnie opisuje całość "O niedogodności narodzin": "Proszę bodaj przez godzinę medytować nad nieistnieniem Ja, a poczuje się pan innym człowiekiem" - rzekł kiedyś pewnemu zachodniemu gościowi kapłan japońskiej sekty Kusha. Ileż to razy ja sam, który nigdy nie oglądałem buddyjskiego klasztoru, zastanawiałem się nad nierzeczywistością świata, a więc mego Ja... co prawda nie stałem się w skutek tego innym człowiekiem, ale zatrzymałem z owych chwil odczucie, że moje Ja w żaden sposób nie jest rzeczywiste i że tracąc je, nie straciłem nic prócz jednej tylko rzeczy - w s z y s t k i e g o.
@Kacper_W15
@Kacper_W15 3 жыл бұрын
A ja polecam ,,Rozmowy'' na lepsze poznanie Ciorana. Jest to zbiór wywiadów z nim przeprowadzonych pod koniec jego życia. (Dopiero pod koniec życia zaczął ich udzielać - był mizantropem).
@Olgierd153
@Olgierd153 3 жыл бұрын
Wielu pozycji się nie spodziewałem na liście autora filmu, ale może dlatego, że jestem dość świeżym widzem (między innymi nie spodziewałem się zamiłowania do Ciorana, ale to chyba częste na naszym polskim youtubie filozoficznym), a co do chęci podzielenia się swoją listą to oczywiście chętnie to zrobię: hmmm jeśli chodzi o takie moje top książek które wywarły na mnie filozoficzny wpływ (ale niekoniecznie filozoficznych) to ciężko byłoby mi je ułożyć w kolejności jakiejś, ale byłyby to te książki 1.E.Cioran "Na Szczytach Rozpaczy" 2.A.Schopenhauer "Psychologia Miłości" 3.L.H von Mises ogólnie idea ludzkiego działania, ale ta książka była przeze mnie czytana tylko we fragmentach 4.F.W Nietzsche "Tako Rzecze Zaratusztra" 5.M.Stirner "Jedyny i Jego Własność" 6.J.W. von Goethe "Cierpienia Młodego Wertera" 7. Kartezjusz i jego Cogito ergo sum nie pamiętam już w której pracy to padło 8.H.P Lovecraft "Zew Cthulhu" 9.Platon "Państwo" (szczególnie teoria ustrojowa) brakuje mi niestety 10 do kolekcji, ale można z tego tylko zgadywać jak bardzo dziwne pewnie mam poglądy
@gregorius790
@gregorius790 3 жыл бұрын
Dziękuję, już widzę kilka pozycji dla siebie.
@jakubbanasiak5563
@jakubbanasiak5563 3 жыл бұрын
"O wolności ludzkiej woli" Schopenhauer a, "Pomoc wzajemna jako czynnik rozwoju" Kropotkina oraz "Prawdziwa księga południowego kwiatu" Zhuangziego, rozmaite teksty Kotarbińskiego i Ajdukiewicza.
@Kacper_W15
@Kacper_W15 3 жыл бұрын
Bertrand de Jouvenel - Traktat o władzy. Niesamowita książka. Polecam.
@egzystencjalnyfenomenolog1471
@egzystencjalnyfenomenolog1471 3 жыл бұрын
Moje pozycję: 1. Obrona Sokratesa 2. Rok 1984 3. ,,Rozmyślenia" Marka Aureliusza
@cziwochel3415
@cziwochel3415 Жыл бұрын
Dlaczego rok 1984? Osobiście mnie trochę znudził i miałem wrażenie, że nie opisuje nic ciekawego, tzn. w historii znajdziemy opowieści dużo bardziej interesujące i bardziej przejmujące przez swoją realność.
@theEskit
@theEskit 3 жыл бұрын
Zapffe
@jakubv1209
@jakubv1209 3 жыл бұрын
Napisałem właśnie komentarz o zappfe'm i bardzo bym się cieszył gdybyś przeczytał. To naprawdę dla mnie coś ważnego
@autystycznybudda5012
@autystycznybudda5012 3 жыл бұрын
Dzień dobry. Powiem szczerze, że mam farta, bo parę tygodni [może tydzień] temu natrafiłem na pana od 8 miesięcy "martwy" kanał i chyba połknąłem bakcyla filozofii, a tu się okazuje, że Pana kanał jakby na moje zawołanie ożywa. Jeśli istnieje możliwość zadania pytania do QandA, to chciałem zapytać o Joergena Habermasa i Hansa Hermanna Hoppego. Czy zna Pan tych filozofów [chociaż pierwszego zapewne Pan zna] i jaka jest Pana opinia na temat etyki argumentacji?
@dominikkurowski2898
@dominikkurowski2898 3 жыл бұрын
Ja: Jestem bardzo samotny, w nic nie wierze, monotonia mnie pochłania, patrzę na okno jak na rozwiązanie. Pan od Filozofii: Jeżeli masz gorszy okres nie czytaj tej książki. Ja: 𝗝𝗼𝗸𝗲𝘀 𝗼𝗻 𝘆𝗼𝘂, 𝗶𝗺 𝗶𝗻 𝘁𝗼 𝘁𝗵𝗮𝘁 𝘀𝗵𝗶𝘁.
@gloddamian
@gloddamian 3 жыл бұрын
może jakaś powtórka do matury ? :))
@TheGlovis
@TheGlovis 3 жыл бұрын
Przeczytałem Mesjasza, teraz nie chce mi się żyć. No dzięki.
@PanodFilozofii
@PanodFilozofii 3 жыл бұрын
Dwa ostrzeżenia przed Ostatnim mesjaszem w filmie i jedno w opisie - czuję się rozgrzeszony :P
@kulkat7377
@kulkat7377 3 жыл бұрын
Let’s try
@jakubv1209
@jakubv1209 3 жыл бұрын
Mam kilka rozmyślań o ostatnim Mesjaszu. Cieszyłbym się, gdybyś zerknął w mój nowy kom. Też mnie uderzył, ale myślę, że jeśli głębiej w to wniknąć to tekst pozostawia wiele do życzenia i jest zdecydowanie zbyt katastroficzny
@danielkonkol7673
@danielkonkol7673 3 жыл бұрын
Panowie, podrzućcie jakiś tytuł z metafizyki o duszy?
@damiangrzegorski1459
@damiangrzegorski1459 3 жыл бұрын
Spowiedź - Lew Tołstoj
@derhamcohomology
@derhamcohomology 3 жыл бұрын
Przepraszam, że nie na temat, ale nie chciałem pisać pod starym filmem. Mam pytanie co do Q&A cz. 4, gdzie w odpowiedzi na jedno z pytań krytycznie oceniałeś filozofię kontynentalną. Czy mógłbyś polecić jakieś współczesne przekrojowe opracowanie, w którym omówiono ten kontrast między filozofią analityczną a kontynentalną oraz główne bolączki i niedostatki metodologiczne filozofii kontynentalnej, o których częściowo wspominałeś? Mnie, jako komuś, kto nie odebrał wykształcenia filozoficznego, trudno się odnaleźć w tej mnogości różnych współczesnych nurtów czy metod filozofowania, dodatkowo posługujących się dziwną nowomową. Zwłaszcza że jestem fizykiem i wiele tez m.in. wspomnianych przez Ciebie poststrukturalistów brzmi dla mnie absurdalnie, a wszędzie tylko (ludzie, co do których też mam wątpliwości, czy te tezy dobrze rozumieją) każą zamknąć się i słuchać, bo X wielkim filozofem był.
@PanodFilozofii
@PanodFilozofii 3 жыл бұрын
OK, biorę :)
@iistopienfilozofia1282
@iistopienfilozofia1282 3 жыл бұрын
Jeśli chodzi o omówienia, importowanie myślicieli, to nie jest tak, moje przypuszczenie, że na filozofii pisze się to, aby przedstawiciele innych nauk, mogli sobie te myśli przyswoić w miesiąc, weekend. A nie musieć poświęcać już kilka lat wchodząc w czyjeś buty?
@jakubv1209
@jakubv1209 3 жыл бұрын
Co do "ostatniego Mesjasza" mam zupełnie różne przemyślenia. Zupełnie się z rozmyślaniami w nim zawartymi nie zgadzam, a już tym bardziej nie nazwałbym ich "kryształowymi". Mam tutaj szkic kilku głównych zarzutów do tekstu (baardzo bym się cieszył, gdyby ktoś je przeczytał i się do nich ustosunkował): 1. Autor rzuca twierdzenie, że człowiek nie jest zdolny do osiągnięcia wewnętrze go spokoju. Nie znajduję w tekście żadnych argumentów, które uzasadniałby rozszerzenia tej tezy do całej populacji, bo cały czas właściwie artykuł mówi o przemyśleniach i prywatnych doświadczeniach autora. Nie mam żadnych podstaw, żeby twierdzić, że znajdują jakiekolwiek zastosowanie w kwestii ludzkości jako całości. 2. *Nawet* jeśli zgodnie z twierdzeniami zawartymi Petera ogromna świadomość, która ewolucyjnie wykształciła się u człowieka jest "pomyłką" ewolucji to ciągle nie wyjaśnia to skąd bierze się potrzeba sprawiedliwości, miłości, dobroci etc. Sam stwierdza, że świat tego nie posiada, więc człowiek pozostaje niezaspokojony. Ale jak przyroda, biologia, ewolucja, czy cokolwiek co te pragnienia miałoby wzbudzać mogło wzbudzić idee, których nie posiada. Jeśli nie można dać tego czego się nie ma, to skąd na drodze rozwoju biologicznego miałoby być wzbudzone w człowieku pożądanie czegoś co nie istnieje? 3. Kwestia religii. Zapffe przyjmuje, że religia jest jedną z wielu rzeczy, które mają bronić człowieka przed jego zbyt wielką świadomością i sprzeciwiają się ludzkiej naturze. Co w takim razie z religiami, które z założenia prowadzą nie do zamknięcia się na wymykającą się ludzkim możliwością i (wg autora) przerażającą rzeczywistość, ale do jej możliwe jak największego poznania przy pomocy Stwórcy? Za wszystkie błędy przepraszam, ale jest już późno i chciałem tylko zarysować problemy, które widzę w tekście. Mega bym się cieszył, gdybyś się do komentarza odniósł
@maciejlublin829
@maciejlublin829 11 ай бұрын
1. Autor pisze że człowiek radzi sobie z ''kosmiczna paniką'' ograniczając swoją świadomość na cztery sposoby: sublimację, rozproszenie, zakotwiczenie i izolacje, radziłbym więc doczytać esej. 2. Myślę że ta potrzeba wynika z korzyści biologicznej np miłość jest biologicznie użyteczna z punktu widzenia przetrwania gatunku gdy jego przedstawiciele dbają o siebie nawzajem więc tam gdzie nauka może coś wytłumaczyć zbędna jest metafizyka Zapffe patrzy na takie kwestie jak depresja czy samobójstwo w sposób szerszy i nie spłyca tego do kwestii medycznych (sama psychiatria ukuła termin depresja lekooporna więc skoro u części osób podawanie serotoniny nie przynosi efektów to znaczy że teorie o braku równowagi chemicznej mózgu można włożyć między bajki)
@maciej12345678
@maciej12345678 2 жыл бұрын
A co to za książka w tle POJĘCIA? mogę znać autora?
@anonim3
@anonim3 3 жыл бұрын
Z punktu widzenia filozofa akademickiego jakie języki, poza angielskim, warto znać?
@ukaszmizioek8826
@ukaszmizioek8826 3 жыл бұрын
Taki jaką filozofią się zajmujesz: niemiecką, francuską, starożytną itd. Angielski zawsze! To się nazywa historyk filozofii. Podejrzewam, że gdyby była mowa o filozofie to by się uczyli polskiego jak my np łaciny. Przynajmniej niektórzy wielbiciele ;) W Polsce chyba obecnie nie ma filozofa. Byłem kiedyś na wykładzie prof. z Warszawy, który się przechwalał że "już nie czyta". Koleżanka doktorantka była tym oburzona. Nie wiedziałem, co o tym myśleć. Chyba chodziło mu o to, że jest tak twórczy i kreatywny, że nie musi się nikim posiłkować ;) Wtedy wystarczy tylko polski ;)
@PanodFilozofii
@PanodFilozofii 3 жыл бұрын
Biorę pytanie do Q&A, bo pytanie jest bardziej skomplikowane, niż się może wydawać. Dotyczy tego nie tylko, co czytać, ale też, w jakim języku pisać. A tu dosłownie ścierają się dwie strony: polonofilska i polonofobiczna. Więcej w filmie :) Przy okazji zacytuję też komentarz poniżej.
@kabanos4978
@kabanos4978 3 жыл бұрын
Witam panie Jacku
@radoskan
@radoskan 3 жыл бұрын
"Ostatniego mesjasza" właśnie przeczytałem i mnie w ogóle nie wzruszył. Zapffe pisze, jakby zakładał, że jakiś "sens życia" musi istnieć. Inaczej - tak go rozumiem - uważa życie/egzystencję za negatywne i nie warte życia/egzystencji, bo przecież istnieje głębsze niezadowolenie, które czasem się manifestuje (bez stosowania opisanych "metod unikania"). Ja zaś powiedziałbym tak: życie oczywiście nie ma żadnego sensu i nie jest ani pozytywne ani negatywne. Są momenty negatywne (opisywane w eseju), ale są też momenty skrajnie pozytywne (czasem euforia bez żadnego powodu itp.). Zarówno momenty negatywne i pozytywne występują mniej lub więcej losowo i nie ma w tym żadnego sensu; tak samo cała egzystencja nie ma żadnego sensu. Po prostu jest ciekawiej żyć/egzystować niż nie żyć/nie egzystować. Mnie np. - banalny przykład - interesują następne odcinki na tym kanale (i wielu innych) tak samo jak i wiele innych spraw. Już przez to samo "warto" żyć, pomimo braku sensu, bo po prostu mam ochotę tych przyszłych rzeczy doświadczyć.
@radzirojas
@radzirojas 3 жыл бұрын
Witold Gombrowicz - Ferdydurke. To pierwsza książka jaka wywarła na mnie znaczący wpływ. Opis struktury społeczeństwa, rola jednostki, dualizmy. Autor bardzo ciekawie mówi o roli formy wyrazu. Książka jako całość jest przykładem tego o czym autor w niej mówi. Polecam wszystkim a w szczególności osobom parającym się działaniami artystycznymi.
@maciej12345678
@maciej12345678 2 жыл бұрын
Tatarkiewicz , Reel i Copelstone ciekawe czy masz Hegla 2 i 3 tom
@iistopienfilozofia1282
@iistopienfilozofia1282 3 жыл бұрын
A czy po 1989 roku w Polsce powstała książka wpływowa, którą przeczytali wszyscy? Podobno polscy profesorowie siebie nie czytają. Gwiazdy filozofii już nie żyją: Kołakowski, Tischner, Wojtyła. Czy jest ktoś, kto pisze coś autorskiego, co żre?
@lubiekoty1166
@lubiekoty1166 Жыл бұрын
Religia i ja oraz ostatni mesjasz ciekawa pozycja
@jacoblynx7494
@jacoblynx7494 3 жыл бұрын
Mam nadzieje, że nie zawiąże się tu kółko nihilistów. Otóż nihilizm jest ostatnio w modzie...
@PanodFilozofii
@PanodFilozofii 3 жыл бұрын
Ja mam taki problem, że nie bardzo wiem, co to jest nihilizm - termin ten zraża mnie nieostrością. Wolę siebie nazywać pesymistycznym egzystencjalistą. Kółko nihilistów zatem raczej nie powstanie :)
@jacoblynx7494
@jacoblynx7494 3 жыл бұрын
@@PanodFilozofii Załóżmy na chwilę, że wszyscy stajemy się "nihilistami" . Strach pomyśleć jakie by to miało konsekwencje dla przyszłości naszej cywilizacji łacińskiej, dla której jest jeszcze szansa, a która obecnie umiera.
@filipkamil6136
@filipkamil6136 3 жыл бұрын
@@jacoblynx7494 bóg już dawno umarł ziomuś
@jacoblynx7494
@jacoblynx7494 3 жыл бұрын
@@filipkamil6136 Ja już byłem ateistą, kiedy Ty jeszcze do taty wołałeś święty Mikołaju, Ziomuś.
@PanodFilozofii
@PanodFilozofii 3 жыл бұрын
Ale co to znaczy być nihilistą? Leżeć na kanapie, bo życie w naturalistycznej wizji świata nie ma sensu? Można przecież przyjąć postawę Camusa i za sens życia uznać bunt, a przynajmniej jak najlepsze zagospodarowanie sobie tej małej działeczki, na której mamy szansę coś wyhodować. (Nawet jeżeli pewnego dnia zwiędnie). Również Thomas Nagel bardzo dobrze argumentuje przeciwko nihilizmowi w praktyce: jeżeli boli mnie głowa, to biorę tabletkę i nie myślę nad tym, że w kosmicznym wymiarze świata moje działanie nie ma sensu. Dlaczego tak samo nie moglibyśmy myśleć o naszym hic et nunc? Jako pesymista żyję tak samo jak inni, ale z inną perspektywą. Mój pogląd nie wymaga ode mnie niczego więcej.
@filipkamil6136
@filipkamil6136 3 жыл бұрын
czemu tyle smutnych dziadów?
@PanodFilozofii
@PanodFilozofii 3 жыл бұрын
Jeden powie: smutne dziady. A drugi: ludzie, którzy mają głębszy wgląd w rzeczywistość niż radośni głupcy. Kwestia perspektywy :)
@filipkamil6136
@filipkamil6136 3 жыл бұрын
@@PanodFilozofii Nie ma wprost proporcjonalnej zależności pesymizmu do wgłębienia w rzeczywistość cokolwiek to znaczy. Często świadczy to o delikatnej strukturze nerwowej moim zdaniem.
@PanodFilozofii
@PanodFilozofii 3 жыл бұрын
A o tzw. depresyjnym realizmie słyszał Pan, Panie Ferdku? ;) (en.wikipedia.org/wiki/Depressive_realism ). Swoją drogą, bardzo chciałbym zobaczyć argument na rzecz tezy, że "nie ma wprost proporcjonalnej zależności pesymizmu do wgłębienia w rzeczywistość cokolwiek to znaczy". Natomiast argument z delikatnej struktury nerwowej to dobry przykład tzw. błędu genetycznego, gdzie wyjaśnieniem (i obaleniem) jakiegoś zjawiska ma być wyjaśnienie jego powstania. (Np. Bóg nie istnieje, bo został stworzony przez człowieka). Każde nasze przekonanie jest efektem działania naszego układu nerwowego. Niektóre z nich są fałszywe, inne prawdziwe. Dlatego argument, że peymizm jest fałszywy, bo to efekt "delikatnej struktury nerwowej" wymaga dowodu, że delikatna struktura nerwowa prowadzi do fałszywych przekonań. Chętnie zobaczę taki dowód.
@filipkamil6136
@filipkamil6136 3 жыл бұрын
@@PanodFilozofii ja poznałem rzeczywistość i nie jestem pesymistą
@filipkamil6136
@filipkamil6136 3 жыл бұрын
@@PanodFilozofii a delikatna struktura mówi o reakcji emocjonalnej na rzekomy bezsens istnienia
Czym jest dusza w filozofii? - Z problemów filozofii #8
18:33
Pan od Filozofii
Рет қаралды 15 М.
孩子多的烦恼?#火影忍者 #家庭 #佐助
00:31
火影忍者一家
Рет қаралды 52 МЛН
Nutella bro sis family Challenge 😋
00:31
Mr. Clabik
Рет қаралды 14 МЛН
تجربة أغرب توصيلة شحن ضد القطع تماما
00:56
صدام العزي
Рет қаралды 57 МЛН
DEFINITELY NOT HAPPENING ON MY WATCH! 😒
00:12
Laro Benz
Рет қаралды 55 МЛН
Dlaczego cierpimy? Peter Wessel Zapffe
18:23
NOWE SPOJRZENIE
Рет қаралды 2,5 М.
Czy dowód ontologiczny działa? - Z problemów filozofii #15
14:18
Pan od Filozofii
Рет қаралды 4,5 М.
Atomiści. Leucyp i Demokryt #11
27:43
Sofiofilia
Рет қаралды 3,7 М.
Peter Wessel Zapffe - Ostatni Mesjasz
37:26
antynatalizm pl
Рет қаралды 2,9 М.
Filozofia Koszmaru | Schopenhauer
1:49:07
Filozoficzne Mambo Dżambo
Рет қаралды 20 М.
Czym jest transhumanizm? -  Z problemów filozofii #12
24:45
Pan od Filozofii
Рет қаралды 8 М.
Co tak naprawdę poznajemy? (cz. 1) - Z problemów filozofii #10
23:26
Pan od Filozofii
Рет қаралды 9 М.
Czy warto studiować filozofię? - Filozoficzne know-how #5
33:22
Pan od Filozofii
Рет қаралды 10 М.
Samsung Galaxy 🔥 #shorts  #trending #youtubeshorts  #shortvideo ujjawal4u
0:10
Ujjawal4u. 120k Views . 4 hours ago
Рет қаралды 8 МЛН
КРУТОЙ ТЕЛЕФОН
0:16
KINO KAIF
Рет қаралды 6 МЛН
OZON РАЗБИЛИ 3 КОМПЬЮТЕРА
0:57
Кинг Комп Shorts
Рет қаралды 1,9 МЛН
Как бесплатно замутить игровой ноутбук
1:00
ЖЕЛЕЗНЫЙ КОРОЛЬ
Рет қаралды 183 М.
Здесь упор в процессор
18:02
Рома, Просто Рома
Рет қаралды 375 М.
iPhone, Galaxy или Pixel? 😎
0:16
serg1us
Рет қаралды 606 М.