Wady i zalety atomu

  Рет қаралды 159,849

Nauka. To Lubię

Nauka. To Lubię

3 жыл бұрын

Rozwijam ten kanał dzięki Wam!
Wesprzyj moją zrzutkę i dołącz do Mecenasów Nauka. To Lubię: zrzutka.pl/z/naukatolubie
Energia jądrowa napędza większość sond kosmicznych. Technologie jądrowe stosowane są w wielu dziedzinach, a w składowiskach odpadów radioaktywnych większość materiału pochodzi z medycyny a nie energetyki.
Jeśli podobają Ci się moje filmy zasubskrybuj mój kanał!
kzfaq.info?sub_c...
Zajrzyj też na mój drugi kanał, na którym publikuję treści naukowe dla dzieci:
/ @naukatolubiejunior

Пікірлер: 339
@naukatolubie
@naukatolubie 3 жыл бұрын
Jeżeli podobał się Wam ten film, poproszę o wykopanie. www.wykop.pl/link/5822423/wady-i-zalety-atomu/
@franekwierzba3037
@franekwierzba3037 3 жыл бұрын
Nie no gdyby mógł to by dał temu filmikowi 100000000000000000000000000000000000000000000^10000000000000000000000000000000 łapek i pod tym filmem i pod wszyskimi, które Pan nakręcił!
@franekwierzba3037
@franekwierzba3037 3 жыл бұрын
Niech zrobi Pan film "czy młodzież zdołałaby wysłać sondy w kosmos i na księżyc? "
@mrguilmonn
@mrguilmonn 3 жыл бұрын
Mała uwaga co do 2:17, bo zabrzmiało jakby w RTG były promieniotówrcze pierwiastki w reaktorach nie. Uran w reaktorze to też jest promieniotwórczy i też może się sam rozpadać.
@Nienormalny
@Nienormalny 3 жыл бұрын
Nie mam pojęcia o co chodzi z wykopaniem, ale owszem, podobał mi się ten film:)
@mariuszszuszkiewicz6865
@mariuszszuszkiewicz6865 3 жыл бұрын
A czy wytworzona temperatura w redaktorze sama w sobie nie podnosi temperatury globu? Tak hejtuje się ten dwutlenek węgla, czyżby będzie jak z rtęcią? (narracja o rtęci, że rtęć jest tylko szkodliwa)
@mariusz1507
@mariusz1507 3 жыл бұрын
Proponuję, aby zrobić jakiś odcinek o fuzji i reaktorach, które powstają. To tylko propozycja.
@naukatolubie
@naukatolubie 3 жыл бұрын
bardzo dobry pomysł, na pewno zrobię
@Blumen110
@Blumen110 3 жыл бұрын
@Nauka. To Lubię ❤️❤️❤️.
@ImieNazwiskoOK
@ImieNazwiskoOK 3 жыл бұрын
I czemu ITER jest aż tak duży jak to ma być tylko eksperyment
@-Castle-_-Bravo-
@-Castle-_-Bravo- 3 жыл бұрын
ITER czekan na odcinek! 🙂
@DG-sz6dc
@DG-sz6dc 3 жыл бұрын
Fuzja dobry temat
@Saperek-is6di
@Saperek-is6di 3 жыл бұрын
Super seria, ale zostawia niedosyt, 3 odcinki to trochę mało jak na tak obszerny temat, ale dobre 3 niż nic, dobra robota, świetne materiały.
@hufca
@hufca 3 жыл бұрын
Dziękuję za wspomnienie o torze i reaktorach powielających ❤️
@amzi798
@amzi798 3 жыл бұрын
o co właściwie z nimi chodzi?
@hufca
@hufca 3 жыл бұрын
@@amzi798 Reaktory wykorzystujące tor jako paliwo są o wiele bezpieczniejsze, wydajniejsze, nie produkują odpadów promieniotwórczych i nie wymagają skomplikowanego procesu wzbogacania paliwa (paliwo samoczynnie się wzbogaca w reaktorze powielającym i natychmiast spala). Kolejną zaletą toru jest to, że potrafi on przekształcać odpady promieniotwórcze z innych źródeł w bezpieczne pierwiastki. Niestety ludzkość zaniechała tej technologii dawno temu, ponieważ nie oferowała możliwości produkcji paliwa do bomb jądrowych. W ten oto sposób powszechnie stosowany stał się uran oraz pluton. Polecam poczytać sobie o reaktorach typu LFTR oraz MSR. Reaktory tego typu nie wykorzystują "brudnej" radioaktywnej wody pod wysokim ciśnieniem (ryzyko wycieku lub wybuchu), a zamiast tego używają roztopionych soli przy zwykłym atmosferycznym ciśnieniu. Paliwo jest w stanie ciekłym, co w przypadku awarii pozwala na natychmiastowy transport paliwa do zbiorników awaryjnych i natychmiastowe zatrzymanie reakcji rozszczepienia.
@artineogda
@artineogda 3 жыл бұрын
Dziękuję za wspomnienie o sondzie Voyager 2.
@artineogda
@artineogda 3 жыл бұрын
Dziękuję za wspomnienie o dziękowaniu za oglądanie odcinka.
@hufca
@hufca 3 жыл бұрын
@@artineogda Mam wrażenie że się nabijasz. Podziękowałem Panu Tomaszowi, ponieważ wcześniej prosiłem go, żeby dodał słówko w tym temacie do filmu.
@violettaborowiak8848
@violettaborowiak8848 3 жыл бұрын
Nauka jest piękna i daje nam nieskończenie wiele. Dziękuję że dajesz nam dostęp do tego bez potrzeby wychodzenia z domu. Piękne czasy nastąpiły i mam nadzieje że jeszcze wiele mnie czeka w przyszłości.
@karollinkiewicz6612
@karollinkiewicz6612 3 жыл бұрын
6:09 Mała manipulacja elektrownie jądrową nie można od tak wyłączyć ale bardzo łatwo można zmniejszyć lub zwiększyć ilość produkowanej przez nią energii elektrycznej (pręty w górę lub w dół) taka elektrownie dużo lepiej współpracuje z elektrowniami wiatrowymi czy też słonecznymi.W elektrowni węglowej jest dużo trudniej zmniejszyć ilość produkowanej energii (trzeba np wygasić jeden blok energetyczny) a to trwa kilkanaście godzin później gdy zapotrzebowanie na energie rośnie znów trzeba uruchamiać dany blok a to zajmuje też kilkanaście godzin zanim osiągnie pełną wydajność.(przy rozpalaniu tak jak i przy wygaszaniu emisja szkodliwych substancji jest kilkakrotnie większa).
@mikez2779
@mikez2779 3 жыл бұрын
zapomniales wspomiec ze w tych sondach stosuje sie izotop plutonu ktorego wyprodukowac mozna tylko w reaktorach atomowych. tak ze bez reaktorow, takich sond jak voyager rowniez nie bedzie. nie zgodze sie z stwierdzeniem ze brak mozliwosci regulowania ilosci produkowanej energii jest problemem przeciez reaktory nie produkuja energii elektrycznej tylko cieplo. to energie cieplna potem sie zamienia w elektryczna w turbinach - ale sam reaktor produkuje tylko cieplo. jest milion sposobow jak przemysl moglby wykorzystywac cieplo, niepotrzebne do produkcji energii elektrycznej. produkcja nawozow, syntetycznych paliw, produkcja cementu, odsalanie wody czy wspomniana produkcja wodoru - by wymienic tylko kilka. a tego ciepla moze byc calkiem sporo - wspomniane 300 stopni jest limitem tylko ze wzgledu na wykorzystywanie wody jako chlodziwa. naprawde nie jest latwo wode utrzymywac w stanie plynnym w temperaturze powyzej 300 stopni - co przy okazji jest jednym z glownych czynnikow, az tak bardzo windujacych cene reaktorow wodnych. No ale przeciez woda nie jest jedynym chlodziwem jakie mozna wykorzystywac. Sa projekty reaktorów chodzonych stopiona sola, gazem czy stopionymi metalami - te moga pracowac w o wiele wyzszych temperaturach. i bardzo byl bym wdzieczny za odcinek o nowych technologiach reaktorow jak Travelling Wave czy najrozniejsze Molten Salt - bo naprawde jesli Polska chce miec taka elektrownie w perspektywie za 10-12 lat, to na te technologie powinno sie patrzec.
@rafalmyszynski
@rafalmyszynski 3 жыл бұрын
Chętnie posłuchałbym więcej o promieniotwórczych odpadach z elektrowni jądrowych. Do tej pory myślałem, że to jest największa ich wada.
@pawed.6003
@pawed.6003 3 жыл бұрын
Dziękuję za bardzo ciekawą serię! Myślę że jest nadal potencjał i zainteresowanie żeby ją dalej rozwijać!
@marekszymanski5367
@marekszymanski5367 3 жыл бұрын
Zdecydowanie, cały obszerny cykl edukacyjny nt. energii jądra atomów
@adamp8627
@adamp8627 3 жыл бұрын
Bardzo ciekawa seria i czekam na następne. Dodam że nowym podejściem do budowy elektrowni jądrowych są prace badawcze nad reaktorem postępującej fali gdzie będzie można wykorzystać obecne "wypalone" paliwo jądrowe z reaktorów lekkowodnych.
@lidiakowalewska5364
@lidiakowalewska5364 3 жыл бұрын
Na razie to w sferze badań. Żaden geniusz jeszcze nic nie wymyślił niestety.
@krisrus7720
@krisrus7720 3 жыл бұрын
Bardzo Ciekawy materiał, jak każdy. Pozdrawiam.
@zajawkowymiller1393
@zajawkowymiller1393 3 жыл бұрын
Jak Ja się cieszę, że Pan zrobił ten film. Każdy w swoim kraju powinien mieć taką perełkę i oglądnąć to jak najszybciej jest to możliwe. Czas na atom! Dziękuje.
@urielhilzer4547
@urielhilzer4547 3 жыл бұрын
Zamknij się hejterze!
@patrykpapi4095
@patrykpapi4095 3 жыл бұрын
Dzięki bardzo fajnie że został poruszony ten temat.
@kikidoyouloveme5446
@kikidoyouloveme5446 3 жыл бұрын
Ja mam 2 pytania i bardzo zależy mi na odpowiedzi. 1. Dlaczego Niemcy maja taka politykę energetyczna? Wprowadzają zielone technologie ale zamykaja atomowe, i maja statystycznie duże emisję. Jak jest tego cel i dlaczego właśnie tak? 2. Czy np w Polsce nie jest za późno na budowe elektrowni. Znajac Polskie warunki taka elektrownia powstanie za 10-15 lat. A już od kilku lat mowi sie o torze lub o fuzji i takomakach. A elektorownie atomowe sa oplacalne w długiej perspektywie, czy warto je zaczynać budować? Moze sie okazać w 2030 ze technologia jest juz przestarzała. Mam nadzieje ze to nie sa głupie pytania. Będę bardzo wdzieczny za odpowiedzi, pozdrawiam 😃
@krystynaamarowicz4809
@krystynaamarowicz4809 3 жыл бұрын
Bardzo ciekawe dziękuję ❤❤❤❤
@erykzielinko417
@erykzielinko417 3 жыл бұрын
Nigdy nie zagłębiałem się w tematach naukowych z żadnej dziedziny, ale lubię oglądać i słuchać dokształcając się dla samego siebie. Oglądając mini serial na netflixie z Billem Gatsem, opowiadano tam o problemach właśnie elektronii jądrowych. Postanowił zaprojektować i zbudować elektronie z bieżącymi rozwiązaniami technologicznymi i podobno udało im się zaprojektować elektronie zasilaną odpadami z aktualnych elektornii. Może mógłbyś zrobić odcinek na ten właśnie temat?
@creazylolo
@creazylolo 3 жыл бұрын
Świetne aż miło posłuchać.
@ajzfw
@ajzfw 3 жыл бұрын
Bardzo fajna seria. Byłoby super gdyby powstał jeszcze odcinek o ciekłosolnych reaktorach torowych. Jakie są realnie na to szanse i czy rzeczywiście może to być taka rewolucja w energetyce jak niektórzy to przedstawiają. Pozdrawiam
@FizykaTV
@FizykaTV 3 жыл бұрын
W końcu ktoś podsumował wszystko zdroworozsądkowo. Pewnie że elektrownie atomowe są "eko". Emisja CO2 Francji posiadającej sporo elektrowni jądrowych vs. Niemcy. Do tego dobrze że uwzględnił pan całkowity ślad węglowy związany z OZE, elektrowniami wiatrowymi. Wytworzenie akumulatorów, turbin, paneli też pochłania energię, surowce itd... Więcej takich programów..
@dariuszmich1934
@dariuszmich1934 3 жыл бұрын
Super odcinek tylko szkoda, że taki krótki ;) Pozdrawiam
@antypolaryzatorpolskiegosp8507
@antypolaryzatorpolskiegosp8507 3 жыл бұрын
Świetny odcinek. Warto jednak też zwrócić uwagę na fakty, że woda krążąca w reaktorze( ta która jest odbiorcą ciepła z rozpadu jąder i napędza turbinę produkującą prąd) musi być schładzana. W tym celu wykorzystywana jest woda z rzeki, jeziora lub innego zbiornika wodnego. Taki długotrwały proces prowadzi do zwiększenia temperatury wody w takim zbiorniku i w konsekwencji do niekorzystnych zmian w ekosystemie( np. rozrost roślinności i spadek populacji ryb).
@urielhilzer4547
@urielhilzer4547 3 жыл бұрын
Weś weś weś Nie lubisz nauki ić walczyć o ząbki.
@antypolaryzatorpolskiegosp8507
@antypolaryzatorpolskiegosp8507 3 жыл бұрын
@@urielhilzer4547 obawiam się że nie rozumiem
@ImieNazwiskoOK
@ImieNazwiskoOK 3 жыл бұрын
Do chłodzenia to są kominy, rzeki są do pobierania
@MiyamotoTokogawa
@MiyamotoTokogawa 3 жыл бұрын
@@ImieNazwiskoOK otóż rzeki są wykorzystywane do ubu procesów 😉 Nie wszystkie elektrownie mają chłodnie kominowe. Tam gdzie ciepła woda jest spuszczana z powrotem do rzeki buduje się specjalne kanały aby w nich dodatkowo schładzać wodę. Niestety często zdarza się przez warunki pogodowe lub awarie, że woda nie schładza się w takich kanałach odpowiednio szybko.
@ImieNazwiskoOK
@ImieNazwiskoOK 3 жыл бұрын
@@MiyamotoTokogawa Szczerze nie wiem czy takie podgrzewanie wody może rzeczywiście niszczyć mini ekosystemy, mimo wszystko w takim mini ekosystemie jest mnóstwo wody i powierzchni wymiany ciepła (np z powietrzem)
@hamell
@hamell 3 жыл бұрын
Dziękuję
@ZbigniewSiwiec
@ZbigniewSiwiec 3 жыл бұрын
Super kanał super filmiki 👍👍👍👍👌👌👌👌👏👏👏👏👏
@heos8045
@heos8045 3 жыл бұрын
Czyli kolejne odcinki muszą być o reaktorach torowych i powielające!
@Kenny88
@Kenny88 3 жыл бұрын
Więcej filmów o elektrotechnice. Produkcji i magazynowaniu energii. Ciekawe zagadnienie.
@l8609z
@l8609z 3 жыл бұрын
Ludzie najbardziej boją się awarii, po której skażony obszar nie nadaje się do zamieszkania przez kilkadziesiąt lat. Awaria techniki to tylko jedna z możliwych przyczyn.
@amzi798
@amzi798 3 жыл бұрын
Moim zdaniem strach przed atomem w Polsce jest nie uzasadniony ponieważ nawet jeżeli nie wybudujemy żadnej elektrowni to nie zmieni to faktu że jesteśmy praktycznie otoczeni tymi elektrowniami w innych państwach, więc jeśli nastąpiła by powtórka z Czarnobyla najpewniej tak czy inaczej wszytko przyleciało by nad polske
@lollol-pw6gv
@lollol-pw6gv 3 жыл бұрын
wiesz ile osob rocznie umiera z powodu choroby pluc ?
@pawe8491
@pawe8491 3 жыл бұрын
Obawy, o których piszesz wydają się mieć racjonalne podłoże. Natomiast są też ludzie, których strach przed energetyką jądrową wynika z niewiedzy i jak mniemam to dla nich powstaje ta seria filmów. Mimo wszystko rozumiem strach przed atomem. Czarnobyl i Fukushima pokazały, że elektrownie atomowe nie są całkowicie bezpieczne. Ludzie wielokrotnie popełniali błędy i prawdopodobnie będą popełniali je zawsze. Do tego dochodzą inne czynniki, które nie zawsze są do przewidzenia - jak katastrofy naturalne, które ze względu na zmiany klimatyczne być może będą pojawiały się częściej i nie wiemy jakie niespodzianki mogą czekać nas w przyszłości. Kiedy coś pójdzie nie tak w elektrowni atomowej, to skutki dla środowiska będą katastrofalne. Wtedy naszym problemem nie będzie zanieczyszczenie powietrza, tylko całkowita destrukcja środowiska zdatnego do życia na pewnym obszarze i skażenie promieniotwórcze na obszarze znacznie większym. Z drugiej strony i tak grozi nam katastrofa klimatyczna. Musimy więc odejść od energetyki opartej na spalaniu czegokolwiek. Mam wrażenie, że populacja urosła za szybko i za bardzo w stosunku do naszych możliwości technologicznych. Prawie osiem miliardów ludzi musi codziennie zaspakajać różne potrzeby. To generuje ogromne zapotrzebowanie energii i tym samym niewyobrażalnie duże ilości zanieczyszczeń. Jest nas po prostu za dużo jak na tak małą planetkę. Nie wiem czy energetyka jądrowa, odnawialne źródła energii, segregowanie śmieci i promowanie ekologicznego trybu życia wystarczą. Może to wszystko i tak za mało, żeby uratować resztki środowiska naturalnego w ciągu kolejnych kilkudziesięciu lat. Chyba potrzebny nam cud na miarę XXI wieku - cud naukowy. *To była jedynie moja opinia. Nie czuję się na siłach, żeby dyskutować na tematy naukowe. Jestem tylko niewykształconym rolnikiem i chciałem pokazać perspektywę prostego człowieka na to zagadnienie. Liczę 2+2*2 na kalkulatorze, nie chcę nikogo do niczego przekonywać. Zakładam, że nie mam racji we wszystkim co napisałem.
@Radek.68
@Radek.68 3 жыл бұрын
@@pawe8491 - bardzo dobrze napisane. Jest nas za dużo i jedna Ziemia ma problemy z utrzymaniem nas wszystkich, z zaspokojeniem naszych potrzeb i (niestety) zachcianek. ____ A dodatkowy plus dla Ciebie, że skoro nie wiesz, to liczysz na kalkulatorze, a nie "wiesz przecież, że osiem", mimo że prawda jest inna. :)
@BarbaraNiePali
@BarbaraNiePali 3 жыл бұрын
Grafika pokazana w 5:28 o przeliczaniu całkowitej emisji dwutlenku węgla na 1 kWh energii z różnych źródeł jest bardzo bolesna dla oczu;) Na przykład różnica między źródłami gazowymi a fotowoltaiką jest ponad dziesięciokrotna, a wielkość "chmurek CO2" na obrazku nie odzwierciedla skali. Takiemu dziennikarzowi można nie zwracać uwagi na tego typu błędy, ale żeby fizyk... Nu nu nu, jak mawiała babcia:) Bardzo dobre materiały o energii atomowej, nie krytykuję ich pod względem merytorycznym ani trochę (bo się nie znam), ani pod względem formy (bo wyszło super!)
@ezmix
@ezmix 3 жыл бұрын
Super przedstawienie tematu
@piotr8370
@piotr8370 3 жыл бұрын
Nic ująć, nic dodać. :)
@PiotrLead4
@PiotrLead4 3 жыл бұрын
Moim zdaniem do kosztów trzeba by doliczyć jeszcze dwie pozycje. 1. Koszty utylizacji/przechowywania zużytego paliwa jądrowego. Przynajmniej dopóki nie będzie masowego sposobu na jego ponowne wykorzystanie. 2. Koszt utylizacji samej elektrowni atomowej po okresie użytkowania.
@bartoszwesoowski422
@bartoszwesoowski422 3 жыл бұрын
Bardzo ciekawy odcinek :)
@vesperszamanmakumbapl2796
@vesperszamanmakumbapl2796 3 жыл бұрын
Życze wszystkim miłego wieczorku
@szepeluk
@szepeluk 3 жыл бұрын
u2
@angrypotato_fz
@angrypotato_fz 3 жыл бұрын
Czy mógłby Pan w jakimś kolejnym filmie o tematyce energii jądrowej skomentować to, że niektóre kraje korzystające z niej od dłuższego czasu zaczynają się przynajmniej częściowo wycofywać? (np. Francja) Jakie mogą mieć argumenty, czy możemy wyciągnąć wnioski z ich doświadczeń? Nie chodzi mi o to, że jako Polska powinniśmy naśladować "zachód" we wszystkim, bo dobrze widać, że to droga donikąd, ale może da się zaobserwować jakieś błędy na przykładzie innych, których moglibyśmy uniknąć? (no bo tak "na papierze" wydaje się, że elektrownie jądrowe mają tyle zalet, że nieinwestowanie w nie jest czystą głupotą)
@kamilg1663
@kamilg1663 3 жыл бұрын
A czy mógłby pan powiedzieć coś o technologi reaktora atomowego zasilanego zubożonym uranem?? Technologia opracowana przez spółkę TerraPower.
@plejumusic
@plejumusic 2 жыл бұрын
Bardzo ciekawy film.
@majzol
@majzol 3 жыл бұрын
Fajne vlogi, ale za krótkie żeby omówic ten temat
@major4533
@major4533 3 жыл бұрын
Przydałyby się takie 3 po godzinę... a i tak nie wszystko zostałoby powiedziane.
@WetMtnsRebel
@WetMtnsRebel 3 жыл бұрын
Czy do tych statystyka brany pod uwagę jest również czas wygaszania elektrowni atomowej? Czy będzie odcinek ile trwa i ile kosztuje wygaszanie takiej elektrowni. W wielu materiałach ten temat jest jakby pomijany. Pozdrawiam.
@Ares_PL
@Ares_PL 3 жыл бұрын
Dla zasięgów - niech się niesie edukacja szarych mas ;)
@chierepolska02
@chierepolska02 3 жыл бұрын
Bardzo fajna seria!
@plucner
@plucner 3 жыл бұрын
genialny kanał nr 1 w Polsce
@TVMrSeven
@TVMrSeven 3 жыл бұрын
Kurna do dwóch lat siedzę, myślę o tych reaktorach, jakby tak zmniejszyć do rozmiaru jabłka i wywołać w nim energię która pozwoliła by zasilić gospodarstwo domowe i stworzyć sposób aby cena takiego generatora wynosiła ułamek tej ceny która mamy teraz. W przeciągu kolejnych 20u lat wiem, że będziemy już bardzo blisko, albo i już jesteśmy, może kolejny odkryty pierwiastek pomoże nam w tym. Niby Stan Lee był/jest tylko i aż osobą która pisała świetne komiksy. Moim zdaniem był również wizjonerem, może reaktor łukowy to nie jest tylko wymysł sci-fi, może nie jest on tym czym szukamy, a jedynie wskazówką, ale mając te technologie co mamy teraz i te umysły co były, są aktualnie i będą w przyszłości jestem pewien że energia jądrowa będzie tylko reliktem przeszłości, a może i pieśnią przyszłości, kto wie, może uda się jakoś okiełznać tę moc, może jakaś mała rzecz, pierwiastek zmieni bieg przyszłości. Możemy wywoływać pioruny dzięki Tesli to czemu by nie stworzyć dzięki nim małych generatorów które by w kółko i w kółko wytwarzały prąd? Mamy też pole magnetyczne dzięki któremu można by zasilić kilka planet, nie korzystamy z tego, może jeszcze nie potrafimy, lub baroni paliwowi nie pozwalają nam na to... Jestem ciekaw co będzie po energii jądrowej, bo coś kroi się na pewno...
@lidiakowalewska5364
@lidiakowalewska5364 3 жыл бұрын
Nie na darmo Tesle przez okno hotelu wyrzucili i notatki ukradli. Słyszałeś o promieniu śmierci? Tesla już dawno wymyślił prąd za darmo.
@patmos9663
@patmos9663 3 жыл бұрын
Prosimy o więcej, może jakaś seria dla osób trochę głębiej chcących zagłębić się w energię atomową ?
@aniaania4489
@aniaania4489 3 жыл бұрын
Pozdro dzięki
@tobiaszgottfriedstudio4090
@tobiaszgottfriedstudio4090 3 жыл бұрын
Świetny odcinek! Przydałby się czwarty o tym czego ludzie boją się najbardziej, czyli o katastrofach z Czarnobyla i Japonii. I też o tym jaki to jest procent ze wszystkich elektrowni które działają. Bo to trochę jak z lataniem samolotami. Jest to najbezpieczniejszy środek transportu, a ludzie i tak się boją
@tetlik
@tetlik 3 жыл бұрын
Szansa mała, ale jak już pierdyknie to setki/tysiące kilometrów kwadratowych skażone, mnóstwo ofiar oraz zrujnowane życia i biznesy ludzi zamieszkujących te obszary.
3 жыл бұрын
Bardzo fajny film. Gwoli ścisłości RTG (radioizotopowy generator termoelektryczny) nie nadaje się do rozruszników serca, do tego celu nadaje się z kolei bateria betawoltaiczna, która działa na zupełnie innej, ale równie ciekawej zasadzie.
@Mak_lak
@Mak_lak 3 жыл бұрын
Warto wspomnieć o elektrowni w Fukushimie, chociaż katastrofa miała miejsce prawie 10 lat temu i temat medialnie dawno już ucichł. Do tej pory nie udało się ogarnąć problemu, tj. Co zrobić że zakażoną wodą której cały czas przybywa.
@urielhilzer4547
@urielhilzer4547 3 жыл бұрын
Wypić
@Mak_lak
@Mak_lak 3 жыл бұрын
@@urielhilzer4547 do wypicia jest ponad milion ton, powinno starczyć dla wszystkich 😉
@lollol-pw6gv
@lollol-pw6gv 3 жыл бұрын
poczekac kilka lat . ludzie i tak umra
@urielhilzer4547
@urielhilzer4547 3 жыл бұрын
@@lollol-pw6gv Sam um rzesz ja będę żył, choć nie jestem wybredny i 100 lat mi starczy. Przeżyłem koronowirusa, przeżyłem ostatni odcinek mody na sukces to przeżyje wszystko.
@butch821
@butch821 3 жыл бұрын
To jest chyba trochę nie fair z wliczaniem do fotowoltaiki CO2 wytworzonego przy budowie instalacji. Czy w przypadku kopalni wlicza się CO2 wyprodukowany przy jej budowie oraz wieloletniej eksploatacji jak np.działanie kopalni - transport pracowników, zużywanie zasobów (woda prąd), transport węgla, destrukcja środowiska, choroby wywołane pracą kopalni i pracą w kopalni ?
@Brick_One_A_Lego_Story
@Brick_One_A_Lego_Story 3 жыл бұрын
Pragnę przypomnieć, że wyprodukowanie, transport, montaż elementów elektrowni jądrowej też prowadzi do emisji CO2, więc nie widzę wyższości energetyki jądrowej nad innymi źródłami energii w tej kwestii.
3 жыл бұрын
@@Brick_One_A_Lego_Story Niestety tam gdzie są dotacje albo po prostu interesy nie opłaca się mówić prawdy a podaje tzw. półprawdy i uproszczenia. Dotyczy to wszelkich rozwiązań technicznych, np. elektryczności w transporcie, opakowań z dodatkiem tworzyw pochodzenia biologicznego czy tzw. "greenwashingu".
@Imrasil
@Imrasil 3 жыл бұрын
Bardzo fajna seria. Jak zwykle merytorycznie i ciekawie. Chętnie dowiedziałbym się więcej nt. reaktorów torowych i powielających. P.S. 6:35 przez chwile się przestraszyłem, że Radom emituje jakieś horrendalne ilości promieniowania ;)
@andywojax7007
@andywojax7007 3 жыл бұрын
Też się zastanawiałem co tak w tym Radomiu może promieniować
@Imrasil
@Imrasil 3 жыл бұрын
Znaczy ... w sumie to Radom, więc wszystko jest możliwe ;) Całe szczęście że to tylko moja wyobraźnia :)
@wojciechwareda6796
@wojciechwareda6796 3 жыл бұрын
Największą wada atomu jest to że go nie mamy.
@BOLOYOO
@BOLOYOO 3 жыл бұрын
I nie powinniśmy mieć, bo jest już za późno. Nasi rodzice/dziadkowie bali się atomu i w sumie nie ma się im co dziwić, ale my powinniśmy być na tyle mądrzy, żeby nie pchać się w budowę elektrowni atomowych, gdy zanim je zbudujemy, będą dostępne reaktory fuzyjne, które zapewnią czystą energię!
@wojciechwareda6796
@wojciechwareda6796 3 жыл бұрын
@@BOLOYOO nikt fuzji jeszcze nie ma
@ImieNazwiskoOK
@ImieNazwiskoOK 3 жыл бұрын
@BOLOYOO Tyle że do reaktorów fuzyjnych jest jeszcze dużo czasu zanim pierwszy powstanie, i nawet nie wiadomo czy to w ogóle będzie dawać energię
@cypriansus1308
@cypriansus1308 3 жыл бұрын
@@BOLOYOO Reaktorów fuzyjnych nie będziemy mieć przez następne pare dekad. Albo teraz zainwestujemy w elektrownie jądrowe albo bedziemy skazani na prąd produkowany przez wysoko emisyjne elektrownie węglowe i gazowe. Pieniądze ktore zainwestujemy w budowe elektrowi jądrowej to nie są pieniądze wyrzucone w błoto. To inwestycja na następne 60 lub więcej lat, dzięki której będziemy mieli stabilne źródło najbardziej niskoemisyjnej energii.
@BOLOYOO
@BOLOYOO 3 жыл бұрын
@@cypriansus1308 Chińczycy lub niemcy będą mieć reaktory z dodatnim bilansem elektrycznym za 10-20 lat, czyli zanim wybudujemy elektrownię atomową. Postępy poczynione w tym zakresie są ogromne, a szanse na sukces, realne. Jeśli wstrzymamy się te 10 lat, to zupełnie niczego to nie zmieni w naszym życiu, ale nasze dzieci mogą mieć źródło czystej energii, nie tak jak z atomu.
@BStach-pe1zl
@BStach-pe1zl 3 жыл бұрын
Uważam że jeszcze w kontekście budowy reaktorów warto by więcej wspomnieć o typach reaktorów np. o reaktorze lekko wodnym. Pozdrawiam
@pawel7196
@pawel7196 3 жыл бұрын
Samo wspomnienie o nich chyba by nie wystarczyło i wydaje mi sie że na cały odcinek wystarczyłoby materiału. Temat jest bardzo rozległy, ale niestety jest też mocno upłycany przez "zielonych" w zasadzie tylko do kwestii odpadów.
@BStach-pe1zl
@BStach-pe1zl 3 жыл бұрын
@@pawel7196 Masz racje źle się wyraziłem bo przez słowo wspomnieć chodziło mi o poruszenie tego tematu w odcinku
@Hexrun
@Hexrun 3 жыл бұрын
Skoro odpady radioaktywne wciąż są radioaktywne to czy nie można ich ponownie wykorzystać w generatorach termoelektrycznych w sondach na przykład?
@lidiakowalewska5364
@lidiakowalewska5364 3 жыл бұрын
Albo wysłać na księżyc?
@wojziom007bond
@wojziom007bond 3 жыл бұрын
i to jest fachowa wiedza!, a nie kurde jak ostatnio w gazecie wybiórczej pisali o tym jaka energetyka jądrowa jest szkodliwa pisząc kompletne brednie, powołując się pseudoargumenty typu fukushima czy czarnobyl
@oliwias.1249
@oliwias.1249 3 жыл бұрын
Komentarz dla zasięgów 😊
@Kumbamk
@Kumbamk 3 жыл бұрын
Pamiętam jak pewnie premier z nazwiskiem zaczynającym się na literę T w 2007 obiecywał 2 elektrownie atomowe do 2020 roku
@Ooku87
@Ooku87 3 жыл бұрын
Dziękuję za ten materiał :) Czy można liczyć na szersze omówienie, przez Pana, wspomnianych reaktorów torowych?
@pros4637
@pros4637 3 жыл бұрын
@Nauka. To Lubię nie wiedziałem, że reaktory są tak skomplikowane
@janatena893
@janatena893 3 жыл бұрын
To szkoda, że wciąż jesteśmy czarną plamą na mapie Europy jeżeli chodzi o energetykę jądrową. Mamy w Polsce naprawdę wykwalifikowaną kadrę, ale niestety musi ona wyjeżdżać za granicę. Myślę, że 2033 to stanowczo za późno i do tego czasu będzie już po ptokach. Wierzę, że w Polakach znajdzie się siła, która skłoni naszych rządzących do szybszego uwinięcia się z tym wszystkim. Robi pan naprawdę dobrą robotę panie Tomaszu. Oby tak dalej!
@PomidorowaArmata
@PomidorowaArmata 3 жыл бұрын
Jeśli pominiemy koszt pozyskania jako wadę, to hel3 zdaje się chyba nie mieć wad?
@olek9964
@olek9964 3 жыл бұрын
To lubię.
@romanburczymorda4313
@romanburczymorda4313 3 жыл бұрын
Japonia: skażona woda z elektrowni Fukushima trafi do oceanu
@bazylfox1
@bazylfox1 3 жыл бұрын
Słuszna akcja. Im więcej edukacji społeczeństwa, tym łatwiej wprowadzimy atom. Dziękuję za ten cykl.
@JetezPustak
@JetezPustak 3 жыл бұрын
Kiedyś to ja przeprowadzałem eksperymenty na reaktorach
@Kenny88
@Kenny88 3 жыл бұрын
Noo, pochwalić się to raczej nie masz czym.
@tomaszc4025
@tomaszc4025 3 жыл бұрын
Panie Tomaszu, proszę zrobić kiedyś odcinek o złocie które znajduje się w wodzie morskiej. Temat wydaje się ciekawy. Pozdrawiam.
@dominikw533
@dominikw533 3 жыл бұрын
Dobrze wypala się też wiązką promieni słońca skupioną przez zwierciadła i fresnele całkiem za darmo bez energii elektrycznej w dzień w lato zamiast lasera, zasilanie automatyki by zapewniło ogniwo solarne😉
@swietymikolajbb
@swietymikolajbb 2 жыл бұрын
8:18 Energetyka polska oparta jest na węglu, gdyż to jedyne paliwo jakim dysponujemy (za to w nieograniczonych ilościach). Odejście od tego modelu w obecnych warunkach to zrzeczenie się niezależności państwa.
@Zenobiusz.
@Zenobiusz. 3 жыл бұрын
Energetyka atomowa ma więcej minusów niż tylko problem składowania odpadów. Np we Francji praktycznie całkowicie odrybili przez to rzeki. Gdy nie ma ryb, to i inne zwierzęta żywiące się nimi mają problem z przetrwaniem, załamuje się cały ekosystem. Dokładniej chodzi o zapory i tamy na rzekach oraz fakt, że przez chłodzenie reaktorów wodą z rzek podniosła się temperatura wód. Ten wzrost temperatury nie jest jakiś bardzo duży ale występuje, bez problemu można go mierzyć i wystarczył, by przyczynić się do wymierania wielu gatunków ryb. Mają duże, piękne rzeki i są one niemal bezrybne, od kilku lat za kupę kasy działa projekt ponownego zarybiania rzek i próbują walczyć z tym problemem.
@lidiakowalewska5364
@lidiakowalewska5364 3 жыл бұрын
I oni są tacy inteligentni i jeszcze wymyślili sobie, że my z otwartymi ramionami chętnie i zawsze ich odpady przyjmiemy...i tak już od lat sobie myślą...
@kikrim1
@kikrim1 3 жыл бұрын
Świetna muzyka gra w tle.
@tytanik1193
@tytanik1193 3 жыл бұрын
Jaki sprzęt do nagrywania pan używa jaka lustrzanka/aparat?
@snoopmuniek
@snoopmuniek 3 жыл бұрын
Trochę pokrętnie przedstawiłeś wadę EJ jako coś czego nie da się włączyć jak wiatr przestaje wiać. To jest właśnie wada FV i wiatraków że w wypadku braku słońca lub wiatru nie ma energii a przy ich zbyt wielkim nasileniu nie ma gdzie "upchnąć" energii elektrycznej. W przypadku EJ tak jak dla elektrowni konwencjonalnych węglowych mimo iż rozruch jest ciężki to są bardzo elastyczne w przypadku pracy przy małych i dużych obciążeniach a możliwość ich korelacji między elektrowniami daje bardzo dobre możliwości "sterowania" przepływem energii w sieci przesyłowej co jest mega ważne w kontekście strat na przesyle oraz stabilności systemu energetycznego. W przypadku konkurencji czyli energii OZE zwłaszcza rozproszonej jest to olbrzymi problem dla naszej infrastruktury energetycznej. Zorientuj się w PSE co się dzieje jak sąsiedzi za zachodniej granicy mają za dużo słońca lub wiatru. Podsumowując. To że EJ działa bez względu na ty czy jest wiatr czy słońce jest zaletą a przedstawiłeś to troszkę w pokrętny sposób.
@snoopmuniek
@snoopmuniek 3 жыл бұрын
A zapomniałem dodać. Fajnie że zająłeś się tym tematem. Popularyzacja wiedzy nt. energetyki jądrowej jest bardzo ważna bo wywołuje dużo kontrowersji ze względu na niewiedze społeczeństwa. Szkoda, że tylko liznąłeś ten temat :( liczę na więcej, Pozdrawiam!
@MiyamotoTokogawa
@MiyamotoTokogawa 3 жыл бұрын
Z tym upychaniem energii z wiatru i Słońca to z odpowiedzią przychodzi dynamiczny rozwój rynku baterii (ale nie takich jak masz w komórce 😉). Zachęcam do sprawdzenia bo problem od lat próbuje się rozwiąć.
@snoopmuniek
@snoopmuniek 3 жыл бұрын
@@MiyamotoTokogawa ten dynamiczny rozwój rynku baterii (które zasadniczo nie różnią się bardzo od tych w komórce) nie jest nawet w 1 procencie w stanie zmagazynować energii na potrzeby krajowej sieci elektroenergetycznej. Do tego w przypadku stosowania baterii dochodzi coś co automatycznie wykreśla całą ekologiczność FV i wiatraków czyli koszt wytworzenia (także ten energetyczny), krótki żywot, składowanie i utylizacja baterii. Jeśli miałeś na myśli coś konkretnego to daj źródło.
@FizykaTV
@FizykaTV 3 жыл бұрын
Prezes JSW dał łapkę w dół :D
@comander875
@comander875 3 жыл бұрын
Reklama kawy mi się wyświetliła.
@dawid1434
@dawid1434 3 жыл бұрын
Spalanie węgla w przestarzałych instalacja jest chyba do ogrzewania, a nie do produkcji energii elektrycznej
@Medwyx
@Medwyx 3 жыл бұрын
Hej. Ile trzeba czekać zwykle na zneutralizowanie odpadów paliwa z elektrowni jądrowych? CZy Pan, Panie Tomaszu Rożku, zrobi film o energetyce reaktorów termojądrowych? Wiem, że nad termojądrówami pracuje nieco krajów, takich, jak Korea Południowa, Japonia, Niemcy, Francja, SZwajcaria, Stany Zjednoczone Ameryki, Wielka Brytania i jeszcze z, co najmniejszo, kilka. Dlaczego Polska nie dołączyła do tego hiperprojektu energetycznego? Kiedy ma ruszyć pierwszy reaktor termojądrowych na ZIemi? CZy w Polsce powstaną reaktory jądrowe o średniej mocy, dzięki firmom prywatnym? CZy można będzie do reaktorów w Polsce wykorzystać rodzimą rudę z uranem, z Sudetów? DoZdrawia: Dariusz Bar.
@ale55zgon
@ale55zgon 3 жыл бұрын
Oglądałem jakiś czas temu film dokumentalny o Billu Gatesie, który zasponsorował stworzenie nowych elektrowni jądrowych, które byłyby w stanie wykorzystywać jako paliwo dotychczasowe odpady radioaktywne z istniejących elektrowni. Chciałabym by może powstał kiedyś odcinek o szczegółach takich rozwiązań (w ramach obecnego cyklu?), i jaki miałyby wpływ na energetykę.
@lidiakowalewska5364
@lidiakowalewska5364 3 жыл бұрын
Na razie pewnie do szczepionek ładuje te odpady bo na globie już się nie mieszczą...
@andrzejbo1
@andrzejbo1 3 жыл бұрын
Trochę za krótko, ale bardzo podoba mi się porównanie w zakresie "użycia energii do wyprodukowania". UE nareszcie zaczyna się za to brać, bo nie chodzi o zużycie energii na godzinę, tylko w całym cyklu życiowym. Nie ma nic gorszego niż zmuszanie (czy skłanianie) ludzi do wyrzucania sprawnych urządzeń. Kompletnie nie rozumiem odejścia od energetyki jądrowej. Skoro elektrownie były, to należy je uzupełniać wiatrakami itd. Nadmiar energii należy wykorzystywać do wytwarzania wodoru i ten wodór wykorzystywać w "elektrowniach szczytowych". Zamiast likwidacji samochodów spalinowych można by wykorzystywać e-diesla z przetworzenia wodoru z tego samego źródła. W tym wypadku mówimy nie tylko o produkcji nowych samochodów, ale całych linii produkcyjnych. Gaz ziemny to ślepy zaułek, bo jest tylko "mniej szkodliwy".
@krzysztofs4801
@krzysztofs4801 3 жыл бұрын
Mam pytanie, czy w radioizotopowych generatorach termoelektrycznych do wytworzenia energii elektrycznej jest wykorzystywane zjawisko Seebecka? Czyli powstanie siły elektromotorycznej pod wpływem różnicy temperatur?
3 жыл бұрын
Tak. Można w sieci znaleźć całą serię wykładów o RTG sond kosmicznych. AFAIR były do wykłady uniwersytetu Wisconsin.
@MrRGBable
@MrRGBable 3 жыл бұрын
Dziękuję, całe życie myślałem że w reaktorach też wykorzystuje się paliwo które jest promieniotwórcze. Nie wiedzialem tez ze w reaktorze w elektrowni jest tylko 300 stopni.
@piotrwawreniuk3249
@piotrwawreniuk3249 3 жыл бұрын
Woda napędzająca turbiny prądotwórcze jest trzymana pod wysokim ciśnieniem, więc 100 stopni nie wystarczyłoby do zmiany jej stanu skupienia.
3 жыл бұрын
Oczywiście, że paliwo uranowe jest promieniotwórcze.Ale znacznie mniej niż to co z niego powstaje.
@MrRGBable
@MrRGBable 3 жыл бұрын
@ Ciekawe, bo z filmu odniosłem wrażenie że promieniotwórczość jest orzynajmniej jedną z właściwości która odróżnia paliwo do sond od paliwa do reaktorow.
3 жыл бұрын
@@MrRGBable Paliwo uranowe jest bardzo słabo promieniotwórcze w porównaniu do plutonu 238. Ten jest tak promieniotwórczy, że nagrzewa się do temperatury żarzenia (pomimo nieosiągnięcia masy krytycznej). Właśnie dlatego można go używać w sondach- pojedyncze kilogramy dostarczają dużej mocy. Paliwo uranowe nigdy nawet nie będzie ciepłe. Okres połowicznego rozpadu Pu238 to około 90 lat a uranu setki milionów czy miliardy lat- stąd ta różnica.
@MrRGBable
@MrRGBable 3 жыл бұрын
@ A, dziękuję
@AnaMan75
@AnaMan75 3 жыл бұрын
Poważnym problemem jest ochrona elektrowni przed atakiem terrorystycznym, np. na wzór 11 września. I to dlatego Niemcy zamykają część swoich elektrowni. Pytanie, jakie obecnie stosuje się zabezpieczenia przed sytuacjami o takiej skali? Czy elektrownie mogą być projektowane jako kompleksy podziemne?
@Andrzejeg86
@Andrzejeg86 3 жыл бұрын
Fajna koszula. Gdzie taką kupię?
@yoji2000
@yoji2000 3 жыл бұрын
Więcej
@mateuszpietrzyk858
@mateuszpietrzyk858 3 жыл бұрын
Jak taka miniaturka to może o sposobach działania różnych silników kosmicznych np atomowych ale również chemicznych czy jonowych😉
@rafapiotrowicz7012
@rafapiotrowicz7012 3 жыл бұрын
1. Czy możliwe jest pozyskiwanie energii elektrycznej ze zużytych paliw jądrowych ??? :-). Pośrednio lub bezpośrednio ? Przecież przy rozpadzie nadal emitują cząstki energetyczne , nawet wysokoenergetyczne gamma. :-) 2. A gdyby udało się je jakoś regenerować byłby recykling a nie przechowywanie rosnącej liczby niebezpiecznych odpadów. :-)
@JanVVu
@JanVVu 3 жыл бұрын
Proszę wyjaśnić jak działa mechanizm gazów cieplarnianych. Wiem, że to fizyka kwantowa i promieniowanie, bo inaczej Ziemia nie może emitować ciepła. Prosiłbym o więcej szczegółów i dowodów działania tego zjawiska w pańskim stylu 😀 Z góry dziękuję i pozdrawiam
@ImieNazwiskoOK
@ImieNazwiskoOK 3 жыл бұрын
Czemu mówiąc o elektrowniach dałeś na miniaturkę koncepcje ataku kosmicznego z silnikiem atomowym?
@mattaimp
@mattaimp 3 жыл бұрын
Ciekawi mnie dlaczego TV publiczna zakopała tak ciekawy projekt jak Sonda2. To co jest tu na kanale jest bardzo ciekawym przedłużeniem koncepcji Kurka i Kamińskiego. Co prawda w pigułce. Ale bardzo ciekawej i bardzo przyjemnie przedstawionej.
@slawomirgrabowski2963
@slawomirgrabowski2963 3 жыл бұрын
Bo zabrakłoby na Ziarno😙
@Radek.68
@Radek.68 3 жыл бұрын
Co prawda Sonda 2 raczej nie była SONDĄ, a nawet daleko jej było do tego, co stworzyli Kurek i Kamiński, oraz (nie zapominajmy) Pyć i Siudym, ale była. Sonda 2 to był program popularnonaukowy, program który otwierał wielu młodym ludziom horyzonty i możliwość zobaczenia "co się kryje za tym wszystkim". Wielka szkoda, że TVP zrezygnowała z tego programu, ale (bądźmy szczerzy) TVP to już nie jest telewizja publiczna, a telewizja partyjna PiS. A tej partii nie są potrzebni ludzie mądrzy i wykształceni. A co do SONDY - która obecna jest też w moim awatarze - niezwykły program i niezwykli prowadzący, wielka szkoda, że zginęli w wypadku pod Raciborzem.
@SilentDew
@SilentDew 3 жыл бұрын
mógłbyś wrzucić źródła do informacji o produkcji energii przez Niemcy? (chodzi o fragment z 5:15)
@Serdaczek
@Serdaczek 3 жыл бұрын
Największą wadą tej serii jest to, że jest za krótka.
@Zuubiik
@Zuubiik 3 жыл бұрын
Czy będzie odcinek o kosztach wybudowania i eksploatacji takiej elektrowni? Właściwie to jakie mamy w Polsce zapotrzebowanie na energię? Ile trzeba by było gigawatów aby stać się niezależnym od innych krajów?
@ostrygracz
@ostrygracz 3 жыл бұрын
Chylę głowy inżynierom, którzy stworzyli sondy Voyager.
@vstm3950
@vstm3950 Жыл бұрын
Wiecej nt. Reakrorow torowych
@Victorn2222
@Victorn2222 3 жыл бұрын
A czy czasem jednym z rozwiązań które mogą rozwiązać problem wymieniony w filmie czyli brak energii gdy nie wieje wiatr czy nie ma wystarczająco słońca nie jest baza baterii tak jak to zrobili choćby w Australii oczywiście raczej mówimy o mniejszych bazach ale większej ich ilości .
@Dariusz_K44
@Dariusz_K44 3 жыл бұрын
Czy energia wytwarzana w elektrowniach - zużywana później przez nas - nie podgrzewa bardziej naszej Ziemi niż efekt cieplarniany??
@mateusz-bielak
@mateusz-bielak 3 жыл бұрын
W filmie pojawiła się mapka pokazująca, że w Niemczech jest zdecydowanie większa emisja CO2 niż w Polsce. W związku z tym, dlaczego nie przekłada się to na zanieczyszczenie powietrza? Według informacji które posiadam, to jednak w Polsce musimy radzić sobie z dużo większą ilością smogu niż nasi sąsiedzi.
@creazylolo
@creazylolo 3 жыл бұрын
Ale czy to nie jest czasem tak że spalanie węgla w piecu domowym a nie w elektrowni cieplarnianej powoduje większe zanieczyszczenie? Bo sie nie znam. Będe wdzięczny za informacje.
@betonowybeton2826
@betonowybeton2826 3 жыл бұрын
Jeśli chodzi o atom, to chciałbym zobaczyć film o bombie płaszczowej nazywanej inaczej trójstopniową.
@grzegorzkedzierski9454
@grzegorzkedzierski9454 3 жыл бұрын
Jak długo jeszcze będą działały sondy Voyager?
@filippawowicz5509
@filippawowicz5509 3 жыл бұрын
Voyager 1 z tego co pamiętam do 2025
@PGosztyla
@PGosztyla 3 жыл бұрын
Dlaczego koszty budowy elektrowni jądrowej są wysokie - jaki element jest bardzo drogi?
@JacekWathgurth
@JacekWathgurth 3 жыл бұрын
Myślę, że chodzi nie tyle o jeden element, co o to, że każdy element, każdy zawór, każda śruba, oprócz wytworzenie wymaga pewnie dziesięciu różnych certyfikatów. I w efekcie taka śruba (fizycznie taka sama, jak kupiona w sklepie metalowym za 20 groszy) kosztuje 20 złotych.
@pawewojczynski7988
@pawewojczynski7988 3 жыл бұрын
Takie pytanie a propos zasilania sond. Gdzieś słyszałem o zakazie wynoszenia materiałów radioaktywnych na orbitę w celu zapobiegnięcia ewentualnemu skażeniu dużego obszaru gdyby taka rakieta eksplodowała z materiałem radioaktywnym na pokładzie podczas lotu w atmosferze. Jak to się na do zasilania sond, czy coś źle słyszałem albo pamiętam?
@viperek12345
@viperek12345 3 жыл бұрын
Prosimy o odcinek o podziemnym zgazowaniu węgla
@arkadiusztrzesniewski4237
@arkadiusztrzesniewski4237 3 жыл бұрын
Będzie filmik o reaktorach ciekłosolnych? One ponoć mogą odmienić totalnie energetykę jądrową. Podobno nawet BIll Gates w nie zamierza inwestować.
Jak Oppenheimer skonstruował bombę?
9:52
Nauka. To Lubię
Рет қаралды 514 М.
Dlaczego fizyka kwantowa działa? - dr Tomasz Miller - BS3S
1:58:49
Heartwarming Unity at School Event #shorts
00:19
Fabiosa Stories
Рет қаралды 23 МЛН
Эффект Карбонаро и нестандартная коробка
01:00
История одного вокалиста
Рет қаралды 10 МЛН
IQ Level: 10000
00:10
Younes Zarou
Рет қаралды 4 МЛН
50 YouTubers Fight For $1,000,000
41:27
MrBeast
Рет қаралды 206 МЛН
Broń termojądrowa
16:08
Gupia Nauka
Рет қаралды 253 М.
Dlaczego Niemcom przeszkadza atom?
10:32
Nauka. To Lubię
Рет қаралды 393 М.
Chińczycy ośmieszyli Amerykanów w kosmosie
30:54
Nauka. To Lubię
Рет қаралды 247 М.
Podróż do wnętrza protonu, Michał Eckstein
1:35:36
Copernicus
Рет қаралды 468 М.
Elektrownie jądrowe - jakie jest ryzyko?
10:29
Nauka. To Lubię
Рет қаралды 103 М.
Największy kryzys w historii RFN
29:35
Good Times Bad Times Polska
Рет қаралды 382 М.
Kolejne kroki ekspansji AI
24:25
Nauka. To Lubię
Рет қаралды 138 М.
5 sposobów na fuzję jądrową. Jaki reaktor będzie najskuteczniejszy?
15:23
Czy Wszechświat jest komputerem kwantowym? Jakub Mielczarek
1:42:16
Здесь упор в процессор
18:02
Рома, Просто Рома
Рет қаралды 433 М.