Życie na ostro wśród sielskich kwiatów. Wiosenny podcast o zapylaczach | prof. Piotr Bębas

  Рет қаралды 25,956

Radio Naukowe

Radio Naukowe

3 жыл бұрын

👉 Zostań Patronem: patronite.pl/radionaukowe
👉 Wesprzyj jednorazowo: suppi.pl/radionaukowe
🎧 Posłuchaj na streamingu: ffm.bio/radionaukowe
🔔 Subskrybuj: / @radionaukowe
🌐 Strona: radionaukowe.pl
👍 Facebook: / radionaukowe
📷 Instagram: / radionaukowe
❌ Twitter: / radionaukowe
🎓 Odwiedź LAMU: / @letniaakademiamlodych...
🎬 Zobacz więcej: • Radio Naukowe poleca
📩 Kontakt: kontakt@radionaukowe.pl
Kiedy my będziemy się relaksować w otoczeniu przyrody, na kwiatach będzie toczyło się życie na ostro: seks, polowanie, jazda na gapę i podszywanie się pod groźniejszych kolegów. Zapraszam do odcinka o zapylaczach, w sam raz na wiosnę.
A kto w Polsce jest mistrzem zapylania kwiatów? - Pszczołowate. To są liderzy w fabryce zapylania - mówi bez wahania w Radiu Naukowym prof. Piotr Bębas z Wydziału Biologii Uniwersytetu Warszawskiego.
- Natomiast nie są to jedyni zapylacze. Poza owadami w zapylaniu mogą brać udział inne zwierzęta, w skali całego świata to są też gady, płazy, ssaki. W Polsce to jednak są owady, a wśród nich właśnie przeważającą większość stanowią pszczołowate. Jednak musimy pamiętać, że wiele grup takich jak chociażby muchówki, chrząszcze czy motyle albo bardzo drobne owady wciornastki są bardzo skutecznymi zapylaczami - podkreśla.
Piotr przedstawia katalog najważniejszych zapylaczy, odpowiada na pytanie czy wszystkie mają trąbki (okazuje się, że aparaty gębowe to zmora studentów biologii), pytam o ewolucję współpracy między roślinami a zwierzętami przenoszącymi pyłki.
Wreszcie, na koniec, wypytuję o to czy zapylacze, a szczególnie pszczoły, są w Polsce zagrożone zagładą.
Zajrzyjcie do galerii zdjęć na FB i radionaukowe.pl, gdzie umieściłam zdjęcia owadów, o których mówimy w podcaście.
💛 Przygotowanie każdego odcinka to wiele godzin pracy. Jeśli podobał Wam się ten podcast - możecie go wesprzeć w serwisie Patronite. Dzięki! 💛
patronite.pl/radionaukowe
POLECAMY INNE MATERIAŁY:
• Radio Naukowe - Wszyst...
• Fizyka
• Biologia
• Astronomia
• Psychologia
• Zwierzęta
• Religia
• Historia
• Historia życia
• Geografia
• Technologia
• Człowiek
• Kultura
• Medycyna
• Archeologia
🧠 Radio Naukowe - włącz wiedzę! 🧠
#RadioNaukowe #KarolinaGłowacka #PiotrBębas 🎬

Пікірлер: 37
@zdzislawakiljanska1439
@zdzislawakiljanska1439 2 жыл бұрын
Wszystko wspaniałe pan wykłada, Sugestia:gdyby jeszcze pokazano stwory w omawianym temacie. Lub wizualnie w innym temacie o zdjęcia,opis kto to,mapy czy insygnia masonskie np. w temacie o masonerii. Byłoby super i ciekawiej głównie dla wzrokowców. Dziękuję za dzisiejsza lekcje. Nie miałam pojęcia o tym co Pan mówi. Wielka wiedzą i swoboda przekazu To ważne,płynną mowa. Pan wie o czym mówi. Potrzebny temat, od tych owadów zależy zycie istot wszelakich na ziemii.Brawo dla Pana i pańskiej wiedzy.
@RadioNaukowe
@RadioNaukowe 2 жыл бұрын
Zapraszam do postu o odcinku na Facebooku: facebook.com/102286764977635/posts/261794239026886/?d=n Jest tam sporo zdjęć, do których w komentarzach prof. Bębas dorzucił jeszcze więcej materiałów. Pozdrawiam!
@katarzynaprusaczyk7398
@katarzynaprusaczyk7398 7 ай бұрын
​@@RadioNaukowe Dzien dobry 😊 W 100% zgadzam się z przedmówca. Ja czeso słucham podcastów wykonując pracę domowe i pamietam na początku kiedy słuchałam jak biegłam do telefonu w nadziei, że zobacze tam zdjęcie danego stworzenia. Facebooka nie mam i mieć nie chce. Ale i tak bardzo dziękuję za mozliwosc wysluchania. Wspaniała robota! Pozdrowionka
@miragatka6263
@miragatka6263 2 жыл бұрын
Super wywiad szczególnie dla wszystkich którzy kochają naturę 🙂
@webasia5194
@webasia5194 2 жыл бұрын
Pani redaktor jak zwykle perfekcyjnie przygotowana do rozmowy. Dziękuję za ciekawe tematy, wyważone prowadzenie rozmowy i ogrom włożonej w to pracy, naprawdę podziwiam. Już zostaje tu na zawsze :)
@agaagusia4726
@agaagusia4726 2 жыл бұрын
Przyznaję że omijałam ten temat jako mniej ciekawy, zostawiając na później. Przyznaję, zupełnie niesłusznie! Bardzo ciekawy, wspaniale opowiedziany i dający zupełnie nową perspektywę patrzenia temat. Dziękuję:)
@x78grindx
@x78grindx Ай бұрын
Abstrahując od zmian klimatycznych to mądrze przedstawione konsekwencje ekonomiczne tego procesu dla przyszłych pokoleń.
@MssWalewska1
@MssWalewska1 2 жыл бұрын
Zwierzęta i rośliny raczej nie rozmyślają nad moralnością, ani nad wartościami, więc, czy może być mowa o okrucieństwie? Ale co dobre dla owadów to niekoniecznie dla ludzi. 🙂 Chociaż może niektórzy chcieliby móc się tak usprawiedliwiać.
@bebzon8941
@bebzon8941 3 жыл бұрын
dobry kanal, pozdrawiam
@energa5087
@energa5087 2 жыл бұрын
Fascynująca opowieść o "braciach mniejszych". Podejrzewam, że gość audycji mógłby tak mówić godzinami. Korzystając z okazji - gratuluję świetnego podcastu. Radio Naukowe jest moim ulubionym przy modelarstwie.
@kingabudys7998
@kingabudys7998 2 жыл бұрын
Odkryłam niedawno Radio Naukowe, dziękuję za interesujące tematy. Słucham z uwagą i przyjemnością 🙂
@ireneuszmaslinski9187
@ireneuszmaslinski9187 3 жыл бұрын
Nie można powiedzieć że człowiek to największy szkodnik. Nie ma czegoś takiego jak szkodnik. Człowiek osiągnął tzw sukces ewolucyjny i zawsze w takim przypadku dzieje się to kosztem innych gatunków. Takie jest prawo natury. Musimy oczywiście uważać, aby dzięki temu nadzwyczajnemu sukcesowi nie zniszczyć życia na Ziemi, ale już to właśnie robimy. Człowiek jest jedyną istotą, która potrafi myśleć logicznie i należy to docenić. Gdy dinozaury opanowywały Ziemię na pewno nie snuły refleksji na temat tego ile to innych gatunków przez to wyginęło, a człowiek jednak tak. Obecnie jest modna nienawiść do własnego gatunku, co uważam za absurdalne. My także jesteśmy częścią przyrody i nasze ewentualne okrucieństwo właśnie z tego wynika. Musimy tworzyć nową mentalność ludzką, ale nie może ona bazować na nienawiści do samego siebie. Pozdrowienia
@ireneuszmaslinski9187
@ireneuszmaslinski9187 3 жыл бұрын
A tak w ogóle to świetne radio
@RadioNaukowe
@RadioNaukowe 3 жыл бұрын
Dzień dobry, nienawiść to duże słowo, na pewno nie o to mi chodziło. Jasne, że mówienie o człowieku jako o szkodniku to pewna prowokacja. Warto zauważyć jednak z jakimi oporami idzie wielu ludziom przyznanie, że trzeba się trochę cofnąć w tej ludzkiej ekspansji. Dzięki za głos! Ps. Z tymi dinozaurami to nie wiadomo jakby było ;)
@myczycz
@myczycz 3 жыл бұрын
Bardzo cenna uwaga. Sama często łapię się na myśli, że "ludzi jest za dużo" itp, podczas gdy faktycznie - po prostu dokonujemy ekspansji, jak każdy gatunek, który osiąga sukces ewolucyjny. Ewolucja wyposażyła nas w niezwykłe narzędzie, niespotykane wśród innych zwierząt, czyli bardzo wysoką inteligencję, i po prostu używamy tego narzędzia we własnym interesie. Patrząc na to z perspektywy natury, trudno to ocenić jako niemoralne i godne aż nienawiści. Powinniśmy oceniać negatywnie konkretne działania, które doprowadzają do przekształcenia klimatu i biosfery, a nie człowieka jako takiego. W końcu jesteśmy skomplikowanymi istotami, które potrafią wykorzystywać swoje wyjątkowe umiejętności nie tylko w egoistycznych celach. A skupienie się na potępianiu i nienawiści może odwrócić uwagę od bardziej pozytywnych, pro-ekologicznych działań. Dzięki więc za ten głos, dał mi trochę szerszą perspektywę, której owocem jest to głośne myślenie powyżej ;)
@ZdzichaJedziesz
@ZdzichaJedziesz 2 жыл бұрын
Pani Karlina ma rację: człowiek to największy szkodnik, ale nie każdy, na pewno są jednak takie indywidua które zasługują na takie miano. Wierzę że słuchacze RN do nich nie należą 🙂
@ireneuszmaslinski9187
@ireneuszmaslinski9187 2 жыл бұрын
@@ZdzichaJedziesz Jesteśmy jacy jesteśmy ponieważ zrodziła nas ta sama przyroda co inne gatunki. Zrodziła nas walka i konkurencja. Jednocześnie jesteśmy najwspanialszym gatunkiem, bo mamy w sobie potencjał przekroczenia swojej bezwzględnej, biologicznej natury. Tylko człowiek stworzył filozofię, naukę, prawa moralne, nawet ascezę- świadome wyrzeczenie się swoich biologicznych potrzeb.
@chepper8405
@chepper8405 3 жыл бұрын
Świetny podcast, szczególnie kiedy dotyka Pani tematy z fizyki. Mam nadzieję, że się będzie rozwijał. P.S. Ma Pani taki przyjemny, kojący głos, bardzo przyjemnie się słucha😉
@damino8708
@damino8708 3 жыл бұрын
Zaraz przesłucham wywyiadu, lecz przyszła mi do głowy propozycja tematu na wywiad - wpływ nauki i rozwoju technologii na mentalność ludzi. To taka luźna propozycja, jakby akurat skończyły się tematy (do czego jak sądzę szybko nie dojdzie) :D
@tococzujesz
@tococzujesz 11 ай бұрын
Wspaniała opowieść😊, dziękuję za wszystkie nowe, ciekawie zaprezentowane informacje. Jeśli chodzi o kampanie dotyczące ochrony - mam poczucie, ze w ostatnich latach bardzo się to zmieniło i organizacje prowadzą już kampanie dotyczące ochrony zapylaczy. Bez wyróżniania pszczół. Zwracają uwagę na ważność innych błonkówek i owadów zapylających. Jeśli chodzi o koszenie - nadal z tym trudno... Ciągle większość ludzi pragnie by w naszym otoczeniu byly ściśle przycięte trawniki zamiast łąk kwietnych czy po prostu dzikich terenów zielonych.
@Grzegorz2109
@Grzegorz2109 2 жыл бұрын
Dlaczego wg. Pani mimikra miałaby skłaniać do podważenia teorii ewolucji ? Przeciwnie. Owad, zupełnie niespokrewniony z osą, na skutek wielu lub niewielu mutacji, zaczął osę przypominać więc inne owady się go zaczęły bać choć dotąd go zjadały. To sprawiło, że odniósł sukces ewolucyjny.
@jozefciak8162
@jozefciak8162 Жыл бұрын
Trzmiele mają długą trąbkę więc są skuteczniejsze w pobieraniu nektaru i zapylaniu, choć my pszczelarze hodujemy już takie rasy pszczoły miodnej, które dorównują trzmielom.
@lusia4150
@lusia4150 2 жыл бұрын
fascynująca opowieść o owadach
@marekchudy8893
@marekchudy8893 3 жыл бұрын
Dziękuję I pozdrawiam
@alutka7210
@alutka7210 3 жыл бұрын
Mnie też było niezmiernie miło.
@marekradoski7267
@marekradoski7267 Жыл бұрын
Rewelacyjny odcinek!
@pawetrzcinski6392
@pawetrzcinski6392 2 жыл бұрын
👍
@kasias3085
@kasias3085 11 күн бұрын
Mała uwaga: ogrody podporządkowane człowiekowi to styl francuski, a nie angielski. Styl angielski jest bliższy naturze
@winstonknowitall4181
@winstonknowitall4181 3 жыл бұрын
Coś podobnego... Kto by pomyślał, że motyle to takie d.upki! ;-)
@tymowoj5135
@tymowoj5135 3 жыл бұрын
Pani redaktor jest niezłą babeczką;)
@maciekchwirut2815
@maciekchwirut2815 Жыл бұрын
Ale dlaczego alternatywą dla ewolucji musi być "jakiś projektant"? A dlaczego to sama świadomość nie miałaby (jako forma energii przecież) wpływać na formę w końcu tożsamą z nią samą?? Taka powiedzmy samokreacja! :) A może - co jeszcze łatwiejsze do zrozumienia - organizmy samoprogramują swoje geny. Wydaje mi się to dużo logiczniejsze od wizji działania totalnego przypadku.. Dlaczego natura w swojej doskonałości nie miała by być doskonale inteligentna? :)
@maciekchwirut2815
@maciekchwirut2815 Жыл бұрын
Rzucam ten temat w tym zacnym gronie - nie mogąc się od lat już nadziwić dlaczego taki pogląd w ogóle nie jest przez naukowe środowiska rozpatrywany..
@ZdzichaJedziesz
@ZdzichaJedziesz 2 жыл бұрын
Pani Karolino, przyroda owadów jest okrutna ? Jak dla mnie ta cała ta entomologia to tylko jedno wielkie bzykanie 😄
@Rocket0222
@Rocket0222 Жыл бұрын
Rozumiem iż są osoby dla których kaligrafia to firma sztuki. Chcą ją uprawiać i czerpią z niej przyjemność. Idąc jednak za myślą Pana Darka z początku nagrania, czy mówienie przez gościnie o kilku latach nauki przez pryzmat przeładowanej dziś szkoły nie jest przesadą? Brzmi to jak Pani nauczyciel sztuki która powinna nauczyć dzieci wszystkiego na poziomie normalnym ale jej konikiem jest postmodernizm więc wszystko inne musi zejść na dalszy plan. Dzieci nie wrócą już do odręcznego pisania listów do prezydenta czy innych dygnitarzy. Większości wystarczy nauka wydajnego i czytelnego wyrażania myśli zamiast dziesiątek godzin spędzonych na zawijasach których nigdy nie użyją i mnie docenią. Od wyższego poziomu niech będą zajęcia dodatkowe.
@rafaluriasz5890
@rafaluriasz5890 Жыл бұрын
Kds
Cute Barbie gadgets 🩷💛
01:00
TheSoul Music Family
Рет қаралды 74 МЛН
когда достали одноклассники!
00:49
БРУНО
Рет қаралды 3 МЛН
Naturalnie z WWF Podcast | #1 | Największy kot Europy
29:09
WWF Polska
Рет қаралды 2,1 М.
Zrozumieć Indie / prof. Maria Krzysztof Byrski
1:57:41
Wszechnica FWW
Рет қаралды 52 М.
"Czy nauka może nas uratować?" - debata podczas ŚFN 2017
1:28:15
O wieczności, Michał Heller, Wojciech Bonowicz
53:49
Copernicus
Рет қаралды 99 М.
How charged your battery?
0:14
V.A. show / Магика
Рет қаралды 2,6 МЛН
Дени против умной колонки😁
0:40
Deni & Mani
Рет қаралды 9 МЛН
iphone fold ? #spongebob #spongebobsquarepants
0:15
Si pamer 😏
Рет қаралды 176 М.
Топ-3 суперкрутых ПК из CompShop
1:00
CompShop Shorts
Рет қаралды 288 М.