Pavel Cejnar: Kvantové provázání světa (MFF-PMF 4.1.2024)

  Рет қаралды 65,746

LLionTV

LLionTV

5 ай бұрын

Milí studenti, vážení přátelé! Také v roce 2023 probíhá tradiční (letos 53.) podzimní cyklus přednášek z moderní fyziky pro středoškoláky i širší veřejnost, tentokrát na téma Fyzika na pomezí sci-fi.
Zde je záznam čtvrté přenášky ze 4. 1. 2024:
Kvantové provázání světa.
Kvantová fyzika umožňuje mnohem silnější propojení částí celku než fyzika klasická. Dochází zde k jevům, které Einstein nazýval „strašidelné působení na dálku“. V přednášce vysvětlíme podstatu tohoto jevu a nastíníme některé jeho sci-fi aplikace jako kvantová teleportace nebo kvantové počítání.
Přednáší:
prof. RNDr. Pavel Cejnar, DSc. (Ústav částicové a jaderné fyziky MFF UK).
Tyto přednášky (pořádané Ústavem teoretické fyziky Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy) se konají opět na obvyklém místě v budově Matematicko-fyzikální fakulty UK v Troji, V Holešovičkách 747/2, Praha 8 (doprava: stanice linky C metra "Nádraží Holešovice" a pak druhá zastávka "Kuchyňka" autobusem č. 201 nebo "Pelc Tyrolka" autobusem č. 187 - hned za mostem přes Vltavu) ve velké posluchárně číslo T2 v přízemí atriového objektu "T", vždy ve čtvrtek od 18:15, zpravidla jednou za čtrnáct dní.
(zdroj anotace: utf.mff.cuni.cz)
Plán přednášek visí na adrese:
utf.mff.cuni.cz/popularizace/PMF/
---
Poznámka k automaticky vloženému nevyžádanému reklamnímu obsahu na KZfaq během přehrávání:
Milí a vážení přátelé, KZfaq kanál LLionTV je od svého založení v roce 2013 nemonetizovaný a tedy bez jakéhokoli finančního příspěvku plynoucího od komunity KZfaq např. za počet shlédnutí, nebo čas sledování. Tuto etickou zásadu vždy dodržoval a má pevnou vůli to tak nechat nadále, a to nejen z úcty k přednášejícím a účinkujícím, kteří jsou hlavními tvůrci obsahu, ale i z principu vyššího mravního. Donedávna byl takto provozovaný kanál hostován na KZfaq bez přidaných reklam a když se tato zásada změnila, doufal jsem alespoň, že pokud jde takto generovaný zisk připisován pouze třetí osobě, tedy správci / vlastníkovi tohoto média, bude množství nechtěně vloženého obsahu na rozumné a akceptovatelné úrovni. Žel tomu tak není a obávám se, že mezi placenými a neplacenými kanály dokonce není činěn žádný rozdíl. Zatím ani neznám žádný způsob, jak se vloženým reklamám nějakým přijatelným způsobem vyhnout nebo je alespoň redukovat na akceptovatelnou úroveň. Rozhodně nechci toto paradigma podporovat, proto ani nenabádám k předplacení služby např. KZfaq Premium (179.-Kč / měsíc), která umožní sledování videí bez reklam. Pokud někoho napadá nějaké rozumné řešení, budu moc rád za každou radu, např. na e-mail uvedený v závěrečném logu LLionTV většiny videí tohoto tvůrce.

Пікірлер: 62
@SalajJan
@SalajJan 3 ай бұрын
Pan Cejnar výborně. Top přednáška na KZfaq. Jen tak dál.
@verafoltynova8808
@verafoltynova8808 4 ай бұрын
Velký dík za přednásku a i za její uveřejnění.
@janinka9871
@janinka9871 4 ай бұрын
Dobrý den. Moc Vám děkuji. Úžasné. I když spoustu věcí musím dostudovat a pochopit, tak přesto jste mi v něčem moc pomohl. K fyzice a ke kvantové fyzice mě přivedla filozofie a kočka. Hlavně Schrödingerova kočka. Kvantová teleportace je výzva - ,,světelné domy." Přeji Vám a všem naslouchajícím hodně zdraví a lásky.
@VirVar-qr9ru
@VirVar-qr9ru 4 ай бұрын
Zdravia! V našom živote sa deje mnoho zvláštnych veci, ktoré veda nevie vysvetliť, pretože našu planétu ovládajú vyššie parazitické sily. Podrobnejšie vo videu Čo je to kryptofyzika na kanále Vlk Larsen.
@tbr1tbr26
@tbr1tbr26 4 ай бұрын
krása ve volnosti myšlení
@janawaw8293
@janawaw8293 3 ай бұрын
Byly tam okamžiky, kdy jsem si myslela, že to chápu 😀😅Díky za zajímavou přednášku, kterou jsem si pouštěla na etapy a jsem si jistá, že i ve formě myšlenky se dějí věci, kterým nerozumíme.
@jozefnovak7750
@jozefnovak7750 4 ай бұрын
Ďakujem! Skvelé!
@miroslavsebek3016
@miroslavsebek3016 4 ай бұрын
Pomalu začíná být jednodušší věřit, že my sami jsme jen určitou abstraktní kombinací stavů v nějakém Hilbertově prostoru než se pokoušet o interpretaci těchto jevů v našem "reálném" 3D kauzálním světě.
@Dave-jj9gf
@Dave-jj9gf 3 ай бұрын
Přiznám se, že jsem to vůbec nepochopil (což není chyba prof.Cejnara), ale rád tyto přednášky sleduji 🙂
4 ай бұрын
Měl bych dotaz - neměla být podstata kv. teleportace v tom, že nebylo třeba přenášet žádnou informaci bokem? Že si ji spárované částice sdělily z podstaty svého spárování a to nekonečnou rychlostí bez ohledu na jejich vzdálenost?
@markova5480
@markova5480 3 ай бұрын
Co se týče překladů s pomocí chatu gpt (jsem překladatelka, a kde si nejsem jistá, že odpověd' je správná - prověřuji) nejlepší překlad, který mi chat gpt předložil, je překlad pamětí mého dědečka z druhého desetiletí minulého století z češtiny do španělštiny
@rostislavtobolka9529
@rostislavtobolka9529 4 ай бұрын
pro nás, prosté inženýry, potažmo amatérské esothéryky je klíčová odpovědˇ prof.Cejnara v 1:42:00, resp. 1:58:00
@LLionTV
@LLionTV 4 ай бұрын
Jen opravuji ten časový údaj, pravděpodobně máte na mysli pozici 1:42:00 - jinak přehrávač po kliknutí najede na třetí čtvrtinu druhé minuty záznamu:)
@rostislavtobolka9529
@rostislavtobolka9529 4 ай бұрын
@@LLionTV jj dík za upozornění, opravuji to
@vaclavkolcava3678
@vaclavkolcava3678 4 ай бұрын
Doufal jsem, že se dozvím více o principu kvantového provázání, ale to se nestalo. Z přednášek pana Cejnara si bohužel obvykle nic neodnesu, neboť jeho způsob výkladu nechápu (na rozdíl od pan Kulhánka, Wágnera a spousty dalších).
4 ай бұрын
bohužel jak padlo v přednášce - kvantová mechanika se nedá nahradit analogiemi, nutné je pochopení matematické struktury na které stojí. Struktura Hilbertova prostoru a jeho linearita přímo vede k tomu co JE entanglement. Podstata je v sedmé minutě přednášky naprosto jasně řečena. Při vší úctě k pánům Wagnerovi a Kulhánkovi - ano, snaží se předmět "přiblížit" ale to za cenu toho, že jakmile dojde například na kvantovou teorii pole tak pan Wagner má ve své přednášce o vakuových stavech velké chyby a zavádějící formulace a Petr Kulhánek když například vykládá o Verlindeho gravitaci dělá velice pochybné úvahy a ve snaze prezentovat holografický princip naprosto ad hoc argumenty kruhem. Neobvinuji je ze snahy zmást auditorium, právě naopak, snaží se "vyjít vstříc" až moc a vytvářejí chybnou představu, iluzi. Otázkou pak je, co vlastně posluchač pochopí - analogii nebo fyzikální jev? Pochopit fyzikální podstatu totiž můžu tehdy a jen tehdy pokud vidím co říká "vzorečánek" - ne nutně v detailu, ale v kontextu. Vše ostatní je více zavádějící než objasňující.
@vaclavkolcava3678
@vaclavkolcava3678 4 ай бұрын
No jo, vysokou školu (elektrotechnickou) jsem dokončil někdy před 30 lety a z matematiky si nepamatuji téměř nic. Takže v těch "vzorečáncích" se docela ztrácím. Sleduji většinu přednášek na téma astronomie, astrofyzika a kvantová fyzika, ale ta kvantová fyzika je fakt tvrdý oříšek. V pojmu kvantové provázání stále bloudím - je mi samozřejmě jasný základní princip, ale nikdy a nikde jsem nenašel odpověď na základní otázky: jak jsou částice spojeny (další rozměr ?), jak to lze využít prakticky (můžu otáčet částicí 1 a snímat pak částici 2 ?). Omezení rychlosti světla zde neplatí ? No možná ne, platí jen pro hmotné objekty. Tak snad se to někdy a někde dozvím. Máte pravdu v jedné věci - Jsou otázky, kterým se přednášející pohybující se spíš v klasické fyzice vyhýbají. Konkrétně jak funguje kvantové provázání a co je ve středu černé díry. Moc děkuji za Vaši reakci.
@PeterFamiko-lw8ue
@PeterFamiko-lw8ue 4 ай бұрын
Ano
4 ай бұрын
​@@vaclavkolcava3678 je dobře, že o tom přemýšlíte. On to opravdu je tvrdý oříšek jako ostatní velké revoluce poznání XX. století. Patrně ještě více než relativita a neméně než Godelovy věty o neúplnosti. Částečně je to proto, že už sám jazyk kvantovky nás nutí vzdát se představ, které máme z běžné zkušenosti. Částice nebo vlna? Ani jedno, ani druhé, správné - vedoucí ke správným předpovědím, testovaným experimentem je vykašlat se na analogie a skočit do toho rovnýma nohama a mluvit o stavu. Diskutovali jsme o tom mimo jiné po té excelentní přednášce o zakladatelském článku Heisenbergově, kterou měl Tomáš Mančal v rámci semináře vloni kzfaq.info/get/bejne/qqumdaiZqr2dcmw.htmlsi=pz7Ka9-w23orzflG Pavel Krtous to na konci říká jasně, dnes už se nemluví ve výuce o vlnově-částicovém dualismu a podobných konceptech, opodstatněných v době kdy vyžadovala kvantovka reference na klasické analogie. Mluví se o stavu, elementárním nesloženém stavu jak o něm právě Pavel Cejnar hovoří. Ten se jen ve speciálních případech, téměř nikdy, dá rozdělit na dvě separované části jak jsme zvyklí z našeho nepřesného a pomalého vnímání světa. Víte, technicky úplně správně se říká, že kvantový popis je absolutně nezbytný tehdy, pokud máme nad fyzikálním systémem - jedno jestli je to elektron nebo těžiště zrcadla v LIGO detektoru - resp. jeho příslušným stupněm volnosti kontrolu tak, že jsme schopni rozlišit změny akce na úrovni jednotek Planckovy konstanty. A teď bych měl asi vysvětlit co to je v plné síle koncept stupně volnosti systému, jak je to s funkcionálem akce, který se z analytické mechaniky (stejně jako hamiltonián) dostal organicky do kvantovky na rozdíl třeba od konceptu síly, který je nám přirozený ale v kvantovce nedává dobrý smysl atd. atp. Čím dál víc si říkám, že popularizace toho nejlepšího čeho jsme v pochopení světa vědeckými metodami dosáhli aniž by to vyvolávalo chybné představy je extrémně těžká disciplína. Proto jsem položil tu otázku Pavlovi, jak k tomu problému didakticky přistoupit. Jedna cesta je snaha a la Vladimir Wagner nebo Petr Kulhánek konstruovat analogické obrazy, ale ono to nutně vede k tomu, že si to bez znalosti lidi představují podle té analogie, která je ale nutně chybná, ukazuje jen nějaký zajímavý rys, ale nezachytí jak je to fyzikálně správně. Nejde o nějaké detaily, jde o podstatu věci O to, že kvantovka říká něco úplně jiného než ty analogie. Po pravdě je to vidět i uvnitř fyzikální komunity samotné - provizorně provedu dělení po linii experimentátoři a teoretici při vědomí, že to samo o sobě je strašně vachrlaté. Sám jsem se vždycky snažil stát jednou nohou na experimentální a druhou na teoretické straně, dokud jsem se fyzikou nějak profesně zabýval, ale ono je to těžké. A jelikož jsem byl když už spíše na experimentální straně tak teď budu střílet do vlastních řad - všimněte si, že když experimentátoři (vezměte právě V.Wágnera, S. Daniše nebo D. Schmoranzera z těch excelentních, které můžete slyšet na tomto kanále a zabývají se systémy, které jsou inherentní kvantové) hovoří o experimentech je to krása, je to v konkrétní situaci aplikovaný nějaký obecný princip. Ale jakmile zabrousí do zobecnění nebo vysvětlování obecných základů a principů teorie je to velice problematické - jasně, zní to jednoduše, ale bývá to v lepším případě zkreslené, v horším případě jako u toho V.Wagnera a kvantového vakua je to fakt katastrofa - ne u těch experimentů, tam je to naopak pěkné, ale je vidět jak v teorii a jejím jazyce plavou a často si neuvědomují, co je primární a co odvozené. Jako příklad budiž tahle přednáška z nedávné doby kzfaq.info/get/bejne/f6h-hJactbyzj5s.htmlsi=jHJmsnQnVS9a40lG - pokud má člověk background z kvantovky a specificky kondenzované fáze tak si to užije, ale pokud ne, tak v tom, co David popisuje bude mít nutně guláš. Ne, že by smlčel, že bude mluvit o analogiích v kvantově-fenomenologické popisu a nikoliv v té primární teorii popisující supravodivost a supratekutost, on to tam říká, ale na okraj. A když popisuje experimenty nebo vysvětluje co se děje používá primárně ten fenomenologický jazyk Landauovy směšovací teorie, která byla úžasným pokrokem - jako kvantově-fenomenologický popis to je IMHO pořád velký unikát. Proč? protože si to lze "nějak představit". Ale ten správný mikroskopický popis, se kterým později přišel Feynman a další a jehož je Landauova teorie jen speciální limitou, ten už tam zmíní jen na okraj. Znovu - zcela pochopitelně. Stejně pak se supravodiči, kde BCS ze slušnosti zmíní, ale jen na popularizační úrovni, jak se obvykle vykládá, kde zmíní tvorbu Cooperových párů v mříži couplovaných prostřednictvím fononů. Když se pak v diskusi kterýsi chytrák ptá na stav vývoje kvantových počítačů je vidět, že právě o nich uvažuje hradlovým způsobem jako o nějakém "nelineárním elementu" - jako elektrotechnik pro něj můžete mít pochopení. No dobrá, ale z jeho projevu byste nabyl dojmu, že nějaký kvantový počítač schopný implementace Schorova nebo Deutschova algoritmu existuje. Opak je pravdou, jak zde říká Pavel Cejnar - ani na SQUIDovém poli ani v Bose-Einsteinově kondenzátu se nedaří udržet to, co je pro kvantový výpočet esenciální, tedy - tadááá - provázání. To tvoří podstatu výpočetní síly skutečného kvantového počítače, pro který máme ty elegantně dokázané algoritmy o nichž zde byla řeč - díky tomu, že už skoro 100 let máme úžasnou, abstraktní, experimentálně testovanou kvantovou mechaniku. Oproti tomu, co nám "prodává" D-wave nebo IBM nebo další je zatím opravdu nelineární prvek v jinak v podstatě digitálním systému. Zde je myslím vidět jedna podstatná věc - když se chceme dostat k jádru věci a na kvantovce je to vidět asi nejvíc, je nutné jít spíše za lidmi, kteří otesávají koncepty a nikoliv za těmi co sedí za přístroji nebo dělají primárně technickou fyziku. A to říkám jako člověk, kterého živí právě ty špinavé, banální ale užitečné technické IT aplikace. Tím nechci nijak shazovat skvělé popularizace dílčích oblastí jako je atomová fyzika, kondenzovaná fáze, pevné látky atd. jen pro jejich zasazení do správného kontextu je nutné se podívat na základní "pravidla hry" a těmi je kvantová mechanika. V tomto smyslu nahradila opravdu minimálně pro mikrosvět zcela Newtonovský framework.
@jirioto6089
@jirioto6089 4 ай бұрын
Zhlediska makrosvěta elektron v okamžiku vyzáření jaksi předem "ví" kam přesně dopadne dřív než dopadne. Z hlediska OTR, pokud budu elektronem, vlastně neurazím žádnou vzdálenost a prostě přejdu ze zářiče do terče. Překážky v cestě určují do které části terče s přihlédnutím ke statistickému šumu všech interagujících. A pro mě v roli elektronu pro tuto interakci veškerý makrosvět zkolabuje do role částice, a hned na to se v terči zase rozvine. Jako elektron si troufnu o sobě tvrdit, že jsem nikdy nebyl částicí a vždy jsem byl vlnou. Pro interagující makrosvět mohu vypadat jako částice jen ve chvíli, kdy se pohybuji vázaně v prostředí interagujících konglomerátů typu atom.
@hudebniarchivar6838
@hudebniarchivar6838 4 ай бұрын
Jediná odpověd na tyhle nelogičnosti zní:pod hmotou je schovaná "energie",která je nezávislá na čase a prostoru.proto jí neumíme hmozně změřit...
@jirioto6089
@jirioto6089 4 ай бұрын
@@hudebniarchivar6838 Rozumím správně "hmotně". Jen pro upřesnění, že měření kterého je věda zatím schopna se opírá o prostor a čas a tímtéž je také omezena. V ostatních teoretických rovinách si můžeme jen představovat nebo simulovat. To první pokládám za věrohodnější.
@misasalajova3688
@misasalajova3688 3 ай бұрын
Ten fyzik, ve filmu Zazraky zivota, vychazi hodne myslenek od Rogera Penrose. Jen pro info. Ale nevidel jsem, nesleduji
@IcMichal
@IcMichal 4 ай бұрын
31:20 chápu že příklad s kvantovým provázáním naprosto všeho je vázán tou podmínkou blízkosti atomů, ale měl jsem za to že kvantové provázání se mimo jiné rozbije jakoukoliv interakcí. Tedy že všechno spíše bylo, někdy, provázané, ale už není. Naopak pro účely pokusů je provázání velmi těžké udržet v pozemských podmínkách, nebo se pletu ? OK, vidím že se ptám dříve než dojedu celou přednášku… je to zodpovězeno v 1:39:00
@whitecub
@whitecub 4 ай бұрын
Na dotaz ohledně sci-fi, kde je kvantový svět, doporučuji seriál Devs.
@ludekvincent1472
@ludekvincent1472 4 ай бұрын
Je to úžasné, ....Ale jen mne mimochodem napadá, že kdyby ze světa zmizelo těch 10- 50 lidí /co tomuto rozumí/ , tak se zase vrátíme na stromy.
@SalajJan
@SalajJan 4 ай бұрын
Supeer
@paveldolezel3888
@paveldolezel3888 4 ай бұрын
Co by se stalo, kdyby se místo komplexních čísel ve vyjadřování superpozic použily kvaterniony, nebo oktoniony?
@milosuhlar1859
@milosuhlar1859 4 ай бұрын
Odpovede sú aj v čase. Ale chce to kvantum času a čas neplynie jedným smerom ako tvrdí súčasná veda. Tam hľadám odpovede. Zatiaľ mi všetko vychádza. Naše vedomie je vlastne čas.
@SalajJan
@SalajJan 4 ай бұрын
Jak to myslíte konkrétně? Ano, čas v mikrosvete, na kvantové úrovni se chová podivné. Žádné tady a teď
@milosuhlar1859
@milosuhlar1859 4 ай бұрын
@@SalajJan Čas je atribútom len a len živej hmoty. A živá hmota čas udeľuje hmote neživej. Problém pozorovateľov je vlastne v udeľovaní času. Nepotrebujeme pozorovateľov ale potrebujeme ich vedomie v dôkazovom konaní. Čas sa začal merať presne v dobe keď človek začal niečo vyrábať. Dnešná sekunda je výsledkom. Je to ale niečo ako interval. Ak opustíme interval zostane len minulosť, prítomnosť a budúcnosť. Minulosť a budúcnosť sú v protiklade ktorého riešením je naša prítomnosť. Všetko hmotné inklinuje k minulosti a všetko nehmotné a duchovné inklinuje k budúcnosti. Stret hmoty a idei je naša prítomnosť pričom hmota nemôže prestúpiť do budúcnosti iba ak na duchovnom nosiči a naopak idea nemôže prestúpiť do minulosti iba ak na hmotnom nosiči. Celá archeológia je vlastne založená na hmotných nosičoch idei a celá astrológia je založená na ideových nosičoch hmoty. Svoju prítomnosť vlastne nikdy nemôžeme opustiť práve preto, že ju opúšťame dvoma smermi hmotne do minulosti a duchovne do budúcnosti. Čas plynie dvoma smermi.
@IcMichal
@IcMichal 4 ай бұрын
a kde vám to vychádzá? že bych si to přečetl?
@mireknovak8343
@mireknovak8343 4 ай бұрын
lidská mysl nemůže pochopit kvantový svět, protože funguje ve třech rozměrech, minulosti, budoucnosti a přítomnosti. pochopí to v okamžiku, když pochopí, že aby to pochopila, tak se nesmí snažit se to pochopit. a to je stav klidu mysli, přítomnost. pouze klidná mysl pochopí a uchopí jaký je rozdíl mezi relativitou a absolutnem, přítomnost je zároveň i pravdou. pravda tě osvobodí....🖕
@TygrSanchijo
@TygrSanchijo 3 ай бұрын
Hm moc dobře to není vysvetlene😢
@tiborb8356
@tiborb8356 3 ай бұрын
sci-fi film Entangled
@user-nb8vw9nf7e
@user-nb8vw9nf7e 4 ай бұрын
V 27 minutě končím. Nerozumí tomu. Dejte mu lopatu
@user-ny2ip5tn6d
@user-ny2ip5tn6d 4 ай бұрын
? A nebo alternativně : .................. Nerozumím tomu. Dejte mi lopatu 🙂
@hudebniarchivar6838
@hudebniarchivar6838 4 ай бұрын
Kdy konečně někdo veřejně odprezentuje ,že kvantová fizika je synchronizovaná s myšlením?Viz Kahudovy pokusy...
@ahojajoj1727
@ahojajoj1727 4 ай бұрын
Obraťte se k ezoterikům
@ludekvincent1472
@ludekvincent1472 4 ай бұрын
věřím, že to byl jen gramatický překlep a "Fyziku" umíte napsat správně česky...
4 ай бұрын
Kahudovy a Rejdákovy "pokusy" a jejich představy o "mentionech" byly a jsou klasickou ukázkou toho jak se nedá dělat věda, měly všechny možné metodické a technické chyby jak hluboko v devadesátých letech ukázal Milan Rojko, který řadu z nich zopakoval, "vyčistil" (viz. např. proslavené zpomalování Cruxova mlýnku) - a všechny ty efekty skončily v pásmu neprůkaznosti. Přesto se u záhadologů a konspirátorů vynořují občas jako "duchové z temných hlubin". Takových prací na různá psychotronická témata a jejich uvedení na pravou míru od Milana Roka a Luďka Pekárka je povícero, za všechny např. tento článek v Pokrocích dml.cz/bitstream/handle/10338.dmlcz/138816/PokrokyMFA_36-1991-1_3.pdf Každopádně kvantová mechanika je o úplně něčem jiném
@IcMichal
@IcMichal 4 ай бұрын
Pokud by byla kvantová fyzika synchronizovaná s myšlením, bylo by to vlastně popření kvantové mechaniky. Kvantová mechanika dává přesné předpovědi experimentů, a od doby jejího vzniku, tedy dobrých 100 let, jsme nenašli experiment, kde by její předpovědi nevycházely. A to do ní nevstupují žádné parametry, jako myšlení, síly psí, nebo Kahudovy mentiony či dementiony. Na popření celého vědního oboru potřebujete pochopitelně silné důkazy, které ovšem Kahuda nedodal, a pokusy jeho práce replikovat také ne. Takže to nevypadá že kvantovou mechaniku musíme zrušit či upravit.
@Hobbittak
@Hobbittak 4 ай бұрын
To že jsme všichni provázání vzájemně, s kamenama, se vším, to hodně neříkejte Duškovi a jiným ezopošukům nebo si z toho udělají důkaz své ezo víry. 😅
@TheMartinmed
@TheMartinmed 4 ай бұрын
To by byl průšvih kdyby třeba někdo z nich měl pravdu co.... bylo by třeba hledat někoho dalšího koho by šlo urážet co.. jen to ne
@Hobbittak
@Hobbittak 4 ай бұрын
​@@TheMartinmed Tak samozřejmě mají pravdu ve své bublině, bohužel to s realitou nemá nic společného. Poznal jsem jednoho takového ezopošuka, který organizuje dokonce i tábory, kde vymývají mozky dětem. Málem tam šla i moje dcera kdybych si nezjistil co to je za lidi. Se podívejte na "kvantový tábor" člověk co si vezme do pusy slovo kvantový a "božskou částici" a pak na základě přečtené jedné knížky o kvantové mechanice toho zneužívá ve svůj prospěch, protože tomu nikdo nerozumí a nedá se to dokázat. A pak předvádí jak proměňuje vodu ve víno, nebo si vyléčí zlomeninu ruky za 3 dny prý jen za pomoci myšlenek a tohle pak ukazuje na svých "kurzech", kde prý nevydomý odejde a začne vidět. To si nedělám srandu, tohle mi tvrdila "instruktorka" z tábora, která to prý viděla na vlastní oči a věří tomu. Říkají si "kvanťáci". Tak tohle je hnus. O proti tomu dušek je zatím jen pošuk. Navíc slovo pošuk není žádná urážka. Pošuk není nijak zlé slovo pošuk je spíš v tom kladném slova smyslu. Ale je vidět, že potrefená husa se ozvala.
@ahojajoj1727
@ahojajoj1727 4 ай бұрын
Stačí si uvědomit že Dušek není vědec, není filozof, je to herec improvizátor a myslet si samozřejmě může co chce, pak vás jeho nápady o vědě přestanou vzrušovat. S kvantovkou je nakonec opravdu ten problém že laici a někdy i odborníci v ní vidí to co chtějí vidět
@Mgr_Andrej_Mahut_MBA
@Mgr_Andrej_Mahut_MBA 4 ай бұрын
Ty si sa vydaril
@tomasvlcek2725
@tomasvlcek2725 4 ай бұрын
Říká Hobbittak...ty jsi taky eso..terik
@Mgr_Andrej_Mahut_MBA
@Mgr_Andrej_Mahut_MBA 4 ай бұрын
Veľmi slabé
@davidx9845
@davidx9845 4 ай бұрын
Ale o tomto již přece hinduismus píše několik tisíc let :)
@cassobiker
@cassobiker 4 ай бұрын
ja som v hinduizme ani inom vychodnom uceni nevidel nic co by pripominalo vlnovu funkciu a zaroven jedine prakticke pouzitie alwbo experiment ktory by bol v prospech kvantovky
@jirioto6089
@jirioto6089 4 ай бұрын
Hinduismus je náboženstvím, neřekl bych že ten o tom přímo píše. Ale někteří hinduisti tyto věci uviděli ve svých meditacích, třeba svámí Vivékanánda(1863 - 1902), který řekl:"Ve skutečnosti není vzdálenosti mezi mnou a Sluncem". A vlastně... zdaleka nejen hinduisti. :)
4 ай бұрын
@@jirioto6089 byl bych velice opatrný v tom, jak interpretovat výroky meditačních mistrů ve vztahu k tomu jak popisuje fyzikální fenomény kvantová mechanika. Zní to lákavě, říkat něco jako že kvantovka říká to stejné - ale to tak prostě není. Vivekananda a mnoho dalších meditátorů mluví o své hluboké meditační zkušenosti, která není podrobitelná nějakému nezávislému testu, vlastně používají jazyk tak, že popisují prožitek. Naproti tomu, jak je vidět z této (a mnoha jiných) přednášek kvantová mechanika poskytuje jazyk a matematickou strukturu k modelování procesů a předvídání výsledků experimentů. Je zcela nezávislá na subjektu, proto se dá učit jako konceptuální nástroj a v zásadě nezáleží na tom, kdo provede daný výpočet nebo měření (samozřejmě pokud jí rozumí). To, že meditační vnor ukazuje něco analogického jako popis kvantový je tedy věcí víry, nikoliv testovatelné hypotézy
@mrab7170
@mrab7170 4 ай бұрын
Žijeme v provázaném multivesmíru o velikostí 10 na 500 vesmírů. Multivesmíru je založen na teorii strun a ty nám definují počet vesmírů 10 na 500.
@VirVar-qr9ru
@VirVar-qr9ru 4 ай бұрын
Zdravia! V našom živote sa deje mnoho zvláštnych veci, ktoré veda nevie vysvetliť, pretože našu planétu ovládajú vyššie parazitické sily. Podrobnejšie vo videu Čo je to kryptofyzika na kanále Vlk Larsen.
@-ll3uf
@-ll3uf 3 ай бұрын
Matla,vůbec netuší o čem mluví. Přečíst par článků a knížek a šup na přednášky😅 Za tohle bych nezaplatil. Hodiny mluvit o hovně.
La final estuvo difícil
00:34
Juan De Dios Pantoja
Рет қаралды 29 МЛН
100😭🎉 #thankyou
00:28
はじめしゃちょー(hajime)
Рет қаралды 53 МЛН
O věcech neobyčejně obyčejných
1:23:05
Planetum
Рет қаралды 24 М.
Michal Malinský: O budoucnosti hmoty (Pátečníci 20.5.2022)
1:49:18
Pulzary na lovu gravitačních vln
1:22:45
Planetum
Рет қаралды 33 М.
Pavel Cejnar: Do nitra hmoty (MFF-FJDP 7.4.2022)
2:07:42
LLionTV
Рет қаралды 37 М.
Jiří Podolský, Rozpad času - Čas není, čím se zdá
1:57:11
Hvězdárna a planetárium Brno
Рет қаралды 67 М.
Где раздвижные смартфоны ?
0:49
Не шарю!
Рет қаралды 285 М.
Apple, как вас уделал Тюменский бренд CaseGuru? Конец удивил #caseguru #кейсгуру #наушники
0:54
CaseGuru / Наушники / Пылесосы / Смарт-часы /
Рет қаралды 4,6 МЛН
iphone fold ? #spongebob #spongebobsquarepants
0:15
Si pamer 😏
Рет қаралды 593 М.