Po kolei z Kuleckim - Odcinek 148 - Rothfließ, czyli... (Czerwonka)

  Рет қаралды 15,114

On track with Kulecki

On track with Kulecki

2 жыл бұрын

Trudno zliczyć stacje, które dawniej były ważnymi węzłami, a dziś są jedynie stacjami pośrednimi dla nielicznych pociągów. Na dawnej linii z Berlina do Insterburga taką stacją jest Czerwonka.
.
Odcinek zawiera elementy audiodeskrypcji.
.
Sklepik Po Kolei z Kuleckim: pkzk.cupsell.pl/
Facebook: / pokoleizkuleckim
Instagram: / jakubkulecki
Muzyka: morningwoodbluesband.bandcamp...
.
Utwór w tle:
morningwoodbluesband.bandcamp...
.
#pkzk #pokoleizkuleckim #kolej #warmiaimazury #czerwonka #olsztyn #korsze #wiezacisnien #historia #prusywschodnie

Пікірлер: 209
@kato7611
@kato7611 2 жыл бұрын
Kolejna smutna opowieść o nieco zapomnianej infrastrukturze kolejowej z minionej epoki, która jeszcze jest, istnieje ale za jakiś czas może..... Lata 90-te ubiegłego wieku niestety doprowadziły do częściowej ruiny i rozkładu kolei. Część z nich nigdy już nie doczekała dawnej świetności. Dobrze ,że jeszcze jest ktoś jak Pan, który udokumentuje na materiałach filmowych tą powoli mijającą aczkolwiek piękną architekturę kolejową. Pozdrawiam serdecznie.
@rostilembe
@rostilembe 2 жыл бұрын
Dziękuję!
@wojciechbrzozowski7779
@wojciechbrzozowski7779 10 ай бұрын
Doskonale pamiętam dworzec w Czerwonce z lat 70-tych XX stulecia. Na dworcu był bufet, a w nim piwo kuflowe z lokalnego browaru w Biskupcu. Wiadomo że w takich okolicznościach dworzec musiał tętnić życiem.
@krzysiujasiu
@krzysiujasiu 2 жыл бұрын
W 1993 roku wracając z obozu żeglarskiego z wioski Lutry nad jeziorem luterakim spóźniliśmy się na ostatni pociąg 🚆 do Olsztyna i mieliśmy ze znajomymi okazję kimać w poczekalni stacji kolejowej Czerwionka. To były czasy. Plecak pod głowę twarda ławka i tak do rana 👍
@alexeykapchikov3026
@alexeykapchikov3026 Жыл бұрын
Dziękuję i pozdrawiam
@PokoleizKuleckim
@PokoleizKuleckim Жыл бұрын
To ja dziękuję!
@MatioSization
@MatioSization 2 жыл бұрын
Pierwszy! Wszystkiego dobrego dla Pana Kuleckiego, jeśli Pan kulecki to czytasz. Każdy film oglądamy z dziewczyną, zaraziłem ją miłością do kolei a Pan kulecki mi w tym pomógł ❤️
@KOLEJ22DrogaPrzygody
@KOLEJ22DrogaPrzygody 2 жыл бұрын
Witam elegancko , moc pozdrowień
@leonnycz8187
@leonnycz8187 2 жыл бұрын
Super!!!
@Gdyby
@Gdyby 2 жыл бұрын
pokazuje Pan prawdziwe perełki, dzięki:)
@tomaszachut
@tomaszachut 2 жыл бұрын
Piękna stacyjka dwa perony wyspowe budynek dworca pięknie zachowany. Podobne perony i budynek dworca był w miejscowości z której ja pochodzę na linii kolejowej nr 62 w Strzemieszycach Wielkich obecnie dzielnica Dąbrowy. Kilka lat temu przeprowadzono rewitalizację. Przy okazji zlikwidowano 1 peron oraz zlikwidowano jeden tor szlakowy do stacji Dąbrowa Wschodnia. Natomiast dworzec kolejowy rozbudzono. Piękny film i piękna opowieść Panie Jakubie.
@PokoleizKuleckim
@PokoleizKuleckim 2 жыл бұрын
Bardzo dziękuję, Panie Tomku!
@tomaszachut
@tomaszachut 2 жыл бұрын
Zapraszam serdecznie do nas aby nakręcic o tym film . Bo jest u nas jeszcze druga linia kolejowa nr 131 Dąbrowa Górnicza Ząbkowice-Kraków. Jest to przedłużenie linii nr 1. Jest to dawna Wiedeńka zbudowana w 1847 czyli jest starsza niż ta która biegnie obecnie do Katowic. Pierwotnie Wiedeńka biegła właśnie tędy do Szczakowej .W Maczkach była granica między Rosją a Austrią.Jest u nas też pięknie zachowana parowozownia, obecnie jest ona zagospodarowana, wykonują tam naprawy pociągów sieciowych. Jeszcze raz serdecznie Pana zapraszam.
@leososa6976
@leososa6976 2 жыл бұрын
Dziękuję i pozdrawiam.
@_-_Rafael_-_
@_-_Rafael_-_ 2 жыл бұрын
Wspaniale ukazuje Pan walory małych miejscowości związanych z ciekawymi historiami, o których człowiek inaczej nie miałby okazji usłyszeć. Jak zwykle miło obejrzeć i wysłuchać 👍
@sandraharecka6623
@sandraharecka6623 2 жыл бұрын
Pochodzę z Olsztyna tak jak Pan i nie wiedziałem że mamy taką ciekawą historię kolei, oglądam chętnie Pana filmy, dzięki i wszystkiego najlepszego
@PokoleizKuleckim
@PokoleizKuleckim 2 жыл бұрын
Bardzo dziękuję za dobre słowo! W okolicach Olsztyna jest multum wspaniałych miejsc, nie tylko związanych z koleją, w samym Olsztynie takoż. Będę ciągnąć temat i przy okazji zaglądać w stare kąty :) . Pozdrawiam Panią bardzo serdecznie!
@grzegorzskrzypkowski8979
@grzegorzskrzypkowski8979 2 жыл бұрын
Super odcinek. Na każdy kolejny czekam z jeszcze większą niecierpliwością. Podziwiam talent wynajdowania takich tematów i takiej historii. I cały czas jestem pod wrażeniem umiejętności opowiadania i wciągania widza w jakże ciekawe treści.😃
@rysiumag
@rysiumag 2 жыл бұрын
Jakub poezja z Twoich ust ,, aż mnie zatkało Ryszard
@PokoleizKuleckim
@PokoleizKuleckim 2 жыл бұрын
Kłaniam się Panu nisko i dziękuję za kibicowanie.
@andrzejhaman1253
@andrzejhaman1253 2 жыл бұрын
Lat temu około 40 miałem okazję korzystać ze stacji w Czerwonce, a to z tej racji że służyłem w wojsku w Biskupcu Reszelskim (podchorążówka rezerwy wojsk obrony przeciwchemicznej -- obecnie jednostka wojskowa nie istnieje a koszary "ucywilizowano"); kilka lat później zresztą byłem tam na dodatkowym miesięcznym kursie doszkalającym a wtedy to co weekend kursowałem między Warszawą a Biskupcem... NB. uwzględniając linię z Biskupca do Szczytna, możnaby Czerwonkę traktować wręcz jako węzeł pięciokierunkowy, jako że pociągi do Szczytna rozpoczynały bieg w Czerwonce; zresztą w rozkładzie jazdy linie ze Szczytna do Biskupca i z Czerwonki do Sągnit koło Górowa Iławeckiego przez Lidzbark Warmiński były ujęte we wspólnej tabeli. Co do końcowej konkluzji o wagonach motorowych: za "moich czasów" pociągi lokalne na tych liniach były obsługiwane przez Ganze SN61 z jedną lub dwiema doczepami typu "bonanza"; sęk w tym że w stosunku do wagonów motorowych czeskich była to konstrukcja dość niewydarzona i w latach 60-70 Węgrzy produkowali je tylko na rynek polski -- na swój użytek sprowadzając konstrukcje czeskie. Nic więc dziwnego, że na przełomie lat 80/90 praktycznie wyszły z użycia, choć w Czechach i na Słowacji w tym czasie z sukcesem jeździły wagony motorowe o 20 lat starsze. Wymarcie ruchu pasażerskiego na linii do Ełku przez Mikołajki było jednak raczej konsekwencją dekapitalizacji infrastruktury niż braku odpowiedniego taboru, bo nastąpiło w momencie w którym takowy (Pesa SA106) zaczynał znów być dostępny.
@PokoleizKuleckim
@PokoleizKuleckim 2 жыл бұрын
Bardzo serdecznie dziękuję za kolejny piękny komentarz i wspaniałe, szczegółowe wspomnienia. Fakt, SN61 w zamyśle były może niezłe, ale się nie sprawdziły, a Węgrzy sami kupili Bzmot'y... Zdaje mi się, że gdy pojawiły się SA106 było już za późno, a proces wprowadzania tychże był za wolny; do tego Warmińsko-Mazurskie okazało się chyba jednym z najmniej prężnych i nastawionych na kolej województw. O ile pamiętam, SA106 początkowo były dość zawodne - nie wiem, jak jest obecnie. Tak więc ogólna niemoc, brak planu i spójnej polityki. Niby coś drgnęło, ale niektóre szkody są nie do odrobienia. Pozdrawiam Pana bardzo serdecznie i dziękuję za oglądanie i komentowanie.
@heliodorbard
@heliodorbard 2 жыл бұрын
Super opowieść. Kolejowa architektura jest dość specyficzna, ale również niezwykle ciekawa. Warto upowszechniać wiedzę o niej. Budynek stacyjny w Czerwonce przypomniał mi budynek dworcowy w Węglińcu. Co prawda to trochę inna klasa, bo węgliniecki przy tym z Czerwonki to jednak ogrom. Wynikało to na pewno z istniejących potrzeb transportowych. Niemniej bardzo ciekawym jest styl obu budowli zbieżny w niektórych elementach architektonicznych, a więc w obramowaniach okien, ozdobnych panelach podokiennych, użyciu płytek ceramicznych do wykładania fragmentów ścian itp. Te wszystkie detale w Węglińcu są o wiele bardziej zdobne i bogate, niemniej widać wspólny zamysł budowy obu zabudowań. Szkoda, że zamiast kształtować funkcjonowanie tak, by mimo unowocześniania świata korzystać jednak nadal ze sprawdzonych przedmiotów, systemów zamiast rzucać się na nowe i stare wyrzucać na śmietnik. Te stare to część naszej historii, czy się to komu podoba czy nie, a pisanie historii na nowo, to jedna z większych głupot ulubiona przez niedokształconych z przerośniętymi ambicjami.
@GoPrzemo
@GoPrzemo 2 жыл бұрын
Z dzieciństwa pamiętam objazd przez Biskupiec do Czerwonki i dalej do Olsztyna. Powodem był wypadek na przejździe w okolicy Szczytna. Pociąg relacji Ostrołęka-Olsztyn. Dziś to niewykonalne po zaoraniu linii Szczytno-Biskupiec Reszelski. Dziękuję Panie Jakubie za dobry materiał. Łapka w górę i pozdrawiam.
@kolejarz1978
@kolejarz1978 2 жыл бұрын
Wykolejenie się cystern na wschodniej głowicy stacji w Klewkach na początku lat 90tych też spowodowało objazdy do Szczytna przez Czerwonkę .Linię 223 w kierunku Mrągowa ratuje Egger w Biskupcu oraz odbiorca paliw w Mrągowie ,dalej to już nic nie kursuje a szkoda bo dekadę temu przez Mikołojaki kursowały transporty wojskowe do Orzysza.
@marianpkp
@marianpkp Жыл бұрын
Byłem w Czerwonce (na stacji) pod koniec sierpnia 2022 roku. Stacja klimatyczna, cicha, spokojna. Budynek z zewnątrz bardzo ładny zadbany - ale w środku już mniej zadbany. Za to wyśmienicie wygląda wyremontowany tunel, przejście podziemne. Stacja ze smaczkiem, tylko trochę zapomniana. Zal, że nie przywrócono wciąż ruchu pasażerskiego z (Olsztyna) Czerwonki do Biskupca Reszelskiego, Mrągowa, Mikołajek i Orzysza.
@justStopped
@justStopped Жыл бұрын
Każdy odciek z wieżą ciśnień ma specjalne miejsce w moim sercu :P I jeszcze ten Złomnikowy off-topic w 23:28 :)
@riffsandpics
@riffsandpics 2 жыл бұрын
Pięknie Mazurskie krajobrazy jak zwykle. Dziś jeździłem rowerem tu po wschodnim Ontario, też falowany po-lodowcowy krajobraz, to mi czasami przypomina. I udało się po drodze zahaczyć o opuszczną 19-wieczną stację kolejową!
@KolejoweModelarstwoKartonowe
@KolejoweModelarstwoKartonowe 2 жыл бұрын
Świetny odcinek jak zawsze zresztą. Pięknie pokazane, omówione z finezją. Miód na moje oczy i uszy. Bardzo dziękuję za świetne zakończenie mojego wieczoru. 💪💪
@davdavmodele597
@davdavmodele597 2 жыл бұрын
super , dzięki i wiecej proszę o opuszczonych , zapomnianych , zabitych stacjach .. :) pozdrawiam
@maciejcyl
@maciejcyl 2 жыл бұрын
Świetny materiał! Z tych które lubię najbardziej :-)
@michamacleod5050
@michamacleod5050 2 жыл бұрын
Dziękuję za pyszną (jak zawsze) opowieść o kolejnej kolejowej perełce, gdzieś na uboczu dzisiejszych magistrali kolejowych.
@PokoleizKuleckim
@PokoleizKuleckim 2 жыл бұрын
Kłaniam Ci się nisko i dziękuję za dobre słowo. Do rychłego zobaczenia.
@marcintokarski2682
@marcintokarski2682 2 жыл бұрын
Jak zawsze od początku łapka w górę i oglądam, dziękuję za świetny odcinek.
@zenonkowalski8392
@zenonkowalski8392 2 жыл бұрын
Dobrze, że budynek jest w miarę dobry stanie, choć można by go przeznaczyć na bibliotekę, klub czy cokolwiek innego,aby nie niszczał. Na peronie mógł być kiosk albo faktycznie żuraw wodny.
@piorab
@piorab 2 жыл бұрын
Fajny klimat tej starej stacji. Niedlugo wrócimy do kolei, jak ceny benzyny będą tak rosły to auta pójdą w odstawkę.
@kazimierznorejko5853
@kazimierznorejko5853 2 жыл бұрын
W latach 1975- 85 co najmniej raz w miesiącu przesiadałem się w Czerwonce. Linia kolejowa do Lidzbarka Warmińskiego a tak właściwie do Sągnit. To była ostatnia stacja przed granicą, dalej tory były zdemontowane zaraz po wojnie. Po transformacji lat 90 demontaż linii rozpoczął się od Sągnit, potem Górowo Iławeckie no i w końcu Lidzbark Warmiński. Lidzbark przed wojną był węzłem o 5 kierunkach. Szkoda. Pozdrawiam 👍
@PokoleizKuleckim
@PokoleizKuleckim 2 жыл бұрын
Tak właśnie. Lidzbark to jeden z planowanych celów na to lato...
@kazimierznorejko5853
@kazimierznorejko5853 2 жыл бұрын
@@PokoleizKuleckim Lidzbark koniecznie z mostami na Łynie tzn. z tym co z nich zostało, poproszę.
@Tomasz_M
@Tomasz_M 2 жыл бұрын
Dobrzeżewieczór!
@jarekjanuszewski2247
@jarekjanuszewski2247 2 жыл бұрын
Super klimat. Dzięki!
@dariuszc.2977
@dariuszc.2977 2 жыл бұрын
elo bolo, ciekawy materiał jak zwykle
@kolejwwielkopolsce7006
@kolejwwielkopolsce7006 2 жыл бұрын
Jak zawsze obejrzane od A do Z! Super klimat! Pozdrawiam serdecznie!
@darkiy4931
@darkiy4931 2 жыл бұрын
(Tak jak pan już wspomniał o Biskupcu i tej linii na Ełk ) Pochodzę z Biskupca i często chodzę po linii kolejowej nr 223 oraz po linii (już zdemontowanej) 262. Biskupiec jest już na ogół wyremontowany przez firmę EGGER i zamiast starych semaforów i torowisk używa się te nowsze a i nastawnia posiada urządzenia komputerowe. Ostatnio odnowiono cały dworzec jednak to tylko dla pasażerów PKS a nie PKP. Szkoda że Kolej+ Zrezygnowała z linii 223 a miała spory potencjał.
@xkubixox2256
@xkubixox2256 2 жыл бұрын
U mnie w Sieradzu też do niedawna były semafory kształtowe podejrze do 2017 a potem zamienili je na świetlne lecz kilka czynnych zostało
@Kabines
@Kabines 2 жыл бұрын
Wbrew pozorom memiczny Maciuś też jest MiKolem. Pozdro kumatych. A tak na poważnie jestem Kabines i odc był bardzo ciekawy.
@Sponger1988
@Sponger1988 2 жыл бұрын
Super!!!😁😁😁 Oglądam od pierwszego odcinka😍
@grzebacz100
@grzebacz100 2 жыл бұрын
Patrzac na te budynki to sa identyczne jak były w Prabutach, gdzie również były cztery kierunki
@maciekszymanski6898
@maciekszymanski6898 2 жыл бұрын
Z sentymentem wspominam czasy, gdy na dworcu w Dębnie Lubuskim istniał bar serwujący piwo. Zlikwidowano go w połowie lat siedemdziesiątych bo knajp w miasteczku było sporo, a ledwie cztery pary pociągów na dobę na tej lokalnej linii. Gdy zlikwidowano ruch pasażerski, dworzec oddano (nie wiem czy sprzedano, czy wydzierżawiono) przedsiębiorcy, który założył tam burdel. Ale interes nie szedł bo to w końcu dość ważna część miasta i łatwo namierzyć ewentualnych bywalców. Przez jakiś czas służył jako hotel, ale że miejscowość mało odwiedzana przez turystów, wkrótce i tę działalność zawieszono. Linia istnieje, bo obsługuje pociągi z cysternami z ropą. Nawet ją odnowiono. Nie ma przeszkód by kursował tam jakiś autobus szynowy i dawał możliwość połączenia ze światem. Ale lepiej założyć ręce i nic nie robić. Przecież prawie wszyscy mają bryki. A kto nie ma, sam sobie winien... Niestety, tak wygląda marazm na prowincji.
@user-re7cq3wy6r
@user-re7cq3wy6r 2 жыл бұрын
marazm powiadasz... problem polega na tym że taka linia MUSI zrobić na siebie. Dotowanie to kasa wyrzucana w błoto
@maciekszymanski6898
@maciekszymanski6898 2 жыл бұрын
@@user-re7cq3wy6r Ale tam nawet nikt nie pokusił się o zrobienie prostego kosztorysu, nie mówiąc o biznesplanie - z góry założono, że "nie da się". Poza tym - czy veturilo się opłaca? Na pierwszy rzut oka nie, i trzeba doń dopłacać. Czy ławki w parku na siebie zarabiają?
@arkadiuszstamm5295
@arkadiuszstamm5295 2 жыл бұрын
Żeby ludzie zaufali kolei i zaczęli z niej korzystać pociągi musiałyby bez zakłóceń jeździć minimum przez dwa lata, a tak długie sponsorowanie pustych pociągów żaden samorząd nie wyda pieniędzy niestety.
@maciekszymanski6898
@maciekszymanski6898 2 жыл бұрын
@@arkadiuszstamm5295 Puste pociągi nie grożą. Właśnie uruchomiono autobus, który dwa razy dziennie dowozi ludzi na stację kolejową i pełny jest codziennie. A z tej stacji (Boleszkowice) jeżdżą tylko lokalne kible do Kostrzyna i Szczecina. Bezpośrednie połączenie z Kostrzynem dawałoby znacznie więcej możliwości dalszych połączeń (Poznań, Wrocław, Berlin).
@andrzejhaman1253
@andrzejhaman1253 2 жыл бұрын
@@maciekszymanski6898 Pytanie tylko, na ile pasażerowie tego autobusu zainteresowani są kierunkiem kostrzyńskim. Bo jeśli wszyscy jeżdżą do/ze Szczecina, to połączenie kolejowe z tym autobusem nie wygra. Jeśli linia kolejowa jest opłacalna w ruchu towarowym, to dołożenie na nią ruchu pasażerskiego nie powinno być nieopłacalne dla zarządcy infrastruktury. Sęk w tym, czy byłoby opłacalne dla tandemu przewoźnik+samorząd. Wymagania jakościowe dla linii eksploatowanej wyłącznie w ruchu towarowym są inne niż dla linii na której miałby odbywać się sensowny ruch pasażerski. Ażeby zaś połączenie kolejowe było atrakcyjne dla pasażerów musi prowadzić w sensownym kierunku, i kursować z prędkością cokolwiek większą niż zaprzęg wołowy. Prędkość handlowa poniżej 40 km/h jest w zasadzie w regularnym regionalnym ruchu pasażerskim dyskwalifikująca.
@jarosawgryszka5261
@jarosawgryszka5261 2 жыл бұрын
Piękna opowieść sentymentalna
@twkolejofil
@twkolejofil 2 жыл бұрын
Przejście pod torami przywodzi mi na myśl Wrocław Główny, gdzie konstrukcje pod samymi torami, w przeciwieństwie do części pod peronami, są stalowymi nitowanymi blachownicami (nie pamiętam w tej chwili rodzaju samej nawierzchni kolejowej na nich - przed modernizacją były to raczej mostownice). W Czerwonce wygląda, jakby dawniej było podobnie - prawdopodobnie tor leżał na mostownicach na konstrukcji stalowej. Dawało to mniejszą wysokość konstrukcyjną niż obecne wystające w dół płyty z korytem balastowym (podsypkowym), oszczędzając na zagłębieniu całego przejścia. Niestety takie rozwiązanie utrudniało utrzymanie nawierzchni, która pod obciążeniem ruchem stopniowo osiada i wymaga okresowego podbijania w celu utrzymania pożądanej geometrii. Obecność na obiekcie nawierzchni bezpodsypkowej (na mostownicach, żelbetowych podporach blokowych albo szyn bezpośrednio mocowanych do konstrukcji) co prawda pozwala na uzyskanie mniejszych obciążeń i mniejszej wysokości obiektu, ale też w miarę osiadania torów na takim obiekcie mostowym robi się górka względem przyległych fragmentów toru. Zwiększa to dynamiczne oddziaływania na tor i obiekt mostowy, przyspieszając zużycie, zwłaszcza, jeśli przy cięciu kosztów zaniedba się regularne utrzymanie. Dlatego gdzie tylko można, obecnie robi się obiekty z nawierzchnią na podsypce - wtedy wszystko osiada w miarę równo i nie sprawia problemów przy regulacji torów. Ale coś za coś - koszykarze muszą się w takim przejściu schylać 😉
@PokoleizKuleckim
@PokoleizKuleckim 2 жыл бұрын
Piękne podsumowanie - dokładnie tak jest! Obecnie odchodzi się od tradycyjnego rozwiązania na mostownicach, nawet Most przy Cytadeli w Warszawie dostał koryto balastowe. Cięższe to-to i wyższe, ale mniej uciążliwe w utrzymaniu. Dziękuję za wspaniały komentarz.
@StrzalaOstryPazur
@StrzalaOstryPazur 2 жыл бұрын
Oj jeździło się do Mrągowa :)
@harrypotter9853
@harrypotter9853 2 жыл бұрын
Witaj Jakubie. Opowieści obejrzane przy "porannej kawie" po odespanej służbie... Lata temu, będąc jeszcze uczniem Technikum Kolejowego na Szczęśliwickiej wracając z kajaków na Krutyni pociagiem relacji Mikolajki - Olsztyn przejazdem odwiedziłem Czerwonkę... Bylo to o tyle nietypowe, że odcinek Mikolajki - Czerwonka przebylem w kabinie SM42 rejsowego składu (potem trzeba było przesiąść się na wagony, bo jeszcze kto zobaczy) ... To były czasy, gdy nawet nie byłeś w stanie dokończyć pytania " Czy uczeń Technikum Kolejowego może wejść do kabiny...??" W 99,9% po slowie "Technikum" w dpowiedzi słyszałeś " wskakuj...". Niby nic nadzwyczajnego w tamtych czasach, gdyby nie to, że z grupy liczącej 16 osób łącznie przejazd odbyło 10 osób teraz byśmy powiedzieli " postronnych" plus dwuosobowa załoga lokomotywy... Niestety, te czasy odeszły bezpowrotnie, ale jest co wspominać dzięki temu... A widoki roztaczające się z perspektywy kabiny SMki bezcenne... Bez tej surowej atchitektury jaka prym wiedzie przy wszelkich modernizacjach bliżej główniejszych linnii. Pozdrawiam,...
@andrzejhaman1253
@andrzejhaman1253 2 жыл бұрын
Hm... Nie będąc nijak zawodowo związany z koleją, zdarzyło mi się tak ok 1978 przejechać się w kabinie czy raczej przedsionku ST44 (o ile pamiętam w tej lokomotywie między kabiną a maszynownią jest dodatkowy przedział do którego prowadzą drzwi zewnętrzne) na trasie Łochów - Tłuszcz i to za radą dyżurnej ruchu w Łochowie. Oprócz mnie podróżowało tym systemem jeszcze kilka osób. Wydaje mi się że taki "kolejowy autostop" czy raczej "jazda na łebka" musiała być na tej trasie podówczas pospolitą praktyką... Oczywiście w Tłuszczu musieliśmy opuścić lokomotywę na wysokości semaforów wjazdowych. Nie przypominam sobie wszakże, bym komukolwiek dawał w łapę za ten przejazd (pewnie dyżurną przekupili wcześniej moi przypadkowi towarzysze podróży, zaś ta zlitowała się nad durnym studentem który na stację dotarł już po odjeździe ostatniego osobowego do Warszawy i podsunęła mu prostszy sposób niż czekanie na nocny z Białegostoku). W tym czasie elektryfikacja dochodziła już do Łochowa, ale jeszcze nie do Małkini o Białymstoku nie mówiąc.
@PokoleizKuleckim
@PokoleizKuleckim 2 жыл бұрын
Czołem Przemku! Dziś trudniej by było się dostać do kabiny, bo albo szynobusy, albo eszelony. Zazdroszczę widoków z kabiny, ale planuję odwdzięczyć się za opowieść widokami z powietrza :) . Spokojności, zieloności!
@MrRybniczanin
@MrRybniczanin 2 жыл бұрын
a przez moment już się łudziłem że jesteś w Czerwionce na Śląsku 😀
@MatiMK
@MatiMK 2 жыл бұрын
Ciekawy materiał
@tyr666
@tyr666 2 жыл бұрын
Pozdro : ))
@witoldstenka2049
@witoldstenka2049 2 жыл бұрын
Ktoś kiedyś pokpił sprawę i kolej lokalna w Polsce w zasadzie wymarła. A szkoda, bo pamiętamy ją tak dobrze i dobrze przysługiwała się ludziom, szczególnie w miejscowościach odległych… tyle tych lokalnych węzłów było, podobnie pięknych, z przejściami podziemnymi i inną infrastrukturą, Kcynia, Damasławek, Bartoszyce… można wymieniać i wymieniać… tyle poprzednia epoka i gospodarze tych ziem zostawili… a myśmy zaniedbali i zniszczyli. 😔
@PokoleizKuleckim
@PokoleizKuleckim 2 жыл бұрын
To były dekady niepomyślnych decyzji: najpierw niekonsekwentna odbudowa po „trofiejnych”, potem nieekonomiczna obsługa, potem wadliwe spalinowe wagony, potem znowu nieekonomiczna obsługa lokomotywami, potem wygaszanie popytu, po drodze ciągła degradacja infrastruktury i wynikająca z niej spadająca prędkość handlowa… to tak w skrócie… Tylu Wam lądowań, co startów!
@andrzejhaman1253
@andrzejhaman1253 2 жыл бұрын
@@PokoleizKuleckim Myślę, że trzeba tu uwzględnić również czynniki ogólnocywilizacyjne, takie jak szybszy postęp w transporcie drogowym niż kolejowym (porównaj stany obydwu w ciągu półwiecza - bezpośrednio przed I wojną i w latach 60-tych XXw.), drożenie siły roboczej itp. Te czynniki sprawiały, że niektóre linie lokalne mające sens ekonomiczny w 1910 pod koniec XX w. były już nieodwracalnie niekonkurencyjne. O ile w Prusach Wschodnich czy na Pomorzu Zachodnim spustoszonych pod względem infrastruktury kolejowej przez "trofiejnych" tych linii po prostu nie odbudowano, o tyle na Dolnym Śląsku, gdzie sowieci pozostawili znacznie więcej, czy w Wielkopolsce, której zasadniczo nie pustoszyli, wymieranie takich linii, często połączonych z zasadniczą siecią kolejową na zasadzie bocznic (z osobnymi Kleinbahnhofami przy stacjach stycznych - ślad po ich prywatnym lub samorządowym statusie) lub wąskotorowych, przypadło na późny PRL lub początek nowych czasów. Linie takie, budowane w niskim standardzie, o scentrowaniu "powiatowym", o ile świetnie sprawdzały się w sytuacji gdy na szutrowych w najlepszym razie drogach królowały konne furmanki, niezdolne były do konkurencji z ciężarówkami i autobusami na asfaltowych szosach. Swoje dołożyło tu także scentralizowanie w PRL całej kolei pod szyldem PKP. Bo o powiatową kolej będzie dbał samorząd powiatu, o ile go będzie na to stać, ale niekoniecznie zarząd kolejowy skoncentrowany na eksploatacji linii magistralnych. Dochodzą do tego konsekwencje zmian granic po obu wojnach światowych i ewolucji koncepcji wykorzystywania kolei do celów militarnych. W wyniku tych procesów linie ważne niejednokrotnie degradują się do lokalnych i odwrotnie, linie dotychczas lokalne nabierają znaczenia, do którego, nawiasem mówiąc, mogą nie być dostosowane technicznie. Przy inwestycyjnej krótkiej kołdrze pozwalającej jedynie na doraźną łataninę, albo odwrotnie, megalomanii kierującej cały wysiłek na "bolszije strojki socializma" przy zaniedbaniu spraw pozornie "drugorzędnych" mamy to co mamy. A degradacja infrastruktury zbędnej w nowych okolicznościach ekonomicznych czy militarnych jest procesem poniekąd naturalnym...
@NorbertTkaczykbr44ty4tkt48
@NorbertTkaczykbr44ty4tkt48 2 жыл бұрын
12:20 słuszne podejrzenie Panie Jakubie. Na terenie dworca w Czerwonce znajdowała się restauracja oraz poczta.
@robertlondon4866
@robertlondon4866 2 жыл бұрын
Za PRLu na każdej większej Stacji była Restauracja/Bufet, Poczta lub jej spedycja, Bagażownia, czasami punkt/kiosk RUCHU nie wspominając o Kasach Biletowych.....ale było też czegoś o wiele więcej na tych pustych dzisiaj stacjach....LUDZIE byli.....te Stacje tętniły życiem.....o czym Jakubowi kiedyś przypomniałem.....
@pontonpontonowy5432
@pontonpontonowy5432 2 жыл бұрын
Ale poczekalni klasy 1 nie było 😑😀
@robertlondon4866
@robertlondon4866 2 жыл бұрын
@@pontonpontonowy5432 Tu masz rację ale na czasy PRL w porównaniu z dzisiejszymi to był luksus i naprawdę wszystko było pod lud pracujący PRLu. Pomijam fakt schabowego-podeszwy czy skisłych flaków ale śledź też się trafiał.....i toalety były....za darmo. Co prawda w popruskich Stacjach number 2 robiło się na narciarza 😉
@pontonpontonowy5432
@pontonpontonowy5432 2 жыл бұрын
@@robertlondon4866 Robert, za te stacje👍😉🍺
@robertlondon4866
@robertlondon4866 2 жыл бұрын
@@pontonpontonowy5432 to zdrowie 😉
@Kuracyjastartodnowa
@Kuracyjastartodnowa 2 жыл бұрын
"Ot, taka zwykła stacyjka węzłowa" ale tak nie do końca. Bo żadna taka "stacyjka" zwykłą nie jest ;)
@PokoleizKuleckim
@PokoleizKuleckim 2 жыл бұрын
Dokładnie tak! Każde z tych miejsc jest wyjątkowe. Kłaniam Ci się nisko za Twoją działalność i dziękuję za oglądanie.
@parabelumsq2lkt960
@parabelumsq2lkt960 2 жыл бұрын
👍👍👍
@piracik1978
@piracik1978 2 жыл бұрын
Niestety Panie Jakubie, w dzisiejszych czasach o wszystkim decyduje ekonomia, w Polsce jest wiele takich dużych opuszczonych stacji z potencjałem na dużo więcej. Stacji które aż się proszą o drugie życie, ale niestety kolej przez dekady robiła wszystko by wygaszać popyt i zarzynać nierentowne i nawet rentowne linie, działając w interesie własnym. Niestety decydenci nie mający często pojęcia o tym co robią, niszczyli potencjał kolei w imię źle zrozumianej oszczędności i cięć, niejednokrotnie, wylewając przysłowiowe dziecko z kąpielą. Kolei robiła wszystko by klienci się odwrócili od kolei, by wybrali autobus, albo samochód, a efektem tego są pustostany. Dzięki za jak zwykle ciekawą relację, pozdrawiam
@jozefburzala362
@jozefburzala362 2 жыл бұрын
Oszczędności?To była grabież pospolita.Co się dało to sprzedano a resztę pozostawiono na łaskę losu.Czasy lat 90-2000.
@riesling5771
@riesling5771 2 жыл бұрын
Dość podobne budynki, skromniejsze budowali Austriacy w Galicji. Były piętrowe, z niewielką poczekalnią na parterze i kasą. Wiele w ostatnich latach rozebrano. Na pociąg czeka się na polu.
@Harry_z_Tybetu_
@Harry_z_Tybetu_ 2 жыл бұрын
Sto drugi! Bo tyle jest teraz wyświetleń. Ale podjarany jestem. Lecę prać gacie.😂
@tiges
@tiges 2 жыл бұрын
Stacja w Jelczu jest podobna, też 2 perony, przejscie podziemme i rampa. I też jej ranga mocno poszła w dół mimo przemysłu w tym mieście
@tomasztom4926
@tomasztom4926 2 жыл бұрын
Na przeciwko dworca na górze masz ciekawe kanały związane z tym dworcem . A w stronę Olsztyna przy wiadukcie znajdowal się kiedyś bunkier pilnowali wiaduktu za czasów wojny II
@aqqaqqaqq1
@aqqaqqaqq1 2 жыл бұрын
Co do nawierzchni peronu to ta pochodzi najprawdopodobniej z czasów elektryfikacji linii. Identyczna znajduje się na peronach linii 108 , która była elektryfikowana w podobnym okresie., czyli przełom lat 80-tych i 90-tych XXw
@PokoleizKuleckim
@PokoleizKuleckim 2 жыл бұрын
Tak dokładnie jest, co Widzowie już zaznaczyli. Dziękuję.
@zbigniewstaniszewski210
@zbigniewstaniszewski210 2 жыл бұрын
Witaj Młodszy, tu Starszy. Kubek jak najbardziej służy znakomicie. Podziwiam lokalny warmińsko-mazurski patriotyzm. Co tu dodawać... kolejny znakomity kawałek historii polskiej kolei. Zawsze podziwiałem solidność dawnych budowlańców, rzemieślników itp. Zrobić coś od razu porządnie, aby na lata wystarczyło... a teraz . Pozostawię bez komentarza. W oczekiwaniu na więcej pozdrawiam Ciebie, rodzinkę i Mamę oczywiście. Spóźnione o dzionek pozdrowienia z okazji Dnia Taty. Zbych
@PokoleizKuleckim
@PokoleizKuleckim 2 жыл бұрын
Kłaniam Ci się tradycyjnie nisko i nieustająco dziękuję za kibicowanie. Tobie również spóźnione życzenia z okazji Dnia Taty. Warmia (a przy okazji i Mazury) siedzą we mnie głęboko, a okolica jest warta eksplorowania. Tego lata zamierzam dołożyć więcej. Do rychłego zobaczenia. Rób to, co robisz, bo jest to piękne.
@zbigniewstaniszewski210
@zbigniewstaniszewski210 2 жыл бұрын
@@PokoleizKuleckim Ukłony również dla Ciebie. Świat sie zmienia, bo jak mówisz, że to co robię jest piękne, to jest to bardzo budujące. Ale zostaje pewna konstatacja, że dzisiaj coraz częściej nazywamy pięknem to. co powinno być normalne. Cieszę się, że na naszej polbudzie odnalazło sie dwóch "pięknisiów".
@jaxikk
@jaxikk 2 жыл бұрын
Ta stacja przypomina mi trochę mój Sulechów, niegdyś stacje węzłową na linii Guben-Zbąszynek, z 3 odgałęzieniami w stronę Wolsztyna, Świebodzina i chyba Konotopu. Jestem naocznym świadkiem jej "upadku". Po likwidacji tych 3 linii, straciła status węzłowej,. Po ponad 20 latach PKP wzięła się za modernizacje linii i stacji, bo po co tam 3 perony, ( 2 wyspowe i 1 krawędź przy budynku dworca), ciągle zalane przejście podziemne i tak wyłączone z użytkowania, sygnalizacja kształtowa. Dużo torów boczny, ramy załadowcze itp. Wiele lat wcześniej w zapomnienie poszła mała szopa i obrotnica i wieża wodna, ale to akurat rozumiem. Aktualnie od kilku lat trwa "remont" linii 358 i dworców. Niekończący się festiwal żenady, z kilkoma wykonawcami porzucającymi swoje zadania, kradzieżach trakcji i innymi atrakcjami, i tak od kilku lat jesteśmy odcięci od kolei, a jeśli mam dreptać na drugi koniec miasta, żeby się przejechać KKZ, to wolę wsiąść w PKS po swojej stronie miasta (a jeśli nie ma to w podobnych pieniądzach można do ZG dojechać samochodem), no chyba, że jadę w kierunku Poznania to się czasem skuszę... Jedyne co poszło planowo w tym remoncie to chyba odświeżenie mostu kolejowego nad Odrą (jak się remont zaczynał to obstawiałem, że wszystko się przez to przeciągnie) i naprawa przejazdu kolejo-drogowego w Sulechowie przy dworcu. Ogólnie to przez takie wieloletnie "remonty" - bo się zachciało: perony nowego typu i eleganckie semafory świetlne, poprawa prędkości +10km/h, na trasie 20km (do Czerwieńska lub Zbąszynka) no i 2 rampy dla lokalnej jednostki wojskowe, ze 3 czynne tory boczne. Przez to większość ludzi powoli zapomina, że była u nas kolej....
@PokoleizKuleckim
@PokoleizKuleckim 2 жыл бұрын
Ech, jakiż to typowy scenariusz, jeden z kilku typowych. Studnia bez dna na publiczne środki. Dziękuję za piękny, choć smutny komentarz.
@andrzejhaman1253
@andrzejhaman1253 2 жыл бұрын
Ale akurat tej linii, jako zasadniczemu połączeniu Zielonej Góry z północną częścią województwa oraz z Poznaniem i generalnie z częścią Polski położoną na północ od Śląska, upadek z tego powodu nie grozi i mieszkańcy Sulechowa będą mieli okazję o kolei sobie przypomnieć.
@MattlerPL
@MattlerPL 2 жыл бұрын
Na zachodzie Polski mamy podobną "czerwoną" miejscowość - pierwotnie Rothenburg (an der Oder), przetłumaczone na Czerwieńsk. Również jest to stacja węzłowa, a co ciekawe dworzec kolejowy jest bardzo podobny do tego przedstawionego na filmie, tylko nieco dłuższy.
@PokoleizKuleckim
@PokoleizKuleckim 2 жыл бұрын
Czerwieńsk - piękne miejsce. Była to stacja zdecydowanie wyższej rangi, niż Czerwonka, ma się rozumieć. W Świecie Kolei pisano swego czasu o tamtejszej szopie. Dziękuję!
@arkadiuszstamm5295
@arkadiuszstamm5295 2 жыл бұрын
@@PokoleizKuleckim niestety obecnie, po wybudowaniu łącznicy Sulechłw-Zielona Góra mijającą Czerwieńsk, z punktu widzenia pasażera stacja ta też już nie jest tym czym była kiedyś :(
@andrzejhaman1253
@andrzejhaman1253 2 жыл бұрын
Co ciekawe, z Czerwieńskiem mam podobne doświadczenia jak z Czerwonką: też związane ze służbą wojskową, tyle że z jej dalszym etapem, w Krośnie Odrzańskim.
@domel1410
@domel1410 2 жыл бұрын
mazury mazury ...dajemy lajka i ogladamy ...jeszcze w roku 2006..2008 były pospieszne pociagi do gdańska przez Białystok, Ełk , Korsze , Giżycko, Kętrzyn a teraz dupa nic bryndza ... miedzy Ełkiem a Giżem już nic nie jeżdzi chyba tylko autobusy , do Braniewa też nic ..echhh
@rambo9107
@rambo9107 2 жыл бұрын
W pomieszczeniu na przeciwko kasy był sklep spożywczo-przemysłowy od kolejowego zaczynając przez GS aż do prywatnego. Semafory kształtowe stoją przy torach dodatkowych nie używanych już. Obecnie używane tory są przy peronie 2 zaś tory przy peronie 1 służą dla towarów przepuszczających osobowe. W Czerwonce są jeszcze pozostałości po obrotnicy. Sam niestety niczego nie znalazłem, wszystko zarośnięte. Stacja żyje w kluczowych godzinach tj rano - dwa pierwsze pociągi obslugiwane są przez EN57 na odcinku do Olsztyn-Korsze (bo tam kończy się trakcja). 3 poranny pociąg to tzw "szkolniak" swój bieg zaczyna w Ełku a kończy w Olsztynie i na odwrót i tak jak wspomniano w filmie na tym odcinku poruszają się szynobusy Bydgoskiej PESY serii SA133 jak i SA106 (zdarzało się maleństwem jechać). Oprócz pociągów Regio przez stgacje przelatuje pośpiech IC który na odcinku Olsztyn-Ełk ma dwukrtoną zmiane trakcji tj do Oln ciągnie EU zaś dalej podpina się spalinówka po to żeby w Ełku ponownie zmienić trakcje na elektryczną (odcinek Korsze-Ełk nie jest zelektryfikowany). Od pewnego czasu IC nie zatrzymuje się tam zaś robi to w Barczewie ale tylko ze względów czysto politycznych, służących oczywiście ich polityce
@PokoleizKuleckim
@PokoleizKuleckim 2 жыл бұрын
Dziękuję za świetne uzupełnienie!
@pralkatv3485
@pralkatv3485 2 жыл бұрын
Niedaleko mnie jest Czerwionka, z nie mniej ciekawą hostorią kopalni i koksowni.
@romankorgol5694
@romankorgol5694 2 жыл бұрын
Jakub, może do Lidzbarka Warmińskiego byś zawitał, tu też był spory węzeł kolejowy i jeszcze ostała się część ciekawych budynków kolejowych
@PokoleizKuleckim
@PokoleizKuleckim 2 жыл бұрын
Bardzo proszę bez spojlerów :) . A tak już zupełnie serio: jest taki plan na te wakacje. To będzie mój pierwszy cel wycieczki okołoolsztyńskiej.
@bartibarti4588
@bartibarti4588 2 жыл бұрын
I ten Nissan Micra z czarną rejestracją OLS 😍
@PokoleizKuleckim
@PokoleizKuleckim 2 жыл бұрын
Taki miły gratisik.
@user-re7cq3wy6r
@user-re7cq3wy6r 2 жыл бұрын
Fajne te wieże ciśnień. Zaadaptowałbym taką na mieszkanie :-)
@piotrek_bielicki
@piotrek_bielicki 2 жыл бұрын
Jakbym widział dworzec w Jabłonowie Pomorskim. Takie jakby ówczesne Color Coding dla danej linii,bo już np. znacząco różni od dworca w Brodnicy,Iławie,Szramowie,Mełnie,Bratanie. Pozdrawiam, dzięki za kolejny ciekawy film
@piozdom1561
@piozdom1561 2 жыл бұрын
Brodnica - sytuacja bardzo podobna. Niegdyś ważny węzeł kolejowy obsługujący ruch w pięciu kierunkach: Jabłonowo Pomorskie, Iława, Działdowo, Sierpc, Kowalewo Pomorskie. (Była też kolej wąskotorowa - rozebrana.) Dwa perony wyspowe i jeden boczny. Dziś pozostał jeden - wyspowy. Obsługująca parowozy lokomotywownia, wieża ciśnień. Duży budynek stacyjny niewykorzystywany już na cele kolejowe. Przez ostatnie ~20 lat ruch tylko w jednym kierunku - Jabłonowo Pomorskie. Tory do Iławy i do Kowalewa Pomorskiego zostały rozebrane. Tory do Działdowa jeszcze trwają nie używane. W ostatnich miesiącach reaktywowano kierunek Sierpc z jedną parą pociągów relacji Katowice-Gdynia. Oby się to utrzymało...
@piotrek_bielicki
@piotrek_bielicki 2 жыл бұрын
@@piozdom1561 dla ścisłości perony wyspowe są 2 i od niedawna (dzięki TLK Flisak) wykorzystywane oba.
@piozdom1561
@piozdom1561 2 жыл бұрын
@@piotrek_bielicki Dzięki za sprostowanie. Bardzo dawno mnie tam nie było. Kojarzę, że tor przy peronie bocznym został zdemontowany. Wydawało mi się, że podobnie stało się z torami jednego z peronów wyspowych - jak widać myliłem się. Pozdrawiam.
@piozdom1561
@piozdom1561 2 жыл бұрын
Spojrzałem jeszcze na zdjęcie satelitarne. Widać rozebrane: tor przy peronie bocznym oraz jeden z torów przy jednym z peronów wyspowych. Czyli w chwili obecnej mamy tam: jeden peron wyspowy z dwoma torami i jeden peron wyspowy z jednym torem.
@piotrek_bielicki
@piotrek_bielicki 2 жыл бұрын
@@piozdom1561 przy peronie 1 to chyba już z 20 lat (albo i więcej) jak rozebrali. Swojego czasu chyba był jakiś problem przy rozjeździe. Od grudnia gdy Flisak zaczął kursowanie to mijał się przy P3 z osobowym. Teraz chyba od kilku mcy wykorzystywany jest P2. (dokładnie nie wiem, który gdzie staje) Co jest trochę groteskowe, bo stwarza pozory jakiejś mega stacji węzłowej i niewiadomo jakiego ruchu :)
@TheBlindWalkersFriends
@TheBlindWalkersFriends 2 жыл бұрын
👍🏻👀👍🏻
@PaulusLapkov
@PaulusLapkov 2 жыл бұрын
👏👏👏👍✌️
@przemekmarkiewicz2619
@przemekmarkiewicz2619 2 жыл бұрын
Jestem ciekaw co bys opowiedzial o stacji Jelcz-Laskowice i o bocznicy Jelcz fabryka autobusów ktora aktualnie nie istnieje. Ale jest to stacja na lini Wroclaw opole i ilos historii jaka byś migl zrealizowac to jakies 2h mysle. Czas od schylku 2 wojny światowej do konca lat 80. Polecam!
@PokoleizKuleckim
@PokoleizKuleckim 2 жыл бұрын
Oj, wybrałbym się.
@misiukisiu
@misiukisiu 2 жыл бұрын
Upiornie byłoby mieszkać nad takimi pustostanami. Brrr.
@PokoleizKuleckim
@PokoleizKuleckim 2 жыл бұрын
Myślę, że może mieć to swój klimat... do tego powierzchnia lokali może być całkiem całkiem.
@adeekadi
@adeekadi 2 жыл бұрын
Chciałbym ciechanów kolej wąsko torowa i coś o historii tegoż Miasta może się doczekam 🙏🙏🙏pozdrawiam serdecznie z Konopek
@PokoleizKuleckim
@PokoleizKuleckim 2 жыл бұрын
Znam Konopki - jeździło się :) . Jest taki plan, w kolejce. Dziękuję!
@adeekadi
@adeekadi 2 жыл бұрын
@@PokoleizKuleckim miło chętnie dowiem się wielu ciekawostek bo w cholerę tudzież w okolicy po dziś dzień torów kolej wąsko torowej mlawa zenbok grudusk okolice 👌🙏 dobra robota panie Kulecki💪
@michuczy
@michuczy 2 жыл бұрын
Więcbork stacja też była węzłowa
@kemot324
@kemot324 2 жыл бұрын
Pojazdów typu Motoraki brakuje na Polskich szlakach, to by bardzo ożywiło ruch pasażerski...
@fifi81pl
@fifi81pl 2 жыл бұрын
@Złomnik ... wołają
@xz5328
@xz5328 2 жыл бұрын
No proszę, poza pokazywaniem funkcjonowania kolei "od kuchni" jak również różnych pojazdów, widzimy że dział "turystyki kolejowej" nie został pominięty. Tak na poważnie to chyba poruszanie różnych tematów jest właśnie tym kluczem, który powoduje pozytywny odbiór Pańskich filmów - jak wiemy funkcjonowanie kolei skupia w sobie dużo dziedzin jak chociażby: architekturę, inżynierię lądową, mechanikę i wiele, wiele innych. Oby tak dalej Panie Jakubie. Tradycyjnie pozdrawiam i życzę dalszej wytrwałości w tworzeniu kolejnych filmów.
@PokoleizKuleckim
@PokoleizKuleckim 2 жыл бұрын
Kłaniam się tradycyjnie nisko i dziękuję za dobre słowo. Element niespodzianki musi być - może to też dodaje nieco pikanterii tej sadze. Pozdrawiam serdecznie!
@xz5328
@xz5328 2 жыл бұрын
To prawda, czekając na kolejny film nigdy nie wiem o czym on będzie. To powoduje że gdy na yt odnajduję nowy film na kanale PKZK zawsze mam przednią niespodziankę i świetną zabawę - za co bardzo serdecznie Panu dziękuję Panie Jakubie.
@PokoleizKuleckim
@PokoleizKuleckim 2 жыл бұрын
@@xz5328 - to ja dziękuję :) .
@malkin_05
@malkin_05 2 жыл бұрын
Kolej na Warmii i Mazurach to bardzo ciekawy temat. Moim zdaniem można by było pod lupę wziąć przykładowo stację Dobre Miasto na linii 221 do Braniewa, odgałęziającej się od Gutkowa.
@PokoleizKuleckim
@PokoleizKuleckim 2 жыл бұрын
Jak najbardziej. Temat zdaje się być niewyczerpanym, biorąc pod uwagę niezlicznone linie kolejowe, w tym nieistniejące.
@huluk
@huluk 2 жыл бұрын
A jeszcze lepiej Ornetę która kiedyś była węzłem 5-kierunkowym z planem pod linię dwutorową do Lidzbarka Warmińskiego (podwójne przyczółki mostu nad istniejącą linią - obecnie w kierunku Braniewa). Ciekawą historię ma też Pieniężno gdzie zlikwidowano kierunek główny na Korniewo (widoczny na mapie w filmie p. Jakuba w 0:40) i dalej do Królewca a został tylko drugorzędny boczny do Braniewa.
@em_ha6775
@em_ha6775 2 жыл бұрын
Ja tam bym widział (przyszłościowo, po elektryfikacji odcinka Korsze - Ełk) taki szynobus jako "wahadło" Lidzbark Warmiński - Mrągowo. Oczywiście uzupełnione o po kilka par bezpośrednich połączeń obu miast powiatowych z Olsztynem (w tym Olsztyn Gł. - Czerwonka - Mikołajki - Ełk).
@huluk
@huluk 2 жыл бұрын
Niestety, Lidzbark Warmiński już dawno zaorany (dosłownie, wybrano tłuczeń i z równi stacyjnej powstała łąka), linia rozebrana z 10 lat temu. Odbudowy nikt nie zrobi (najprawdopodobniej część jeśli nie całość terenów po linii sprzedana / przekazana gminom pod np. ścieżki rowerowe).
@Artur.Soszynski
@Artur.Soszynski 2 жыл бұрын
Budynek, który określiłeś jako mieszkalny, to dawna poczta.
@PokoleizKuleckim
@PokoleizKuleckim 2 жыл бұрын
Dziękuję za sprostowanie!
@whiskeytomcat
@whiskeytomcat 2 жыл бұрын
Przypomina trochę stację w Trzebiatowie nad Regą.
@PokoleizKuleckim
@PokoleizKuleckim 2 жыл бұрын
O, takich jest sporo w dawnych Prusiech. Mieli wszystko ustandaryzowane, w tym budownictwo wedle typowych projektów - to czyni te stacje tak podobnymi do siebie.
@eR-MIK
@eR-MIK 2 жыл бұрын
Kiedy usłyszę o Rypinie, Lipnie, Brodnicy, Sierpcu?
@PokoleizKuleckim
@PokoleizKuleckim 2 жыл бұрын
Do śmierci mam co filmować :) .
@rafakomentator2153
@rafakomentator2153 2 жыл бұрын
Od 15 m 59 s do 16m 07 s jest bardzo słaba jakość nagrania, ukazująca tarczę D1. Czyżby użyty zoom cyfrowy? Jeśli tak, to nie polecam stosowania go, bo okropnie degraduje obraz.
@PokoleizKuleckim
@PokoleizKuleckim 2 жыл бұрын
To stara kamera, 1080p i optyką kiepska - każde powiększenie daje bardzo słaby efekt. Od tego czasu zaopatrzyłem się w sprzęt z porządnym zoomem, stabilizacją i jakością 4K, tak więc nawet powiększenia w montażu nie powodują odczuwalnej zmiany jakości.
@oliviru100
@oliviru100 2 жыл бұрын
Mysloe ze tych budynkow bylo znacznie wiecej przed wojna ale faktycznie ladna stacja takich stacjii jest sporo w Polsce opuszczonych niezamieszkaly dziala na nie slad czasu niszczeja czuja sie niepotrzebne nikomu te obiekty a szkoda bo male miasteczka bez perspektyw dla ludzi.To byl duyuzy blad ze zostaly polikwidowane linie kolejowe ktore byly juz nieretowne a teraz wracaja do lask co jakis czas sa remontowane i uruchamiane isniejace ale zapuszczone linie kolejowe jestem ciekawy czy jezdza juz pociagi do Kartuz?
@transport_bez_cenzury
@transport_bez_cenzury 2 жыл бұрын
Dzisiaj tylko drobne uzupełnienie. Obecnie istniejące perony, powstały u progu lat 90 w związku z elektryfikacją odcinka Olsztyn - Korsze. Wówczas linia ta w ruchu towarowym była obciążona niczym linia magistralna. Wkrótce po transformacji ustrojowej i kompletnej utracie znaczenia Skandawy, odcinek należało bezzwłocznie pozbawić sieci trakcyjnej pod którą jeżdżą dziś pociągi spalinowe i wobec faktu istnienia "dziury energetycznej" na tym terenie, całkowicie odstąpić od forsowanej elektryfikacji faktycznie podrzędnej dziś linii 38. Linia nr 38 planowana była do elektryfikacji ale w zupełnie innych realiach, a słuszne zarzucenie tego pomysłu wynikało z zupełnie innych powodów. Elektryfikacja odcinka Iława - Olsztyn - Korsze miała związek z intensywnym ruchem towarowym na granicę z ZSRR, natomiast masowa elektryfikacja podrzędnych tras (innych niż magistralne) w północnej Polsce w drugiej połowie lat osiemdziesiątych miała związek z planowanym uruchomieniem elektrowni atomowej w Żarnowcu i dużą dostępnością (czy wręcz nadwyżką) energii elektrycznej. Dlatego zelektryfikowano lokalne linie do Ustki i Mielna, oraz liczne podrzędne trasy - w tym: Kołobrzeg - Koszalin, Malbork - Elbląg - Olsztyn, etc. Obecnie ruch towarowy do Korsz nie istnieje, a lokomotywy spalinowe po likwidacji "szopy" w Korszach prowadzą składy na całej trasie Ełk - Olsztyn. W obecnych realiach ekonomicznych należałoby nie tylko odstąpić od elektryfikacji odcinka Korsze - Ełk, ale też zdemontować trakcję elektryczną z odcinka Olsztyn - Korsze. W ten sposób postąpiono w Słupsku likwidując dwie dekady temu trolejbusy uruchomione w latach 80 pod planowany Żarnowiec bez innego uzasadnienia. Niezależnie od fatalnych skutków dla przestrzeni publicznej i dewastacji krajobrazu kulturowego związanych z przyjętym standardem modernizacji infrastruktury transportowej w Polsce, elektryfikacja linii innych niż magistralne lub prowadzących intensywny ruch podmiejski w aglomeracjach, nie tylko nie ma sensu, ale może być i często bywa źródłem dodatkowych problemów. W przypadku linii 38, jej modernizacja to także koniec marzeń o produkcie turystycznym budowanym w oparciu o potencjał historyczny . Warmia i Mazury potrzebują jedynie dwóch rzeczy i oba rozwiązania powinny być wykonane zamiast skandalicznej przebudowy linii 38 która tak czy inaczej powinna być zarzucona. Oba w wyraźny sposób poprawiłyby sytuację transportową w sposób synergiczny. 1) Odbudowa ciągu Siedlce - Białystok - Łapy - Ostrołęka - Olsztyn - Elbląg i specjalizacja linii w ramach masterplan 2030 w ruchu towarowym. Wpisany w TEN-T korytarz byłby idealną linią o charakterze strategicznym i umożliwiał komunikację otworową Ukrainy z polskimi portami. Jednocześnie ten korytarz przebiega w oddaleniu od struktur urbanistycznych miast i w razie katastrofy - choćby wykolejenia cystern i ich rozszczelnienia nie będzie tego problemu jaki miał miejsce dwukrotnie w Białymstoku. Co więcej - przypominając wykolejenie składu cystern koło Wydmin, zwracam uwagę, że gdyby zamiast żywicy była chemia, a wykolejenie miało miejsce np. w Giżycku, to Mazury cud natury przestaje istnieć. Dlatego linia 38 powinna być utrzymana w stanie obecnym i dedykowana jedynie ruchowi pasażerskiemu oraz docelowemu towarowemu. Korytarz TEN-T powinien być przeniesiony na trasę przez Ostrołękę o dużo lepszej geometrii i potencjale dla tego ruchu. 2) jeśli chodzi o działania w obszarze linii 38 i stref jej oddziaływania, to po pierwsze powinna zostać wykonana łącznica Nowy Młyn - Robawy (Reszel) - Kolno. Tylko ten zabieg radykalnie skróci czas przejazdu z Mazur do Olsztyna dostosowując układ linii do polskich realiów polityczno - ekonomicznych. Z kursami pociągu regionalnego, w Kętrzynie powinny być skomunikowane szynobusy do Bartoszyc i być może Węgorzewa. Niestety oba rozwiązania wymagają czasu i woli politycznej, a w obecnych realiach rabunkowego galopu ku przepaści, budowanie byle czego i byle gdzie aby drogo i na kredyt jest celem politycznym wszystkich polityków w kraju. Z pozdrowieniami M. Banach
@PokoleizKuleckim
@PokoleizKuleckim 2 жыл бұрын
To się nazywa "drobne uzupełnienie" a la Marcin Banach. Najprzyjemniejszą częścią procesu publikacyjnego stało się czytanie Pańskich komentarzy. Powyższy również w samo sedno, do tego uwypuklający aspekty pewnych działań, o których osobiście nie miałem pojęcia, jak związek intensywności elektryfikacji linii lokalnego znaczenia w północnej Polsce z planowanym uruchomieniem EJ Żarnowiec. Bardzo dziękuję za te komentarze i kłaniam się nisko za wiedzę i gotowość dzielenia się nią z Widzami i Słuchaczami. Wdzięcznym również za wyrozumiałość wobec mojej niekompetencji.
@transport_bez_cenzury
@transport_bez_cenzury 2 жыл бұрын
@@PokoleizKuleckim Pan raczy żartować. Niekompetencja? Jakieś drobnostki jak czas instalacji płytek chodnikowych??? Proszę Pana, powiedzmy wprost i niech to wybrzmi: seria "Po Kolei z Kuleckim" zarówno od strony merytorycznej jak również formy - w tym kultury prezentacji omawianych tematów, dystansuje programy tematyczne w zawodowych mediach. Absolutne wyrazy uznania za pomysł i umiejętność mówienia o tajnikach kolei i technicznych niuansach w przystępny nawet dla laika - choć jednocześnie pełen finezji - sposób. Myślę że w tej opinii nie będę odosobniony. Dziękuję za filmową wycieczkę na Warmię i kolejny świetny odcinek. Pozdrawiam serdecznie Marcin Banach.
@PokoleizKuleckim
@PokoleizKuleckim 2 жыл бұрын
@@transport_bez_cenzury - kłaniam się z pokorą za te miłe słowa. Dziękuję.
@krzysztofmichalak3049
@krzysztofmichalak3049 2 жыл бұрын
Gdzieś w internecie wyczytałem iż w latach 70 ubiegłego wieku ówczesne władze na poważnie rozważały rozbudowę i elektryfikację linii porty przez Malbork,Elbląg Morąg, Olsztyn, Szczytno, Ostrołęka i ku granicy z Ukrainą. Podobno prace projektowe były bardzo zawansowane.
@transport_bez_cenzury
@transport_bez_cenzury 2 жыл бұрын
@@krzysztofmichalak3049 Byłoby to świetne rozwiązanie. Nic o takich planach nie wiedziałem i niejako "wynalazłem koło na nowo" kilkanaście lat temu. Ale to dowodzi, że dobre rozwiązania stworzone przez specjalistów (a nie lobbystów) potrafią być ponadczasowe i mieć zastosowanie w innej rzeczywistości politycznej i gospodarczej. Dziękuję za cenny komentarz i pozdrawiam serdecznie Marcin Banach.
@HarryUrazman
@HarryUrazman 2 жыл бұрын
Dalej na południowy - zachód, najpewniej w ciągu tej samej linii kolejowej stoi stacja Wąbrzeźno. Jest niemalże jota w jotę taka sama. Nawet ten ornament ceglano-tynkowy pod oknami jest wręcz analogiczny. No i na całej trasie jest podobnie, ale z drugiej też strony, jaki miałby być inny? Przecież proweniencja jest dla całego regionu jednaka.
@huluk
@huluk 2 жыл бұрын
Dokładnie, to ta sama linia. Prawie identyczna jak Wąbrzeźno jest stacja Biskupiec Pomorski. A identyczne ornamenty i bardzo podobną zabudowę na tej linii mają dalej stacje Skandawa i, już za granicą, Железнодорожный
@paweszczepaniak3399
@paweszczepaniak3399 2 жыл бұрын
proszę o film o dworcu pkp Nowe skalmierzyce i Kostrzyn
@PokoleizKuleckim
@PokoleizKuleckim 2 жыл бұрын
O, chętnie. Tylko chwilowo za daleko.
@Mr._Mechanik
@Mr._Mechanik 2 жыл бұрын
Czy tylko mi się wydaje że widzę deformacje szerokokątnej kamery?
@PokoleizKuleckim
@PokoleizKuleckim 2 жыл бұрын
Jest deformacja. Kręcone GoPro na gimballu.
@gitaraamator
@gitaraamator 2 жыл бұрын
Ciekawy opis stacji, która niestety dziś jest pusta i nic nie wskazuje by się to miało zmienić... Niestety dla władz województwa Warmińsko-Mazurskiego kolej jest traktowana jako przysłowiowa kula u nogi, której najchętniej by się pozbyto - ale prawo nie pozwala. Gdybym miał popuścić wodze fantazji, to w regionie przydałaby się linia kolejowa łącząca Dobre Miasto, Lidzbark Warmiński i Bartoszyce. Szkoda że z takim podejściem władz województwa, takie plany są nierealne
@PokoleizKuleckim
@PokoleizKuleckim 2 жыл бұрын
Oj, przydałaby się. To już nie wróci. Bardzo dziękuję za komentarz.
@andrzejhaman1253
@andrzejhaman1253 2 жыл бұрын
Trzeba tu dodać, że o ile odcinek Lidzbark Warm.-Bartoszyce to byłaby odbudowa linii pochodzącej z czasów pruskich i funkcjonującej jeszcze za PRL-u, to odcinek z Dobrego Miasta do Lidzbarka byłby linią kolejową całkowicie nową, a przy obecnych kierunkach podróżowania niejako oczywistą. Jeżdżenie między Olsztynem a Bartoszycami przez Dobre Miasto i Lidzbark jest o wiele bardziej sensowne niż nakładanie drogi przez Korsze czy Czerwonkę. Tyle, że za czasów pruskich Olsztyn nie był głównym celem podróży dla mieszkańców tych miast (wszystkie jak się zdaje miały natomiast godziwe jak na tamte czasy połączenia z Królewcem), a PRL w tym rejonie przez prawie 50 lat zadowalał się ogryzkami pruskiej sieci kolejowej pozostawionymi na miejscu przez sowieckie trofiejnyje otriady, i mając priorytety ulokowane gdzie indziej, nie uczynił nic w celu dostosowania sieci do nowej sytuacji.
@PokoleizKuleckim
@PokoleizKuleckim 2 жыл бұрын
@@andrzejhaman1253 - trudno o trafniejsze podsumowanie. Dziękuję.
@maslobutter3151
@maslobutter3151 2 жыл бұрын
Hmm czy aby na pewno linia Czerwionka -Lidzbark W. została rozszabrowana? Armia Czerwona na tereny Prus wschodnich to chyba weszła dopiero w styczniu 1945 r. to kto miał ją rozszabrowac? Może została strategicznie rozebrana jeszcze przez Niemców?
@PokoleizKuleckim
@PokoleizKuleckim 2 жыл бұрын
Tego nie wiem, dlatego nie wskazuję palcem, kto; może być tak, że jeszcze Niemcy przy okazji odwrotu narobili strat. Fakt, Sowieci weszli dopiero w styczniu, a 22-go "wyzwolili" Olsztyn. Dziękuję!
@maslobutter3151
@maslobutter3151 2 жыл бұрын
Proszę darować to moje czepialstwo, ale użycie słowa "rozszabrowano" dość wymownie określa rodzaj czynności. Przypomnę, że szaber to kradzież/grabież opuszczonego/porzuconego mienia. W 1944 to mienie nie było ani porzucone, opuszczone, a administrujący tymi terenami Niemcy nie mogli dokonać rozszabrowania, najwyżej rozbiórki ;) pytanie skąd pochodzi informacja o likwidacji linii jeszcze w 1944 r i jak pewna jest to informacja? Mamy jakieś wiarygodne źródło? Btw oczywiście dziękuję za materiał.. proszę tych moich dociekań nie traktować osobiście. Pozdrawiam.
@PokoleizKuleckim
@PokoleizKuleckim 2 жыл бұрын
@@maslobutter3151 - ależ proszę się czepiać, przyjmuję każdą krytykę z pokorą. Informacja pochodzi z Bazy Kolejowej: www.bazakolejowa.pl/index.php?dzial=linie&id=484&okno=historia
@sebastiankoral5747
@sebastiankoral5747 2 жыл бұрын
Sprawdź Messenger, wysłałem Ci linka do ciekawej imprezy związanej z kolejami. Pozdrawiam
@anbo87
@anbo87 2 жыл бұрын
Nazwa jest rodzima to później ją przetłumaczyli dosłownie... Słowianie byli przed Germanami.... Nasz język jest pierwotnym na terenie od Renu na wschód. Przesnalizuj nazwy miejscowości...
@GdaJacek
@GdaJacek 3 ай бұрын
Dworzec typowy dla Ostbahnu
@ryszardlonski9454
@ryszardlonski9454 Жыл бұрын
a o linii kolejowej i o mostach w stanczykach
@PokoleizKuleckim
@PokoleizKuleckim Жыл бұрын
Kawał drogi, ale się doczekają.
@twkolejofil
@twkolejofil 2 жыл бұрын
Krata w kasie powojenna, bo przedwojenna pewnie została w wyniku "zorganizowanego wandalizmu" przetopiona na radzieckie czołgi...
@leonzawodowiec6794
@leonzawodowiec6794 2 жыл бұрын
Raczej motyw na kracie był nieodpowiedni..
@ryszardlonski9454
@ryszardlonski9454 Жыл бұрын
a o ostbahnie nic chcjarz jest tak blisko koscierzyny
@PokoleizKuleckim
@PokoleizKuleckim Жыл бұрын
Chcę, ale ciagle w niedoczasie…
@viz12345
@viz12345 2 жыл бұрын
Tyle słów zachwytu nad... ruderą. Pewnie pod tym tynkiem zaczerwieniła się z zażenowania.
@wojteksmag8286
@wojteksmag8286 2 жыл бұрын
To nie jest rudera, ktoś mieszka, ktoś w jakimś zakresie dba o budynek i otoczenie...
@PokoleizKuleckim
@PokoleizKuleckim 2 жыл бұрын
Zaczerwieniła się. Na starych zdjęciach widać stan przed otynkowaniem i rzeczywiście, była czerwona.
@irekkur3210
@irekkur3210 2 жыл бұрын
Pan się jarasz architekturą kolejową a większość powszechnego plebsu,używa tej budowli jako szczalni i miejsca skrytego pochłaniania zawartości butelek z alkoholem i miejsca destrukcji tych że opróżnionych butelek....
@PokoleizKuleckim
@PokoleizKuleckim 2 жыл бұрын
To jest coś, co mnie dobija: wszelkie tereny ukryte przed wzrokiem ludzkim zamieniają się w kloaki i śmietniska. Na Warmii i Mazurach jeszcze nie ma tragedii, za to na Mazowszu skala zjawiska jest powalająca.
@irekkur3210
@irekkur3210 2 жыл бұрын
@@PokoleizKuleckim Bo to Polska właśnie,trzy lata temu byłem w Wilkowie na weselu,to ta słynna miejscowość nieopodal Kazimierza Dolnego,która była zlana w powodzi 2010 roku.Domy odbudowane,wszystko cacy,jednak za jednym ze sklepów usłyszałem szum,nie wody a miejscowych tubylców...Gdy tam zaszedłem a byłem mocno skacowany ujrzałem trio miejscowych oficerów delektujących się na jabłecznikowej imprezie i z kilkaset jeśli nie kilka tysięcy różnych butelek,ja pierdole....
@anbo87
@anbo87 2 жыл бұрын
Czytaj nazwy miast ....tylko po prostu po polsku . Niema etymologii romanskiej.
Po kolei z Kuleckim - Odcinek 149 - Rozmowy nad szkieletem (Kościerzyna)
19:54
Final muy increíble 😱
00:46
Juan De Dios Pantoja 2
Рет қаралды 51 МЛН
когда повзрослела // EVA mash
00:40
EVA mash
Рет қаралды 4,1 МЛН
🤔Какой Орган самый длинный ? #shorts
00:42
KINDNESS ALWAYS COME BACK
00:59
dednahype
Рет қаралды 125 МЛН
MotoBieda jedzie tramwajem: Konstal 105Na
22:26
MotoBieda
Рет қаралды 156 М.
ODWIEDZIŁEM TOWAROWĄ STACJĘ KOLEJOWĄ W ŚRODKU LASU
7:09
ツ Bla3keeedMk
Рет қаралды 1,3 М.
Po kolei z Kuleckim - Odcinek 97 - Węgiel w rzece (Zwierzyniec)
27:51
Po kolei z Kuleckim
Рет қаралды 30 М.
Historia warszawskiego metra - cz. 1 (1904-1957)
25:39
Wojciech Żołnierczyk - Cykl Warszawski
Рет қаралды 7 М.
Parę słów o… ODCINEK 75 - Eaos WĘGLARKA NORMALNA #kolej
19:37
KOLEJ mirmur2
Рет қаралды 27 М.
"DONBAS - urządzenie do szybkiej naprawy wagonów kolejowych" (1981) /CAŁY FILM/
23:25
Wytwórnia Filmów Oświatowych
Рет қаралды 60 М.
Po kolei z Kuleckim - Odcinek 157 - Wschodnia Poręba (Ostróda)
31:14
Po kolei z Kuleckim
Рет қаралды 10 М.
Tajemnice Katastrofy pod Długołęką z 1977
33:05
Gdyby
Рет қаралды 107 М.
Po kolei z Kuleckim - Odcinek 74 - Kolej, woda, wojna
28:59
Po kolei z Kuleckim
Рет қаралды 38 М.
Easy Art with AR Drawing App - Step by step for Beginners
0:27
Melli Art School
Рет қаралды 7 МЛН
WATERPROOF RATED IP-69🌧️#oppo #oppof27pro#oppoindia
0:10
Fivestar Mobile
Рет қаралды 17 МЛН
Опять съемные крышки в смартфонах? #cmf
0:50