Argumenty za Istnieniem Boga: Od Rozumu i Szkicu do Doświadczenia Boga. O. Rafał Sergiusz Niziński

  Рет қаралды 2,866

Fundacja Prodoteo

Fundacja Prodoteo

8 ай бұрын

W najnowszym odcinku podcastu "Rozmowy o apologetyce," prowadząca Małgorzata Madej zaprasza słuchaczy do fascynującej dyskusji na temat argumentów za istnieniem Boga, a jej gościem jest o. Rafał Sergiusz Niziński OCD. Zapraszamy na intelektualne wyzwanie, które pomoże słuchaczom lepiej zrozumieć zaawansowane filozoficzne podejścia do tego tematu, takie jak te przedstawione przez Xaviera Zubiriego.
Odpowiemy m.in na pytania:
✔ Czy do przekonania w istnieniu Boga da się dojść na drodze rozumu?
✔ Które argumenty za istnieniem Boga są najlepsze?
✔ Dlaczego Bóg nie daje nam "lepszych", bardziej przekonujących dowodów?
✔ Jakie jest podejście Xaviera Zubiriego do poznawania Boga? Czym różni się jego próba argumentacji od klasycznych dróg poznania Boga?
✔ W jaki sposób Zubiri szkicuje obraz Boga? Dlaczego uważa, że rzeczywistość musi być osobowa?
Gościem odcinka jest o. prof. UAM dr hab. Rafał Sergiusz Niziński - karmelita bosy, wykładowca Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu.
___________________________________
Odwiedź nas:
🌐 Czytelnia i księgarnia apologetyczna: contragentiles.pl/
 👍  Facebook: / gentilescontra
📷 Instagram: / contra_gentiles
🌀 Twitter: / gentilescontra
___________________________________
"Rozmowy o apologetyce" - premiera podcastu w każdy czwartek o godz. 20.00.
📺 KZfaq: / prodoteo
👍 Facebook: / videos
🟢 Spotify: tiny.pl/98rl3
🎙️  SoundCloud: / fundacjaprodoteo
🔎  Google Podcasts: tiny.pl/98693
🍎 Apple Podcast: tiny.pl/98r4q
W “Rozmowach o apologetyce” skupiamy się na obronie prawd i wartości chrześcijańskich. Wyjaśniamy prostym językiem, dlaczego wiara chrześcijańska jest aktualna, a życie według jej wartości jest wciąż możliwe w XXI w. Wraz z zaproszonymi gośćmi, specjalistami z obszaru teologii i dziedzin pokrewnych, publicystami i autorami, zastanawiamy się nad racjonalnością wyznania wiary, relacją między religią i nauką oraz miejscem Boga w świecie zdominowanym przez podejście naukowe. Prezentujemy argumenty, dzięki którym słuchaczom łatwiej będzie przekonywać inne osoby, że warto wierzyć Jezusowi, Biblii i Kościołowi. Podcast prowadzi Małgorzata Madej.

Пікірлер: 83
@j.catchaser5769
@j.catchaser5769 6 ай бұрын
Bardzo wartościowy kanał! Działajcie dalej!
@magdalenabarczyk775
@magdalenabarczyk775 8 ай бұрын
Dziekujemy ojcu za rozmowe❤
@staho9796
@staho9796 7 ай бұрын
Koronnym argumentem potwierdzającym istnienie Boga ....jest szatan w kościele .
@jarikrawczyk
@jarikrawczyk 8 ай бұрын
7:37 A to się zgadza, cieszę się, że ojciec profesor przyznaje wprost, że nie jest on racjonalnym człowiekiem, ale istotą która bardziej opiera się na emocjach niż racjonalnym rozumie. Kiedy profesor twierdzi że 75% decyzji które ludzie robią są decyzjami emocjonalnymi, jego emocje te ( w raz z całym skomplikowanym ciągiem poprzedzających je przyczyn) najprawdopodobniej nie dopuszczają go do przyznania, że nauka pokazuje, iż rzekomo wolne, świadome decyzje, są faktycznie dokonywane w ośrodkach mózgu odpowiedzialnych za podświadomość jeszcze na długo przed tym kiedy my stajemy się tych decyzji świadomi, co burzy koncept istnienia liberalnej, wolnej, ofiarowanej nam przez Boga woli, takiej jaką ją sobie wyobrażają chrześcijanie, pokazując, że jest to swego rodzaju iluzja.
@jarikrawczyk
@jarikrawczyk 8 ай бұрын
8:38 Zgadza się, ludzie są przede wszystkim emocjonalni, co prowadzi ich do błędnych wniosków, ale nie znaczy, że nie mogą obi się eksponować do idei które wpłyną na łańcuch przyczynowo skutkowy, co doprowadzi ich do dokonywania przez ich podświadomość lepszych, bardziej racjonalnych wyborów. Na przykład obecnie ludzkie społeczeństwa by zwalczać przestęoczość koncentrują się na systemie opartym na zemście (tzw "sprawiedliwości karnej") gdzie bardziej efektownym byłoby -używając tych samych funduszy- zwalczanie istnienia nędzy, biedy i stresu w społeczeństwie, leczeniu chorób psychicznych, - gdzie bezpardonową walkę z biedą i cierpieniem bardzo zalecał sam Pan Jezus. Na przykład kiedy matka płodu znajduje się w stresowej sytuacji, wydzielane hormony negatywnie wplywają na rozwój płodu, w efekcie czego rodzi się on z statystycznie mniejszymi płatami czołowymi, co zmniejsza szanse na prowadzenie w przyszlości tego dziecka, a później dorosłej osoby lepszego życia, bez popełniania przestępstw, zwieksza szansę na agresywne zachowania, depresję czy nałogi.
@janlewandowski3792
@janlewandowski3792 5 ай бұрын
Masz jakieś dowody na te wszystkie swoje bajeczki, które wypisujesz, Krawczyk?
@jarikrawczyk
@jarikrawczyk 8 ай бұрын
13:22 Jezus czasami wiedzą się popisał (jesli wierzyć anonimowym autorom ewangelii) jak w wymienianym przez ojca profesora przypadku połowu ryb, ale czasami on dawał żenującą plamę, twierdząc na przykład, że nasionko musztardy jest najmniejszym z istniejacych nasion (by już nie wspomnieć, że okazało się iż był w błędzie odnośnie apokalipsy mającej być tuż za rogiem).
@staho9796
@staho9796 8 ай бұрын
Z sieczki styli z której są pozlepiane ewangelie wynika że tam wycinał i wstawiał co i komu w duszy grało ...paląc orginały by ślad nie pozostał. Co było normalną powszechną praktyką jak twierdzą znawcy tamtego okresu. Ich wiarygodność jest podobna jak liczba papieży ....liczyli liczyli , ponad tysiąc lat nie mogac się doliczyć dopiero niedawno chłopaki ogarnęli się i rzutem kostką ...podali sume. Ale wrzask że tradycja jest rzecz swieta ..
@waldek2100
@waldek2100 8 ай бұрын
Uważam, że warto również korzystać z logicznego podejścia do wielu kwestii, nie zawsze potrzebujemy wiedzy historycznej, aby ocenić coś pod kątem sensu. Chcę przytoczyć jako przykład jedno z istotniejszych zagadnień - ukrzyżowanie Jezusa Chrystusa. Spotykam się z pytaniami dotyczące sensu ukrzyżowania Jezusa - czy forma ofiary zastępczej/zadośćuczynienia, gdzie niewinna osoba ponosi konsekwencje za innych. Podobnie, czy zabicie niewinnego czującego zwierzęcia w celu zadośćuczynienia za grzechy ludzkie jest sprawiedliwe? Istnieją sytuacje, w których można naprawić krzywdy finansowo, ale nie można karać innej osoby za czyjeś przewinienia poprzez więzienie lub karę śmierci. W tych przypadkach nie można użyć formy ofiary zastępczej/zadośćuczynienia. De facto, to nie jest kara, lecz forma zadośćuczynienia lub naprawy krzywdy. Innymi słowy, nie można ponosić kary jako forma zastępcza, ale można naprawić szkody finansowo lub w inny sposób. Zabicie lub torturowanie lub więzienie nie naprawia szkody, tym bardziej jeżeli to robi osoba która nie popełniła tego złego czynu. Warto zastanowić się nad pytaniem, czy te prawa pochodzą od Boga, czy istniały przed nim, oraz czy karanie niewinnych za grzechy winnych jest zgodne z moralnością i sprawiedliwością? Dlaczego za grzech Adama i Ewy ludzie zostali tak surowo ukarani, zwłaszcza w porównaniu z innymi grzechami, takimi jak znęcanie się nad Jezusem i Jego ukrzyżowaniem przez ludzi? Grzech pierworodny wynikał z dążenia ludzi do poznania, co jest dobre, a co złe, a także z ich próby rozróżnienia tego samodzielnie. Być może to właśnie brak tej umiejętności przyczynił się do zwiedzenia ich, bo nie potrafili odróżnić, co jest właściwe, a co nie. Jednak, jeśli ktoś twierdziłby, że Adam i Ewa pragnęli posiadać zdolność decydowania, co jest dobre, a co złe, to czy taki scenariusz jest w ogóle możliwy? Gdyby Bóg określił rzeczy uważane za złe jako dobre, czy nadal moglibyśmy Go nazywać Bogiem. Dlaczego więc za grzech pierworodny ludzie zostali tak surowo ukarani, szczególnie poprzez ogromne cierpienie dzieci na nowotwory czy klęski żywiołowe, podczas gdy za zabicie Jezusa, może być zbawionym? W jednym przypadku dwoje ludzi popełnia coś złego, w drugim zaś grupa ludzi dokonuje czegoś potwornego, a konsekwencje mają diametralnie różny wpływ na całą ludzkość. Jeśli sądy świeckie skazywałyby niewinnych ludzi za przewinienia winnych poprzez tortury lub karę śmierci, czy byłoby to moralnie i sprawiedliwie? Proszę o wsparcie w poszukiwaniu materiałów dotyczących tych kwestii, ponieważ nie znajduję odpowiedzi na moje wątpliwości.
@jarikrawczyk
@jarikrawczyk 8 ай бұрын
Czerpanie korzyści z ludzkiej ofiary i uczucie radości z tego powodu, to cecha chrześcijan która zbliża ich do wyznawców bogów w kulturze Majów (lub nawet tylko kulturze wczesnych Żydow).
@waldek2100
@waldek2100 8 ай бұрын
@@jarikrawczyk W starożytności ludzie składali w ofierze małe dzieci, ponieważ uważali, że dziecko jest najbardziej czystą formą człowieka, taką niewinną i cenną, co miało ich uchronić przed gniewem Bożym. Zabijanie i spalanie zwierząt, istot czujących, wydaje się być analogiczne, zwłaszcza że zwierzęta powinny być bez skazy. Często wybierano młode baranki jako symbole niewinności. Młode baranki rzeczywiście wyglądają na urocze i niewinne. Jednak dlaczego nie można by po prostu podarować tego baranka innej osobie, zamiast mu poderżnąć gardło i spalić? Czemu Bogu potrzebne są spalone zwłoki zwierzęcia? Ukrzyżowanie Jezusa miało również na celu ochronę przed gniewem Bożym, karą Bożą lub piekłem, po prostu miało nas zbawić. Nie bardzo rozumiem, jak ktoś może wziąć na siebie winy wielu ludzi, którzy nie mieli z tym nic wspólnego. Przecież nie istnieje jakaś odgórna mądrość ani zasada, że inna osoba może brać winę na siebie. Wręcz przeciwnie, zasada mówi, że inna osoba nie powinna ponosić kary za przewinienie innej osoby.
@waldek2100
@waldek2100 8 ай бұрын
@@jarikrawczyk To jakby dyrektor domu dziecka miał bardzo trudnych wychowanków i doszedł do wniosku, że musi ich jakoś ukarać. Razem z żoną postanowili mieć syna, który miałby za zadanie próbować przekonać tych trudnych wychowanków do zmiany swojego zachowania. Jednak jeśli te próby zawiodą, to przynajmniej dyrektor i jego żona mieliby kogoś, na kim mogliby wymierzyć karę. Oczywiście nie mieliby bezpośredniego udziału w tym procesie, to ci trudni wychowankowie mieliby znęcać się nad i torturować oraz zabijać dziecko dyrektora. W takiej sytuacji dyrektor uznałby, że grzech był na tyle wielki, że tylko jego własne dziecko mogło go udźwignąć, ponieważ było to bardzo dobre, miłe, grzeczne i najlepsze dziecko na świecie. Jednak czy to nie wydaje się być pozbawione sensu?
@jarikrawczyk
@jarikrawczyk 8 ай бұрын
@@waldek2100 Koncept grzechu pierworodnego nie istniał u Żydów, nie nauczał o nim Jezus. Na ten pomysł wpadli wyznawcy przekonani, że Jezus był mesjaszem który przyniesie koniec panowania zła na świecie, którzy zaskoczeni jego śmiercią, wobec plotek o jego zmartwychwstaniu starali się jak mogli jego bezsensownej śmierci nadać jakiś sens.
@waldek2100
@waldek2100 8 ай бұрын
@@jarikrawczyk Ten przykład podałem tylko po to, aby ukazać, jaką logiką kierują się obecnie apologeci. W przypadku Adama i Ewy popełniają coś złego, za co cała ludzkość zostaje ukarana. Natomiast w przypadku ukrzyżowania Jezusa ludzie dokonują czynu wydawałoby się jeszcze gorszego, znęcają się poniżają oraz okrutnie zabijają Jezusa, a mimo to doznają zbawienia. To ludzie zabijają Jezusa, jednak na nich nie spada podwójny grzech, czyli grzech pierworodny i grzech zabicia Jezusa. Tylko pierwszy jest uznawany za grzech, a drugi stanowi swoiste wynagrodzenie za potworność popełnioną przez ludzi.
@emilianowoslawska6157
@emilianowoslawska6157 8 ай бұрын
Pragnienie jest dowodem na istnienie wody.
@jarikrawczyk
@jarikrawczyk 8 ай бұрын
Istnieje wiele niezależnych dowodów na istnienie wody . Natomiast pragnienie życia na wieczność w raju nie jest dowodem na istnienie wiecznego raju.
@panpaniscuscommentary1268
@panpaniscuscommentary1268 8 ай бұрын
Pragnienie włożenia kapci i brak rano tych kapci pod łóżkiem które zostawiłem tam wczoraj wieczorem, jest dowodem na istnienie kradzących kapcie krasnoludków.
@jarikrawczyk
@jarikrawczyk 8 ай бұрын
3:54 Odnośnie drugiego argumentu. Prawa natury to nie prawa "nakazowe" tylko "opisowe". Opisują one jaka natura jest, a nie jaka ma być. Nic nie musiało ich stworzyć, a co dopiero ktoś, a co dopiero jakiś niematerialny umysł. Twierdzenie, że jakiś niematerialny umysł coś stworzył czy utrzymuje w działaniu wyjaśnia dokładnie nic. Podejście chrześcijan do otaczajacego świat jest jak podejście (inteligentnej) kałuży które wydaje się, że dziura w które się ona znajduje została perfekcyjnie zaprojektowana do kształtu jej ciała ( powtarzając Douglasa Adamsa).
@janlewandowski3792
@janlewandowski3792 8 ай бұрын
Zabawne są stwierdzenia Krawczyka, że coś tam "nie wyjaśnia dokładnie nic", podczas gdy wszystko to co pisze Krawczyk nie wyjaśnia dokładnie nic, gdyż są to same subiektywne opisy chciejstwa Krawczyka i nic poza tym
@wandastasiak5053
@wandastasiak5053 8 ай бұрын
Od Słowa i jego przejawiania się.....
@jarikrawczyk
@jarikrawczyk 8 ай бұрын
7:02 Argumenty Państwo mają, ale ludzie w Boga nie wierzą, gdyż są to argumenty bardzo słabe, z łatwością odrzucane.
@beataannanowak659
@beataannanowak659 8 ай бұрын
22 Nie okradaj nędzarza, ponieważ jest nędzarzem, nie uciskaj w bramie biednego, 23 bo Pan rzecznikiem ich sprawy, wydrze On życie tym, co ich krzywdzą. 24 ...
@pawellewap1331
@pawellewap1331 8 ай бұрын
W Bibli jest napisane: "Bóg stworzył człowieka na swój obraz i podobieństwo". Czy to prawda ? Nie sądzę. Gdyby tak było to jest szereg powodów by złożyć reklamację na złe i tandetne wykonanie dzieła. Co nie pasuje do jakiegokolwiek super stwórcy. Natomiast faktem jest, że to człowiek stwarza Boga na obraz i podobieństwo swoje. Inaczej mówiąc zarówno Bóg jak i wiara są produktem kultury w której człowiek żyje. I to by było na tyle.
@jarikrawczyk
@jarikrawczyk 8 ай бұрын
22:02 Istnienie etyki i moralności można rownie dobrze, a nawet lepiej, wytłumaczyć procesami ewolycyjnymi zachodzacymi wśród zwierząt tworzonych grupy społeczne, gdzie przetrwanie tych grup (a szerzej gatunku) jest zależne od sprawnego funkcjoniwania tych grup, co wyraźnie pokazują wspólczesne badania, badania o których Kant nie miał pojęcia, co nie dziwi, skoro dzisiaj prowadzacy ten program tego też nie wiedzą. Natomiast jeśli przyjglądnąć się rzeczywistości, już tylko samo istnienie niepotrzebnego zła jak najbardziej przeczy istnieniu Boga chrześcijan
@Tomasz_Kowalski
@Tomasz_Kowalski 8 ай бұрын
👍👍
@jarikrawczyk
@jarikrawczyk 8 ай бұрын
2:51 Brawo Panie profesorze! Bardzo uczciwie Pan przyznał, że nie istnieją dowody na istnienie Boga, natomiast istnieją zaledwie pewne przesłanki lub argumenty. Kwestią jednak jest czy są to dobre argumenty. Uważam jednak, że ocenianie ważności czy poważności argumentów ludzką intuicją i ludzkimi emocjami to poważny błąd. Biorąc pod uwagę jak ograniczony dostęp do rzeczywistości daje nam nasz rozum, intuicyjne myślenie bardzo częste prowadzi do bardzo poważnych błędów. Na przykład intuicyjnie praktycznie wszyscy odnoszą wrażenie, że ich stopy są tak samo stare jak ich głowy, tymczasem nauka (teoria względności Einsteina) pokazuje nam, że to błąd, że nasze stopy są młodsze od naszych głów (to właśnie na tej zasadzie działa GPS w Pana samochodzie czy telefonie). Takich przykładów jest mnóstwo. "The Monty Hall problem" świetnie pokazuje jak ludzka intuicja zawodzi kiedy dokonywujemy probabilstycznych dwustopniowych wyborów (niestety tylko 12% z nas dochodzi do poprawnej decyzji). Odnośnie ludzkuch emocji jest jeszcze gorzej. Wpływ efektu potwierdzenia na ocenę faktów czy posiadanych danych jest naprawdę fatalny. Jest to główny powód dlaczego standardem dobrej metodologii przeprowadzania eksperymentów naukowych - gdzie tylko jest to możliwe, np. w medycynie - są robione na dużych populacjach są badania randomizowane, gdzie badania te są również podwójnie zaślepione, a intuicyjnych twierdzeń indywidualnych uczestnilów/podmiotów takich badań nikt poważny nie uważa z jakiś argument. To tak na samym wstępie.
@janlewandowski3792
@janlewandowski3792 8 ай бұрын
Spłodziłeś bardzo dużo stanowczych stwierdzeń jak na kogoś, kto nie ma dostępu do rzeczywistości. Jak zwykle nie produkujesz nic poza wewnętrznie sprzecznym jazgotem
@agnesag7458
@agnesag7458 8 ай бұрын
Taa. "Nasz rozum daje nam tak ograniczony dostęp do rzeczywistości i prowadzi do bardzo poważnych błędów. Z wyjątkiem ateizmu, ten to jest pewny i bezbłędny" 😂
@jarikrawczyk
@jarikrawczyk 8 ай бұрын
@@agnesag7458 Niestety tak jest z ludzkim rozumem, dlatego naukowcy, teiści, deiści i ateiści, wynaleźli naukowe metody by zwiekszać prawdopodibieństwo, że konkluzje do których dochodzimy odzwierciedlają rzeczywistość, gdzie operowanie intuicją czy emocjami ewidentnie tego nie zapewnia, a o czym mówiłem w podawanych przykładach, gdzie nie widzę Pani dowodów na to, że się - przytaczając je - mylę.
@magdalenabarczyk775
@magdalenabarczyk775 8 ай бұрын
jakoz i dowodow na niestnienie
@jarikrawczyk
@jarikrawczyk 8 ай бұрын
3:10 Po pierwsze, chociaż argumentów ten często jest przywoływany, nikt jeszcze nie udowodnił, ani nawet jeszcze nie próbował, że nieskończony regres przyczyn - przysłowiowa nieskończona wieża żółwi - nie jest możliwy. Zadawanie pytania wyrażające osobiste, intuicyjne niedowierzanie: "no, ale jak to jest możliwe, że niby miałby istnieć nieskończony regres?" nie jest żadnym dowodem tezy, że nieskończony regres nie istnieje. Natomiast skoro wszystko musi mieć przyczynę istnienia, to pytanie o przyczynę istnienie boga (Boga) wcale nie jest pytaniem trywialnym. Jeśli teiści na to odpowiadają, że jego istnienie bez przyczyny jest po prostu"brutalnym faktem" ( czymś na co nie ma wyjaśnienia), to przecież równie dobrym "brutalnym faktem" jest natura czy naturalustyczny panteizm. Równe dobrym, a nawet lepszym gdyż po pierwsze natura istnieje, a po drugie będąc nieosobową, pozbawiobą intencji jest czymś prostszym od konceptu Boga. Zgodne współczesną fizyką i kosmologią nasz lokalny wszechświat z jego materia i czasoprzestrzenią nie powstały z niczego, ale powstał z (przez przemianę) energii wiecznego kosmosu. Współczesna fizyka i kosmologia twierdzą, że zawsze istniał i będzie istniał wieczny kosmos w postaci energii, która to energia przekształciła się w materię kiedy powstała nasza lokalna czasoprzestrzeń. Istnieje kilka teorii fizycznych próbujących to wyjaśniać. Jedną jest teoria o energii pól kwantowych. Nad inną z nich (conformal cyclic cosmology) pracuje znany Polak, katolik, profesor Meissner, współpracownik Noblisty profesora Penrose-a, szukający śladów poprzedniego wszechświata w kosmicznym promieniowaniu mikrofalowym tła. Każdy jeden z tych spekulatywnych modeli, będąc naturalistycznym, ma tę przewagę nad spekulatywnym modelem proponowanym przez katolicki kościół, czy szerzej każdym spekulatywnym modelem proponowanym przez Abrahamiwych teistów, (zakładając jesli nie żyjemy w jednej wielkiej symulacji), czy innych teistów, że istnie natury i naturalnych procesów jest praktycznie udowodnione, a istnienie jakiegokolwiek boga, a tym bardziej Boga chrześcijan, z jego wszystkimi charakterystykami, nie jest.
@janlewandowski3792
@janlewandowski3792 8 ай бұрын
Bardzo dużo stanowczych twierdzeń. Masz jakiekolwiek dowody na choć jedno z nich? Nie masz. Jak do tej pory nie byłeś w stanie wykazać nawet tego, że twój rozum i zmysły działają poprawnie choćby w jednej kwestii a zabierasz się za stanowcze deklaracje o świecie. Nic poza pustosłowiem i ślepymi deklaracjami wiary nie wytwarzasz
@agnesag7458
@agnesag7458 8 ай бұрын
ad nieskończonego regresu przyczyn - proponuję zapoznać się z argumentacją pana Williama Lane'a Craig"a. To, że ty nie znasz kogoś, kto by się zmierzył z danym zagadnieniem, nie znaczy, że takiej osoby nie ma.
@jarikrawczyk
@jarikrawczyk 8 ай бұрын
@@agnesag7458 Argumentację Craiga znam. Ne znam dowodu Craiga, że nieskończony regres nie jest możliwy, bo on go nie przedstawił. Nie zabierze Pani dużo czasu by znaleźć materiały jak "Physicists and Philosophers reply to the Kamam Cosmological Argument ..."
@waldek2100
@waldek2100 8 ай бұрын
@@janlewandowski3792 Nauka jest jedna, niezależnie od wyznania naukowca, i zazwyczaj prezentuje podobne koncepcje powstania wszechświata, zgodnie z obecnie dostępną wiedzą. Istnieje tysiące różnych religii, które posiadają różnorodne koncepcje stworzenia świata, często znacząco od siebie odbiegające. W większości przypadków te koncepcje religijne wymagają przyjęcia ich na wiarę. Warto zastanowić się, czy lepiej wybrać koncepcje oparte na nauce lub któreś z przekonań religijnych. - stworzenia przez żółwie (Afrykańskie religie): W niektórych afrykańskich mitologiach, wszechświat powstał na skorupie ogromnych żółwi, które niosły go na swoich plecach. - Koncepcja żaby (Narodowy mit aborygeński, Australia): W mitologii aborygeńskiej wierzy się, że świat został stworzony przez ogromną żabę, która śpiewała go do istnienia. - o powstaniu z jajka (Hinduizm): Hinduistyczna mitologia zawiera wersję, w której wszechświat powstał z jaja Brahmy, jednej z trzech głównych bóstw hinduizmu. - Stworzenie za pomocą wymiotów (Kotakotański mit stworzenia, Afryka): W mitologii niektórych afrykańskich plemion Kotakota, świat został stworzony, gdy bóstwo wymiotowało go do istnienia. - Koncepcja mowy jako tworzenia (Słowo Boże w Księdze Rodzaju, Judaizm, Chrześcijaństwo, Islam): W wielu religiach abrahamowych, wszechświat powstał za pomocą mowy Boga, który wyraził swoją wolę, mówiąc "Niechaj stanie się światłość." - Stworzenie poprzez taniec (Tantra, Indie): W niektórych nurtach tantrycznego hinduizmu i buddyzmu wierzy się, że świat powstał w wyniku kosmicznego tańca Boga lub bóstwa. - Koncepcje powstania z myśli (Platoniczne i neoplatoniczne filozofie): W niektórych filozofiach, takich jak platońska czy neoplatonistyczna, świat materialny powstał jako efekt myśli boga lub demiurga.
@jarikrawczyk
@jarikrawczyk 8 ай бұрын
6:07 Ciekawe. Obecnie istnieje bardzo wielu filozofów (poważna większość filozofów - by być precyzyjnym) których przecież nie można oskarżyć, że nie włożyli oni wysiłku by poznać co to jest metafizyka i posiadają oni sporą wiedzę o filozofii, a którzy jednak ani nie dochodzą na końcu do wniosku, że musi istnieć "byt" o którym mówi ojciec, ani że bytem tym jest jakiś bóg, lub specyficznie Bóg chrześcijan. No i co teraz?
@pantelew1
@pantelew1 8 ай бұрын
Folozof filozofowi nierówny. Ewolucja zastępuje Boga i dlatego daje się Go pomijać. Jednak wybitni jak Einstein uznawali Boga za koniecznego. Zwierzęta równie dobrze mogą być kreacją Boga. Dowody materialne na teorię ewolucji mają też luki, które tylko na siłę i na pewien czas fałszuje się się dla spokoju umysłu. Darwin z satysfakcją mówił, że zabił Boga. I cóż mu z tego przyszło? Przerost ego. A nam? Przerost konsumpcjonizmu.
@jarikrawczyk
@jarikrawczyk 8 ай бұрын
@@pantelew1 Powiedzieć, że specjaliści różnią się wykonywaną pracą, to tak jak by nic nie powiedzieć. Oceniać filozofów akuratnie da sie jak da się oceniać malarzy: kto był lepszy Monet czy Rembrant? Czym według Pana jest filozofia? "Bóg" Einsteina czy Spinozy to koncept bardziej zbliżony do naturalistycznego panteizmu niż teizmu. Einstein wyśmiał koncept Abrahamowego, osobowego Boga. Oczywiscie, że zwierzęta mogą być u podstaw kreacją jakiegoś "boga" ale z mojego punktu widzenia tylko bóg idiota, mając możliwości zastosowania istniejacych rozwiazań zapobiegania chorób nowotworowych, zastosował je u słonia, a nie człowieka. Po prostu to partacz, jesli istnieje i zwierzeta (w tym ludzi) stworzył. Luki odnośnie ewokucji nie są duże. Jest praktycznie pewne, że człowiek i szympans maja wspólnego przodka. Nic mi nie wiadomo, iż Darwin twierdził, że zabił Boga. Może Pan podać źródlo? W historii ludzkości ludzie przestali wierzyć w istnienie tysiecy bogów, a jakoś niebo się jeszcze nie zawaliło i slońce dalej wschodzi i zachodzi. ¯\_(ツ)_/¯
@magdalenabarczyk775
@magdalenabarczyk775 8 ай бұрын
A wielu filozofow uznaje, ze ten Byt istnieje.
@jarikrawczyk
@jarikrawczyk 8 ай бұрын
17:50 Wszystko co Tomasz nam przekazuje, to argumentacja, że wiara w pierwszą przyczynę nie jest logiczne sprzeczna. Pomijając już poruszany wcześniej brak dowodów, że nieskończony regres nie istnieje, to że propozycja nie jest logicznie sprzeczna, nie oznacza że odzwierciedla ona realnie istniejącą, otaczającą nas rzeczywistość.
@jarikrawczyk
@jarikrawczyk 8 ай бұрын
19:30 Myślę że ojciec profesor trochę źle charakteryzuje obecną epokę i jak obecnie postrzegana jest w niej rola filozofii, jako narzedzia odnośnie poznawania prawdy o funkcjonowaniu rzeczywistości. Kant to przecież też prawie "przedpotopowy" filizof. I nie chodzi tu o poznawanie prawdy, że dwa plus dwa równa się cztery. Sceptycyzm naszej epoki - czyli XX-XXIw. polega na realizacji, że w ogóle ludzkość nie posiada narzędzi do poznania całej prawdy o otaczający nas rzeczywistości. Biorąc pod uwagę nawet same już epistemoogiczne ograniczenia których wszyscy doświadczamy, nasze opisy rzeczywistości mogą być tylko prowizoryczne. Naukowe teorie są probabilstyczne, czyli są w stanie określić pewien stopień prawdopodobieństwa w jakim one są poprawne, ale nigdy nie są w stanie one dać nam pewność. Całe szczęście, że pewność nie jest konieczna do posiadania wiedzy. Odnośnie filozofii, czy to bazowanej na racjonalnym rozumie, czy na intuicjach i emocjach, czy na czymkolwiek innym, jest jeszcze ona bardziej uboższa od nauki jeśli chodzi o możliwości odkrywania i opisywania prawdy o otaczającej nas rzeczywistości. Dosłownie wszystkie filozoficzne teorie powinny być widziane jako to czym faktycznie są, czyli próbami tworzenia ontologicznych ram który pozwala nam lepiej czy gorzej funkcjonować w chaosie otaczającej nas rzeczywistości. Które pozwalają nam ten chaos uporządkować przypisując mu pewne kategorie Filozofia to nie tyle nauka co sztuka tworzenia idei pomagających nam opreacyjnie zrozumieć coś o funkcjonowaniu rzeczywistość, gdzie historyczna filozofia to wielki zbiór takich idei, niektórych lepszych dla naszego funkcjonowania, niektórych gorszych - które nie powinny być wiecej używane. Przykładem takich złych ideii są filozoficzne ramy które umożliwiały z pozoru racjonalnym ludziom palić bez wyrzutów sumienia (wręcz wprost przeciwnie, z czystym sumieniem) innych ludzi na stosach, mordować ich z zimną krwią za posiadanie nieortodoksyjnych poglądów o funkcjonowaniu rzeczywistości - jak np. Giordano Bruno. Przykładem takich złych filozoficznych ram są te które powodują, że ludzie bardziej się boją czarownic niż ludzi którzy czarownice palą na stosach. Ramy które spowodowały, że KK wydał podręcznik do zabijania rzekomych czarownic "Malleus Maleficarum" - młot na czarownice.
@marek5317
@marek5317 2 ай бұрын
Pseudonim nadany przez studenta w nawiasie- EGZOREK😂
@radosawszmid7822
@radosawszmid7822 8 ай бұрын
Jakiż to wspaniały rozum tworzy gwiazdy, które prędzej czy później wybuchają i sterylizują lub całkowicie niszczą jego własne stworzenie w promieniu kilku lat świetlnych? Cóż to za projektant, który zaprojektował czarne dziury pożerające całą wcześniej rzekomo stworzoną materię nie bacząc na nic? Cóż to za rozum, który doprowadza do, czy chociażby umożliwia zderzanie się galaktyk? Tam gdzie jedni widzą tylko wspaniały projekt, drudzy, poprzez chłodny ogląd rzeczywistości bez problemu dostrzegają przypadek i chaos. Wystarczy po prostu pozwolić swojemu umysłowi aby to zobaczył. Jeżeli miałby za tym stać jakiś wyższy i co najważniejsze nieomylny byt, to jest to raczej niebezpieczny eksperymentator aniżeli doskonały inżynier. Pomijam fakt iż dzielą nas lat świetlne od hipotezy, że taki byt mógłby istnieć, do finalnego wnioskowania, że to oczywiście jest bóg chrześcijan... Na koniec dodam, że ta wspaniałość i matematyczność Wszechświata, mocno kontrastuje z absolutnie prymitywnym obrazem boga, który przedstawiony jest w Biblii. Boga, który jawi się jako brutal nieznoszący konkurencji, rządny chwały, pokłonów i ofiar, nie cofający się przed niczym i straszący przy tym ludzi wiecznym potępieniem. Ależ on nas kocha...
@Tomasz_Kowalski
@Tomasz_Kowalski 8 ай бұрын
Argumenty za istnieniem Krasnoludków.
@jarikrawczyk
@jarikrawczyk 8 ай бұрын
Brak rano kapci pod łóżkiem które tam zostawiłem wieczorem jest dowodem na istnienie krasnoludków kradnących kapcie.
@Tomasz_Kowalski
@Tomasz_Kowalski 8 ай бұрын
@@jarikrawczyk 👍👍
@piotrmaniawski930
@piotrmaniawski930 8 ай бұрын
Bardzo dobre pytania Droga Prowadząca. Ale jednak zbyt trudne dla rozmówców. To już nie jest apologetyka tylko pogrążanie. Choć jestem ateistą to przykro się tego słucha.
@jarikrawczyk
@jarikrawczyk 8 ай бұрын
Tak na wstępie - bo dopiero zaczynam - o. Niziński to chyba neoplatonista, czyli odrzuca Arystotelesa i Tomasza z Akwinu. Już tylko z tego powodu jego debata z "naszym" x Bańką była by ciekawa. A do tego on lubi egzorcyzmy. Z chęcią tej rozmowy wysłucham i skomentuję ;)
@piotrmaniawski930
@piotrmaniawski930 8 ай бұрын
@@jarikrawczyk To prawda. Ksiądz Bańka ma dokładnie odwrotną strategię. Dlaczego Pana już nie widzę na "Szkołach Akwinaty"?
@jarikrawczyk
@jarikrawczyk 8 ай бұрын
10:05 To bardzo naiwne ad hoc tlumaczenie. Przykładów, że Bóg Yahwe/Jezus dokonywał spektakularnych aktów by dowodzić swego istnienia w Bibli jest cała kupa. Bóg gdyby istniał mógłby je bez najmniejszego problemu powtórzyć. Na dzień dzisiejszy wszystko co chrześcijanie mogą, to nazywać spontaniczne remisje chorób "cudownymi" uleczeniami przez Jezusa. Nie ma nic bardziej zabawnego niż taniec KK wokół rzekomych "cudów eucharystycznych" czy całunu, etc.
@pawelkwarciak6723
@pawelkwarciak6723 8 ай бұрын
Jaki jest cel twoich wypowiedzi? Czy wierzysz w Boga w Trójcy Przenajświętszej?
@piotrzima8707
@piotrzima8707 8 ай бұрын
Nie ma nic bardziej żenującego niż kwestionowanie cudów-faktów, o ktorych można samemu naocznie się przekonać /to odnośnie zabawności KK i niby rzekomych cudów/
@jarikrawczyk
@jarikrawczyk 8 ай бұрын
@@pawelkwarciak6723 A są jakieś poważne dowody na podstawie których można w to wierzyć?
@pawelkwarciak6723
@pawelkwarciak6723 8 ай бұрын
@@jarikrawczyk tak, twoje szczęście, to teraz i to po śmierci
@piotrzima8707
@piotrzima8707 8 ай бұрын
​@@jarikrawczyk Bardzo proszę: 1. Zachowane od zniszczenia ciała wielu świętych po śmierci np. Ojca Pio, Bernadetty Soubirous ... 2. Fenomen Całunu Turyńskiego i skorelowane z nim chusta z Oviedo i chusta z Manopello 3. Niewytlumaczalne przemiany krwi św. Januarego 4. Niewytłumaczalne medycznie nagłe uzdrowienia a nawet wskrzeszenia sprowokowane zanoszoną do BOGA modlitwą 5. Fenomen obrazu Maryi z Guadalupe 6. Sprawdzone metodami naukowymi postaci eucharystyczne z Lanciano ---> Są to mocne przesłanki do uwierzenia w podejrzewanego o ich sprawczość BOGA, uwierzytelniające sensowność wiary i przekonanie o Jego istnieniu.
@slawekmiazek2852
@slawekmiazek2852 7 ай бұрын
Pani prowadząca chyba za bardzo odstaje intelektualnie od gościa. Po co te infantylne śmieszki?
@Prodoteo
@Prodoteo 7 ай бұрын
Oj, zdecydowanie odstaję intelektualnie od gościa, pełna zgoda. Dlatego też staram się mniej mówić, a więcej słuchać. Lubię się uśmiechać, jak słyszę coś fascynującego, jak za głośno, to bardzo przepraszam! Pozdrawiam serdecznie, Małgorzata Madej
@slawekmiazek2852
@slawekmiazek2852 7 ай бұрын
@@Prodoteo również pozdrawiam:-). Miło się słucha choć mam kompletnie inne zdanie.
@Prodoteo
@Prodoteo 7 ай бұрын
@@slawekmiazek2852 Dziękuję i nie szkodzi, jakbyśmy wszyscy mieli to samo zdanie, bo byłoby strasznie nudno ;)
@268jac
@268jac 8 ай бұрын
Bardzo słabe wystąpienie Pana profesora.😢
@Ian-vj5pv
@Ian-vj5pv 8 ай бұрын
Moze jak go wymazac i byc wolnym czlowiekiem a nie baranem bozym
@magdalenabarczyk775
@magdalenabarczyk775 8 ай бұрын
Przewolni sa dzisiejsi postepacy ,kon by sie usmial
Istnienie Boga - argumenty i kontrargumenty /PODCAST #3
27:08
Filozofia Po Prostu
Рет қаралды 4,3 М.
THEY WANTED TO TAKE ALL HIS GOODIES 🍫🥤🍟😂
00:17
OKUNJATA
Рет қаралды 20 МЛН
Дибала против вратаря Легенды
00:33
Mr. Oleynik
Рет қаралды 4,9 МЛН
Вечный ДВИГАТЕЛЬ!⚙️ #shorts
00:27
Гараж 54
Рет қаралды 14 МЛН
[Konferencja WTM Sychar Poznań] Egzorcyzmy - o. Sergiusz Niziński OCD
49:55
Wspólnota Trudnych Małżeństw SYCHAR
Рет қаралды 6 М.
prof. Andrzej Dragan - "Czym czas różni się od przestrzeni?"
18:56
Politechnika Gdańska
Рет қаралды 248 М.
Jak się kłócić i pozostać w przyjaźni? - dr Ewa Woydyłło
1:30:42
Cóż to jest prawda? Ks. Krzysztof Kaucha [Rozmowy o apologetyce #70]
59:10
Jak rozmawiać z ateistą? Ks. Teodor od serca
12:13
Teobańkologia
Рет қаралды 52 М.
Toksyczne matki i teściowe. Grzegorz Łęcicki [Rozmowy o apologetyce #76]
1:07:39
Этот Малыш Очень Умён 😂
0:20
Глеб Рандалайнен
Рет қаралды 2 МЛН
Почему НИКА решила уехать из дома?
0:46
Привет, Я Ника!
Рет қаралды 1,8 МЛН