Пікірлер
@grzegorzkoksanowicz6347
@grzegorzkoksanowicz6347 2 күн бұрын
Owszem, można traktować Ami 6 czy Ami 8 jako wyrośniętą 2CV-kę, którą zasadniczo była ale...! Autor kompletnie pominął realia epoki. Gdyby wziąć Citroena 2CV z tego samego okresu szybko autor by zauważył jak duża, praktyczna różnica jest między nimi. Kiedy Ami 6 wchodził na rynek w 1961 roku miał ZNACZNIE powiększony silnik w stosunku do 2 CV, na którym był oparty. 602 cm3 wydaje się śmieszną wartością (jak wczesne Maluchy) ale w stosunku do 425 cm3 to przyrost ogromny! Mocy zresztą również, bo kiedy 2CV miał 12 KM to Ami, najpierw 20 a po 2 latach już 25 - to jednak 2 razy tyle! Karierę zakończył z 32 KM z tej samej pojemności i takim egzemplarzem pewnie jeździł autor. - choć jego narzekania na osiągi raczej wskazują na wersję 25-konną. W tym czasie 2CV miał 16 KM czyli nadal równo 2 razy mniej. Z tego punktu widzenia różnica była zasadnicza. Nie wiem skąd autor wziął wartość 34 KM i wydaje mi się, że podał wartości wedle SAE. Karoseria, nieco kuriozalna ale jednak to również duża różnica. Wyposażenie podobnie - wygodne i normalne chwyty w drzwiach, w przednich opuszczane szyby a fotele i kanapa jak w normalnym aucie. Podobnie kokpit - choć ten oczywiście w "odjazdowym" citroenowym wykonaniu. Bezpośrednie porównanie 2CV z roku 1968 pokazałoby ogromną różnicę. Co do osiągów, to Ami 25-konny jednak rozwijał nawet te 115 km/h (w niektórych testach) ale zasadniczo 110. To w tamtych czasach nie była to taka tragedia. Osiągi nieco lepsze niż Malucha 650 prawie dekadę wcześniej. 32-konny osiągał już rzeczywiste 120 km/h. Dało się tymi autami jechać ciągle z prędkością 100 km/h. Ami mimo 4 m długości, zapewniający więcej miejsca niż Duży Fiat, tak w kabinie jak i bagażniku (Break) ważył tyle co Maluch! Z tych aut można się śmiać dzisiaj ale one były szalenie wydajne. Więc owszem, technika wprost z 2CV, bowiem to samo podwozie i zawieszenie. Silnik taki sam ale znaaacznie mocniejszy i karoseria, mimo pozornie podobnie kuriozalnego wyglądu, stanowiła jednak inną jakość. Zwłaszcza w wersji kombi było to od tej strony normalne kombi a nie jakaś przygoda jak w 2CV. Więc niby to samo a jednak coś zdecydowanie bardziej "dorosłego". Inna jakość po prostu. No i zawieszenie par kół po prawej i lewej stronie auta jest połączone ale nie sprężynami, bo te są dla każdego koła osobne, a cylindrem, w którym są owe sprężyny zamknięte i w ten sposób oddziałowują na siebie.
@januszbastard9047
@januszbastard9047 3 күн бұрын
Nie da sie ciebie słychać 😅 eeee , yyyy, ooooo 😢 nie przygotowany totalnie.
@user-tl7on2cn4d
@user-tl7on2cn4d 4 күн бұрын
Czy można prosić o informację, gdzie auto było lakierowane, jaki to warsztat?
@classicauto_mag
@classicauto_mag 4 күн бұрын
Toyota Nowakowski Wałbrzych.
@user-tl7on2cn4d
@user-tl7on2cn4d 2 күн бұрын
@@classicauto_mag dziękuję
@damiansosnowski3208
@damiansosnowski3208 4 күн бұрын
Niestety lubię klasyki ale nie stać mnie na takie naprawy
@CERN_33
@CERN_33 4 күн бұрын
Masz jaja żeby ładować tyle w projekt 👍😊
@robertgardas8340
@robertgardas8340 4 күн бұрын
2,5 roku 🤦
@grzegorzkoksanowicz6347
@grzegorzkoksanowicz6347 4 күн бұрын
No jest kilka rzeczy do omówienia. Najbardziej zaskoczyła mnie informacja, że dla autora najpiękniejszym sedanem Alfy jest… 166-ka - bo tak można wyraźnie usłyszeć. No cóż, kwestia gustu i spojrzenia ale… jednak szok i niedowierzanie. Napisałem niejeden komentarz co do 166-ki i jej wizualnie problematycznego frontu ale widzę, że może się naprawdę podobać, komuś, kto jakieś o tym pojęcie ma. Obiektywnie rzecz biorąc, cała silueta stylistycznie jest bez zarzutu (poza tym tragicznym frontem, nie lepszym zresztą po face-liftingu choć, mocno zmienionym) ale jest też, zwłaszcza w porównaniu do 156-ki, nie tyle że stonowana ale i nudna. Ale na pewno niebrzydka a wręcz przeciwnie. Problemem jest przód i fakt, że niewiele się na tych podłużnych powierzchniach dzieje. Nie wiem kto może takie banialuki wypisywać, że 166-ka została oparta na 156-ce, bo wystarczy znać dzieje tych aut aby takich popisów nie oferować. Zresztą prawidłowo przez autora, choć mocno skrótowo, przedstawiona historia, wyjaśnia dlaczego 166-ka w stosunku do 156-ki była taka… jeszcze niedorozwinięta. Brakło jej tego pazura, tego nowego spojrzenia, odwagi! Wygląda na to, że DeSilva dopiero po skończeniu 166-ki, odetchnął głęboko i zabrał się za rysowanie 156 z nową energią. Osobiście nie rozumiem, dlaczego Centro Stile, wprowadzając 166-kę potem do produkcji, nie podjęło jednak decyzji o przemodelowaniu, przynajmniej przodu. I chyba jedyną odpowiedzią jest… chęć zaoszczędzenia pieniędzy. Szkrzypce z Arese - owszem, jeśli idzie o brzmienie ale od kiedy V6-kę Pana Busso ustawiono poprzecznie (po raz pierwszy w Alfie 164), obdarzając ją przy tym, przepięknymi rurami dolotu, powinno się nazywać ten silnik - organami z Arese. Druga rzecz, która mnie uderzyła to słowa autora o „twin cam”. Jasne, dwuwałkowa głowica to twin cam i tak można nazwać każdy silnik ale w Alfie to jest zawsze BIALBERO! Wiem, taki przydomek jest zarezerwowany dla klasycznej rzędówki z aluminiowym kadłubem (bo pierwszy powojenny silnik 1.9, potem 2.0 choć oczywiście DOHC - nie bywa nazywany „Bialbero”) ale tu ładnie by to pasowało do tego „Busso”. Ja osobiście nie lubię tak nazywać tego silnika, skoro klasyczny Bialbero także jest silnikiem skonstruowanym przez Pana Busso - o czym Pan wspomniał, co cenię! Jest też jeden oczywisty błąd. Autor swoją wypowiedź skonstruował tak, że najpierw opracowano wersję DOHC tej V6-ki a potem czterozaworowe głowice. Oczywiście, przestawienie na układ Quad Cam było równoczesne z przejściem na układ 4-zaworowy. On niejako wymusił przejście na układ dwuwałkowy na głowicę. Niejako, bo teoretycznie można było pozostać przy tym zaawansowanym układzie SOHC, który i tak sterował mocno rozchylonymi zaworami. Na podwojenie ich liczby było miejsce. Ale co DOHC to… bialbero. Co do urody, to zdecydowanie najpiękniejszą 4-drzwiową Alfą pozostaje 164-ka. Osobiście jestem zakochany w Alfie Sei a ponadto Alfetta, Giulietta i 75-ka.
@grzegorzkoksanowicz6347
@grzegorzkoksanowicz6347 3 күн бұрын
No i jeszcze jedna rzecz, o której zapomniałem wspomnieć a chodzi o wygląd 166-ki. Jak napisałem powyżej, sama sylwetka i bryła tej Alfy jest ładna, choć w bezpośrednim porównaniu do 156-ki, nie tak charakterna. Problemem jest przód - jak wiadomo. Podkreśla to dobitnie Alfa 159, która zasadniczo jest oparta wizualnie na projekcie DeSilvy, co właściwie rzuca się w oczy mimo, że chodzi o projekt samego Giugiaro. Brak jej co prawda tych przetłoczeń na bokach ale zasadniczo to ta sama bryła. Dlaczego jej design nam nie przeszkadza a co więcej, uchodzi za nad wyraz udaną kontynuację 156-ki? No właśnie udany, charakterny front auta, którego tak bardzo brakuje 166-ce. To on "daje twarz" ostatniemu (póki co) sedanowi z przednim napędem od Alfy, kiedy 166-ce twarz dała dziwnie spłaszczona struktura, jakby rozdeptana. I co dziwne, ta twarz po face-liftingu, ze Scudetto niefajnie nawiązującym do tego ze świeżej wtedy 147-ki, w ogóle nie poprawiła sytuacji. Alfa 159 była zresztą jedynie formalnie następcą 156 ale tak naprawdę chodziło o zastąpienie obu modeli, różnych przecież klas - 156 i 166 - jednym. I to nawet nie była jakaś specjalna idea a jedynie efekt nieudanej współpracy z GM a konkretniej - konieczności wykorzystania dużej platformy "Premium" (za którą GM sam zapłacił) a której historia jest tematem na osobną opowieść.
@blaiserascal
@blaiserascal 5 күн бұрын
W 8:12 widać zaciek, domyślam się że dawno poprawiony :)
@classicauto_mag
@classicauto_mag 4 күн бұрын
Poprawiony!
@AlehanndroRodrigezChabas
@AlehanndroRodrigezChabas 5 күн бұрын
Takiego profesjonalnego podejścia do powłoki lakierniczej to nikt by się nie spodziewał. Szacun 👍
@tomek9105
@tomek9105 5 күн бұрын
Jeżdżę 125p na co dzień i zawsze mnie dziwi to narzekanie ludzi że nie ma wspomagania. Podstawa to auto musi się toczyć nawet mimimalnie i kierownicą krecimy lekko. Chyba że ktoś kręci na postoju wtedy faktycznie ciężko ale to bez sensu. Kwestia temperatury to termostat i wentylator.
@krysiaa4657
@krysiaa4657 6 күн бұрын
Ten bałagan może trochę posprzątać???
@classicauto_mag
@classicauto_mag 4 күн бұрын
Podać adres?
@michaheising4706
@michaheising4706 7 күн бұрын
Czego dotyczył rekord i za ile poszła nsx pewnie od stradale?
@classicauto_mag
@classicauto_mag 6 күн бұрын
NSX nie poszła, bo była elementem stoiska CA i nie była na sprzedaż - auto znajduje się w rękach kolekcjonera i jego sesja to temat okładki czerwcowego Classicauto - classicautomag.pl/sklep/produkt/magazyn-classicauto212-czerwiec-2024/ - sprzedało sie 14 samochodów za kwotę ok. 2 mln zł podczas samego eventu (część transakcji zawarto po imprezie, ale tutaj już nie mamy wiarygodnych danych, więc nie chcemy szarżować) - to rekord zarówno jeśli chodzi o liczbę samochodów jak i ich wartość - podczas dotychczasowych aukcji (w tym także i tych organizowanych przez nas) oraz giełd samochodowych nigdy nikt nie pochwalił się podobnym, ani nawet zbliżonym rezultatem.
@stasiekkolasa3185
@stasiekkolasa3185 8 күн бұрын
Zatkał szmatą wlot fo nawiewu i lamentuje że auto ma słabą wentylację😁
@dorotadorota8730
@dorotadorota8730 8 күн бұрын
A jak mam jeździć tranzytem przez Warszawę Wisłostradą????
@classicauto_mag
@classicauto_mag 6 күн бұрын
Nie, S8.
@grzegorzkoksanowicz6347
@grzegorzkoksanowicz6347 9 күн бұрын
No cóż… narracja mi się nie podoba, bo nie zwraca uwagi na rzeczy zasadnicze dotyczące bohatera materiału a to powoduje jej rozmazanie, w konsekwencji czego autor bardziej pokazuje historię Porsche niż modelu 928 i de facto nie analizuje kwestii jego następstwa wobec 911-ki. A temat to rzeczywiście ciekawy i otoczony mitami choć najczęściej jest fałszywie rozumiany. A więc… nie będę wchodził w szczegóły ale program 928 rozpoczął się w najoczywistszy i logiczny sposób jako rzecz dotycząca auta mającego zastąpić 911-kę. Przede wszystkim zdawano sobie sprawę z tego, że nie może być to ponownie auto z silnikiem z tyłu i musi zrzucić z siebie odium „Garbusa”. Trzeba wiedzieć, że wówczas (pierwsza połowa lat 70-tych) 911-ka nie miała tego statusu co te 2 dekady później czy dzisiaj! Owszem, była otoczona już pewnym kultem ze względu na specyficzny charakter ale to jeszcze nie był ten etap, w którym „zamach” na nią byłby… rzeczywiście zamachem. Mimo paru pozytywów układu „garbusowego” w postaci dobrze dociążonej osi tylnej pozwalającej już od strony trakcyjnej osiągać stosunkowo (do mocy silnika) rewelacyjne przyspieszenia oraz uzyskanie niemałej przestrzeni dla pasażerów drugiego rzędu, mimo dość krótkiego auta, to jednak taki układ napędowy był bardzo niekorzystny dla supersportowego auta gdzie liczyło się „wszystko” a najbardziej istotna konkurencja „szła w silnik centralny” - oczywiste optimum wówczas (ale i dziś, jeśli napędzamy tylko tylną oś!). Dlatego Porsche 911 uważano (zasadniczo słusznie!) za auto nierozwojowe, zwłaszcza wobec trendów i mód tego okresu. Bardzo istotny (wiem, autor wspomniał) był też zmieniający się rynek amerykański. Dlatego nowe 911 musiało (!) być zupełnie inne. Rynek amerykański dyktował (!) większy komfort, większą pojemność skokową (również aby łatwiej było sprostać rosnącym wymogom czystości spalin, co osiągano wówczas głównie poprzez dławienie silnika) i najlepiej silnik V8 jako najbardziej pasujący do tamtejszych preferencji i realiów. Do tego ważne było zachowanie tylnej „kanapy” jako istotnego punktu, korzystnie wyróżniającego Porsche pośród bezpośredniej konkurencji. Skoro nowe auto, jako następca 911-ki a więc i bardzo sportowe, nie mogło być istotnie większe, więc dla zachowania kompaktowości konstrukcji a jednocześnie zapewnienia zarówno doskonałego rozkładu obciążeń na obie osie, jak i miejsca dla pasażerów w drugim rzędzie - układ transaxle z silnikiem z przodu okazał się być optymalnym! Tak, jeśli idzie o skuteczność oraz wydajność ale i prestiż, skoro silnik nie mógł być umieszczony centralnie. Z takim bagażem założeń program 928 wystartował jako projekt NASTĘPCY 911-ki. Na etapie pierwszych prototypów okazało się jednak, że uwzględnienie tych wszystkich wymogów rynku amerykańskiego spowodowało, że samochód musiał być trochę większy, niestety ciaśniejszy z tyłu ale co najgorsze, znacznie cięższy niż przewidywano. Koncepcja wydawała się spójna i efekt koherentny ale wyszedł samochód mało sportowy a bardziej ciężki dość gran turismo. Mimo prób odchudzania, okazało się, że to nie da zadowalających wyników, natomiast 928, sam w sobie okazał się jeszcze jako prototyp, dobrą, udaną konstrukcją. Więc jeszcze w trakcie prac zdecydowano się je kontynuować ale już jako program auta typu gran turismo i konkurenta dla np. Mercedesa C107 czy Citroena SM albo Jaguara XJ-S a nie nowej 911-ki. To dlatego wczesne 928 miały stosunkowo mocno odprężone silniki (tak aby dobrze pasować do rynku USA i do konkurenta ze Stuttgartu) i już na starcie, opcję klasycznego automatu oraz dość komfortowe zawieszenie, jako samochody o kompletnie innym charakterze niż dość brutalne 911, które póki co, miało pozostać w produkcji. Mimo opisanych przeze mnie wymogów rynku amerykańskiego, które były realne, to okazało się, że Amerykanie chcą właśnie tego charakternego, budzącego silne emocje i niezbyt wyrafinowanego „typka” jak 911-ka a niespecjalnie interesuje ich „wydumane” i wręcz kosmiczne Porsche 928. Potem był okres takiego niezdecydowania w Zuffenhausen - próbowano 928 usportowić a przede wszystkim wzmocnić (928 S) a potem, jak już zdecydowano o przyszłości 911-ki, to rozwój Porsche 928 toczył się swoją ścieżką w oderwaniu od reszty modeli. Autor w swej opowieści bardziej „poszedł w nazwiska” czy późniejszy dylemat - co dalej z 911-ką? Natomiast powinien obrać przedstawiony przeze mnie kierunek narracji jako bardziej odpowiadający tematowi. Nie lubię Porsche jako firmy z wielu powodów (nazistowska przeszłość i kwestia Barenyiego to nie jedyne z nich) i nie lubię też 911-ki, choć bardzo cenię fakt jak wycyzelowano tę koncepcję z czasem do niewiarygodnego wręcz wyrafinowania. Natomiast kocham 928! To auto dotknięte geniuszem. Tak od strony techniki jak i stylizacyjnie! Nie ma charakteru 911-ki (jakoś dziś Panamera czy Cayenne także go nie mają!!!) i bardzo dobrze! Samochód tak specyficzny dla Porsche i w pewnym zakresie je definiujący, jak dla Jaguara był specyficzny XJ-S i w pewnym zakresie go także definiował. Dla obu producentów były te coupe czymś absolutnie nowym. Choć Jaguar tylko w zakresie designu. Porsche 928 za to na każdym polu!
@palisada4455
@palisada4455 10 күн бұрын
przerośnięty mastodont, ale jakoś tak inaczej niż stare amerykańce...starali się starali, budżety przekraczali a bmw znów górą... wa mać!
@user-nc5zw6rm9b
@user-nc5zw6rm9b 10 күн бұрын
Wagdbugg😅
@voytach
@voytach 11 күн бұрын
14:53 Gija nie dżija. Ech, Lambordżini, Barczeta , spadźetti i wino czjanti…
@grzegorzplewka5445
@grzegorzplewka5445 11 күн бұрын
I Arton Sena😂
@MaxDamageDA
@MaxDamageDA 11 күн бұрын
Syndykat w sile :)
@carinton6186
@carinton6186 11 күн бұрын
E19 super fura fuul wypas wygląda każdy upala innych na wyjściu bawet nówki sztuki nie śmigane . Kunszt pracy i remontu i renowacji wsadzone w tą brykę - serdecznie pozdrawiam Carinton 😂😂😂😮😮 wow wow .!!!
@tomisherif4855
@tomisherif4855 11 күн бұрын
Raczej S6...
@classicauto_mag
@classicauto_mag 11 күн бұрын
Przejęzyczenie. Za dużo wrażeń. Za dużo aut. Myślimy, że Patryk jednak rozróżnia S4 od S6 😜.
@qtaz1559
@qtaz1559 12 күн бұрын
Haha stradale za 40 miało to scorpio wystawione 😂😂
@classicauto_mag
@classicauto_mag 11 күн бұрын
Na licytacji można przepłacić, ale można też kupić auto okazyjnie.
@Imieinazwisko416
@Imieinazwisko416 8 күн бұрын
W stradale tylko przeplacic ;) choc rozumiem ze sa na to klienci
@maciejmackowski3661
@maciejmackowski3661 12 күн бұрын
Absolutnie absolutny
@konradblesnowski1622
@konradblesnowski1622 12 күн бұрын
0:55 jaka s4 z v8
@qtaz1559
@qtaz1559 12 күн бұрын
No dojebał 😂
@sebastianbrajer3478
@sebastianbrajer3478 12 күн бұрын
Pięknie
@REDATSPL
@REDATSPL 12 күн бұрын
Super event!
@yaroslavbozhdynsky
@yaroslavbozhdynsky 13 күн бұрын
Późniejszy Twin Spark jest sparowany, w jednym cylindrze po kompresji w innym na wydechu. Nie są odpalane w tym samym cylindrze jednocześnie.
@piotrgodyn6870
@piotrgodyn6870 14 күн бұрын
Nie prawda. Najgorsza była 33. Miałem 155, z silnikiem przed liftingiem, na łańcuchu rozrządu. Nie do zdarcia. A karoseria oczywiście średnia. Mi się osobiście podoba.
@loovewheels
@loovewheels 18 күн бұрын
W Niemczech bylem na aukcji byly auta od 2500€ już e klasy barchetty bmw e30 citroen z 1930 roku ogólnie z 25 aut jedno nie poszło, format byl inny bylo sie wokol tych aut a nie na rzutniku
@lukaszmajewski2757
@lukaszmajewski2757 18 күн бұрын
Przepraszam , ale za smieszne 101500zl sprzedalo sie to piekne Ferrari 348 ? Czy nie doszlo fiinalnie do transkacji ?
@w.w.trader1813
@w.w.trader1813 17 күн бұрын
eur chłopcze
@jasielskie_klasyki
@jasielskie_klasyki 12 күн бұрын
to samo miałem pisać
@damiansosnowski3208
@damiansosnowski3208 18 күн бұрын
Topowy format dla bogaczy a nie pasjonatów zwykła lokata kasy oby kiedyś z tego przepychu stracili. Psują rynek dla zwyklych prawdziwych ludzi z pasja którzy swoie auta robią po garażach
@lukaszmajewski2757
@lukaszmajewski2757 18 күн бұрын
Ta Alfa 155 w cudnym stanie sprzedala sie za smieszne 31tys zł . Za ile uważasz, że powinna się sprzedać skoro wedlug ciebie bogaci nabijali ceny ?
@dregonolsen
@dregonolsen 10 күн бұрын
Po ile poszło Ferrari ?
@classicauto_mag
@classicauto_mag 6 күн бұрын
Nie poszło. Nie osiągnęło ceny minimalnej. Auto z Mierzęcina trafiło na aukcję we Francji - www.benzin.fr/index.php/pl/auctions/show/348-ts-930km-1992-667abbf2d3e6e
@maximax3624
@maximax3624 19 күн бұрын
Anturaż zdecydowanie przebił samą bieda aukcje. Dwa sprzedane samochody w tym jeden za 31kzł. Litości.
@classicauto_mag
@classicauto_mag 6 күн бұрын
Sprzedał się też Chevrolet za cenę z licytacji (mimo iż nie osiągnięto ceny minimalnej zawarto sprzedaż tzw. warunkową.)
@poldoford
@poldoford 19 күн бұрын
Super impreza. To, że tylko dwa auta z 15 się sprzedały to wina pierwszej edycji. Zapewne potencjalni kupujący nie byli do końca przygotowani na tą imprezę i przyjechali bardziej z ciekawości więc licytowali tylko do kwot gwarantujących okazyjny zakup w przypadku wygrania. Chętnie bym się pojawił na kolejnej edycji. A alfy Tomkowi zazdroszczę bo to piękne auto i do tego w takim stanie za całkiem rozsądne pieniądze! Chyba nam w Polsce potrzeba aukcji aut nie za miliony (bo takie na świecie są i jak ktoś chce kupić taką perłę to wie gdzie ma jechać) tylko takich na kieszeń przeciętnego fana motoryzacji.
@user-xb9rb4tn2v
@user-xb9rb4tn2v 19 күн бұрын
jaki dramat
@krzysztofborowy6610
@krzysztofborowy6610 19 күн бұрын
Nikt ci nie każe oglądać
@iwonaszulc4183
@iwonaszulc4183 19 күн бұрын
Co to za wygibasy jezykowe, co to jest classica Mierzecin. Jakies karykatury jezykowe.
@pirul
@pirul 19 күн бұрын
Czasem lepiej się nie odzywać żeby się nie skompromitować. Napisałaś komentarz krytykujący innych za niewierność polszczyźnie i pominęłaś w nim wszystkie polskie znaki diakrytyczne 🤣😂
@sebjaw
@sebjaw 19 күн бұрын
Ferrari 348 "poszło" za 100 tysięcy zł?
@pirul
@pirul 19 күн бұрын
euro
@yaroslavbozhdynsky
@yaroslavbozhdynsky 22 күн бұрын
Zarówno DOHC jak i 24V są z 1993 roku, nie licząc Proteo z 1991. W '97 weszła jednostka 2.5 24V. Udało mi się odkryć start produckji 166 na październik 1996 roku. 156 produkowano od grudnia 1996. Facelift 166 projektował młody Daniele Gaglione, później będzie znany z nadwozia 8C Competizione.
@grzegorzkoksanowicz6347
@grzegorzkoksanowicz6347 22 күн бұрын
Nie potrafię ocenić materiału od strony merytorycznej bo moje znawstwo kończy się na ostatnim prawdziwym Saabie czyli 900-ce, tej pochodnej od 99-ki. Saaba 900, tzw. NG wprost nienawidzę. Dla mnie, mimo zachowania pewnego stylu tak karoserii jak i wnętrza, jest to dla mnie już... Opel. Ma on co prawda jeszcze oryginalne saabowskie silniki (choć umówmy się - ostatnim prawdziwym silnikiem Saaba był ten... dwusuwowy) ale reszta? Jak dla mnie to auto zbyt nachalnie miało przypominać starą 900-kę, gdzie przy zmienionych proporcjach to po prostu nie wyszło. Na czym polegał problem? O ile 9000 (dla mnie jednak w pewnym sensie wciąż prawdziwy Saab) był całkowicie nowym (i jakże udanym wobec pochodzenia od rodziny Tipo Quattro) spojrzeniem na Saaba, to 900 NG był jednak przejęciem konstrukcji GM, kiedy 9000 powstał jednak przy współpracy niezależnego producenta z Włochami a nie z musu i narzucenia przez nowego właściciela. To jednak istotna różnica i ją... czuć po prostu. 9000 był dość inny od dotychczasowych - 99, 90, 900 ale jednak w nim widziało się, a za kierownicą czuło, Saaba. W 900 NG i potem 9-3 tego niestety nie ma! Ok, jestem ortodoksem zakochanym w prawdziwej 900-ce a ceniącym bardzo 99-kę (to pierwszy przecież dorosły Saab!) i jednak 9000 - ten ostatni mniej może za styl a bardziej za kompetencję. Innymi słowy - o ile 9000 był krokiem w dobrym kierunku - kierunku "normalnienia" Saaba (bo umówmy się - 900-ka to był jednak co nieco dziwoląg, auto od strony technicznej niepodobne do niczego z konkurencji - no chyba, że cofniemy się do starego Triumpha 1300 ale FWD ;-) ) to 900-ka NG, była jakby krokiem w tył. Ten samochód jakby zasznurował inżynierów Saaba. Ja wiem jak oni walczyli o to, aby to auto nie było Vectrą a GM na wiele pozwolił ale mnie wynik nigdy nie przekonywał. Sorry za dość osobistą refleksję ale ja wiem co to klasyczny Saab.
@DarthVader11072
@DarthVader11072 22 күн бұрын
Hallo Grüße aus Deutschland! Ich möchte mir auch mal einen Toyota Century V 12 kaufen, super cooles Auto für relativ wenig Geld. So für 30.000€-40.000€ kann man sich einen vom Ausland importieren lassen, nicht nur in Japan werden diese Autos angeboten, in USA gibt es ebenfalls ein paar Angebote. Das ist dann auch der gesamt Preis, so 40.000€ bis maximal 50.000€. Aber erst wenn ich 25 Jahre alt bin (am 11.07. werde ich 22 Jahre alt) und mein Leben einigermaßen läuft kaufe ich mir einen, die Versicherung und der Unterhalt sind ansonsten einfach zu teuer. Ich beende aktuell meine Ausbildung, aber ich benötige noch eine Arbeitsstelle. Das wird dann auch ein „Sonntags/Schönwetter“ Auto für Oldtimer Treffen oder besondere Anlässe, einfach um Spaß damit zu haben, keinesfalls um damit zur Arbeit zu fahren. Selbstverständlich soll das Auto nur in einer Garage geparkt werden nicht im Freien wenn es mal längere Zeit steht, dann geht es eh nicht so wirklich dass ich damit zu meiner Arbeit fahre. Ich habe Verwandtschaft in Polen meine Mutter kommt aus Polen sie ist nach Deutschland gekommen, ihre Brüder leben in Polen. Dann sind auch meine polnischen Cousins etwas älter wenn ich 25 Jahre alt bin, dann kann ich sie besuchen mit meinem Century, so etwas würde ich wiederum machen mit dem Century, generell eine Rallye oder Deutschland/Europa Reise mit dem Auto.
@dariuszlip5495
@dariuszlip5495 23 күн бұрын
Adam jesteś mega Super mechanikiem pozdrawiam 👍👍
@najawie350
@najawie350 25 күн бұрын
Dziwnie się słucha o saabie vigen którego szukają kolekcjonerzy. Przecież tak niedawno kupowałem w kiosku ruchu Motomagazyn, w którym chyba Piotr Frankowski albo Martin Śliwa (oni zawsze brali najlepsze fury) testowali jako nówkę...
@piotradac847
@piotradac847 26 күн бұрын
Następnym razem popytajcie ludzi z marki. Czy tej czy innej. B234i w 93 nie było, SID był i tu i tu. Sztywne zawieszenie😅 z Vectry A pasuje kilka śrubek. W silnikach wysokoprężnych problemem jest pompa PSG a nie zawory. Pierwsza lepsza grupa na fb i wszystko było by wytłumaczone. PS. Te 5cio drzwiowe kapcie w dieslu klasykami nie będą nigdy😉
@adambrodka5107
@adambrodka5107 25 күн бұрын
Dla 2.2 TID pompa paliwa to jest problem, który pojawia się co 200-300kkm, można założyć, że masa kierowców nie trafi na taką awarię. Natomiast EGR czy w 115KM czy w 125KM to bardzo upierdliwy temat bo zazwyczaj nawracający. Do tego generujący swego czasu modę na czyszczenie kolektora dolotowego i nieświadome rozszczelnianie instalacji paliwowej -a to zazwyczaj (dla mniej zdeterminowanych) oznaczało koniec przygody z marką. Zamiast grup FB oczywiście dużo wartościowsze jest zapoznanie się z forum SKP.
@maon5272
@maon5272 24 күн бұрын
Jako użytkownik Viggen'a i 2.2 rozbawialiście mnie swoją wiedzą 😅 Moja pompa w 2.2 ma prawie 450000km i jedyne co jej nie służy to mały stan paliwa, plak lub jej zapowietrzenie.
@kierowcayoungtimera
@kierowcayoungtimera 26 күн бұрын
I jak to zwykle bywa nieco błędów w materiale, trochę głupot i nieco informacji z kosmosu - mimo wszystko jednak dobrze móc obejrzeć taki materiał.
@adambrodka5107
@adambrodka5107 25 күн бұрын
Zawsze to bardziej składne niż potwornie nudne materiały fanów marki. Po za tym czego byśmy mieli się nowego dowiedzieć po dziesięciu latach jeżdżenia 9-3?;)
@Corum.z.Dunajca
@Corum.z.Dunajca 26 күн бұрын
Szukałem 93 aero przez rok i jie znalazłem nic wartego 25 k w 2019 r wszystko zajechanie jak pięty legionisty zwłaszcza skrzynie 😡🤣 skończyłem z VW borą z 2001 z jasno szarym wnętrzem i "drewnem" ale elektronika i klimatronikiem z golfa 5, Ori bo to było 1/400 chyba czy jakoś bo sprawdzali elektronikę przed wypuszczeniem golfa 5. 1,9 D z małą mapą na 138 kunia nie narzekałem 😂
@RFGee
@RFGee 26 күн бұрын
Pierw był 99, 90 potem 900
@adambrodka5107
@adambrodka5107 25 күн бұрын
Przecież 90 nie był oferowany jako następca 99. Materiał jest o głównej lini klasy średniej, a nie o chronologii wszystkich dostępnych modeli.
@grzegorzkoksanowicz6347
@grzegorzkoksanowicz6347 15 күн бұрын
Wszystko fajnie, tylko że Ci "trochu" nie wyszło. Najpierw był oczywiście 99 ale potem akurat 900 (debiut w 1978 roku) a dopiero znacznie później (debiut w 1984 roku) Saab 90.
@grzegorzkoksanowicz6347
@grzegorzkoksanowicz6347 15 күн бұрын
@@adambrodka5107 <- Oczywiście, że Saab 90 BYŁ NASTĘPCĄ 99-ki! Po prostu, bezpośrednio i... wprost. To był po prostu Saab 99 uaktualniony wieloma komponentami od 900-ki i wykorzystujący "tyłek" jej odmiany 2-drzwiowej. Reszta karoserii to 99-ka. Po co piszesz te bzdury usiłując się bez sensu "mądrzyć" na temat, który... nie jest akurat tematem materiału. Ten jest wyłącznie o Saabie 9-3 pierwszej generacji a nie o żadnej "głównej lini klasy średniej". Tak przy okazji, to słowo "lini" się trochę inaczej zapisuje.
@adambrodka5107
@adambrodka5107 15 күн бұрын
⁠​​⁠Przepraszam za błąd ortograficzny -nic mnie nie tłumaczy. Pozostała cześć Twojej wypowiedzi właściwie komentuje się sama:) Pozdrawiam. @@grzegorzkoksanowicz6347
@RFGee
@RFGee 15 күн бұрын
@@grzegorzkoksanowicz6347 Zgadza się. 90 była taką bieda version 900 - wygląda jak hybryda 99 z 900. Generalnie rzadka ptica widziałem stanowczo mniej niż "borsuków" na spotkaniach saabowych przez naście lat posiadania (kroko, 9000 i 9-5)
@januszszczebak6757
@januszszczebak6757 29 күн бұрын
Mądry Gość, ..... lubię!
@cebulaczek3171
@cebulaczek3171 Ай бұрын
Gość nie toleruje zakutego motoru, ale przekładka czy inne felgi są w porządku 😂
@classicauto_mag
@classicauto_mag Ай бұрын
I jeszcze sprawia wrażenie, że się zna 😂!
@Mikry300
@Mikry300 Ай бұрын
Ten materiał dość fajnie podsumowuje dywagacje sprzed paru miesięcy na temat rozpadu wystawy "Klasyki w FSO". Mówiło się wtedy, że tamtą wystawę przecież nie tylko pan Robert tworzył ale cała masa innych osób. Z powyższego filmu wynika co potrafi pan Robert bez całej masy tamtych osób i czego nie potrafi masa tamtych osób bez pana Roberta.
@damiansosnowski3208
@damiansosnowski3208 Ай бұрын
no charytatywnie ale 1000 zl wpisowe moda na dzianych rajdowiczow
@classicauto_mag
@classicauto_mag Ай бұрын
Uczestnictwo nie jest obowiązkowe.
@damiansosnowski3208
@damiansosnowski3208 Ай бұрын
@@classicauto_mag żadna to pasja tylko pokazówka bogatych zlotowiczów i moda na lans bogatych
@MuzeumMotoryzacjiWenaOlawa
@MuzeumMotoryzacjiWenaOlawa 27 күн бұрын
@@damiansosnowski3208 Panie Damianie, jak już pisałem pod Pańskim komentarzem na innym kanale KZfaq. Rajd Koguta jest impreza w 100% charytatywną i 100% środków otrzymanych w ramach wpisowego trafia do osób potrzebujących, które są zgłaszane przez załogi biorące udział w Rajdzie Koguta. Zapraszamy do udziału w kolejnej edycji. Poznając tysiące ludzi biorących udział w tym wydarzeniu z pewnością poczuje Pan klimat, który mamy nadzieję zmieni Pańską optykę na Rajd Koguta. Pozdrawiamy :)
@damiansosnowski3208
@damiansosnowski3208 27 күн бұрын
@@MuzeumMotoryzacjiWenaOlawa jeśli jest to rajd charytatywny nie powinna być ustalona stała kwota wpisowego jeszcze taka 1000 zl rok temu 600 zł a w nastepnych latach 1500 zł bo inflacja ja na taki rajd biznesowy nie pojadę pokazowka tych pseudo nadzianych pasjonatów dla ktorych klasyczne auta to zwykły biznes
@AntekJelczPR110
@AntekJelczPR110 Ай бұрын
Super fajowy odcinek 👍👍👍👍